Oddział położniczo-ginekologiczny

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 28-04-2024 w Polsce są 342 placówki udzielające na NFZ świadczenia oddział położniczo-ginekologiczny. Średni czas oczekiwania to 75 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 12 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 715 dni.

Oddział położniczo-ginekologiczny na NFZ - co musisz wiedzieć?

Zapewnienie odpowiednich warunków dla ciężarnej jest nadrzędnym zadaniem, jakie stawia przed sobą nasz oddział położniczo-ginekologiczny. Spektrum działań mających wpływ na samopoczucie i zdrowie pacjentki i niemowlęcia jest bardzo szerokie i obejmuje wiele trybów postępowania.

Na każdym nowoczesnym oddziale zajmującym się prowadzeniem ciąży i właściwym przebiegiem porodu spoczywa ogromna odpowiedzialność. Sprostanie jej wymaga ciągłych starań, podnoszenia kwalifikacji personelu i wyposażenia jednostki w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wtedy skutecznie można zająć się potrzebami ciężarnej i noworodka, a także przeprowadzić diagnostykę i leczenie zmian ginekologicznych.

Nowoczesny oddział położniczo-ginekologiczny w szerokim zakresie swoich działań zajmuje się przeprowadzaniem porodów tradycyjnych i związanych ze zmianami patologicznymi. Umożliwia kobiecie rodzącej dobór metody, jeśli zalecenia lekarza nie są inne. Daje swobodę obecności bliskiej osoby, a także umożliwia jak najszybszy kontakt z dzieckiem. Personel szanuje wolę pacjentki, która może przyjąć lub odrzucić proponowane procedury medyczne.

Każdy odpowiednio wyposażony oddział położniczo-ginekologiczny zajmuje się zdrowiem dróg rodnych kobiet. W zakres działań wchodzi diagnostyka zmian patologicznych i ich eliminowanie. Mogą one dotyczyć nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych, przewlekłych stanów zapalnych, rozpoznawania odmienności na podstawie badań histopatologicznych, a także leczenia niepłodności. Personel umożliwia również zabiegi operacyjne w celu usunięcia powstałych zmian.