Proktolog

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 19-04-2024 w Polsce jest 114 placówek udzielających na NFZ świadczenia proktolog. Średni czas oczekiwania to 127 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 55 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 489 dni.

Proktolog na NFZ - co musisz wiedzieć?

Do podstawowych zadań proktologa należy profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Lekarz specjalista leczy choroby jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i odbytu, w tym: hemoroidy, ropień okołoodbytniczy, nietrzymanie stolca, zakrzepicę odbyt, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotwór jelita grubego.

Na pierwszej wizycie proktolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i poprosi o dotychczasową dokumentację leczenia oraz wyniki badań, Podczas wizyty lekarz może wykonać badanie per rectum, które polega na włożeniu przez lekarza palca w odbyt pacjenta. Badanie pozwolą ocenić stan odbytu, kanał odbytu i odbytnicy. Proktolog (lekarz od hemoroidów) może zlecić badania takie jak kolonoskopia, rektoskopia, anoskopia, a także RTG, USG przezodbytnicze, wlew doodbytniczy, test na krew utajoną i inne badania biochemiczne, laboratoryjne lub histopatologiczne.

Do proktologa można zapisać się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Potrzebne jest wtedy skierowanie od lekarza pierwszego kontakty. Lekarz specjalista świadczy również usługi odpłatne gabinetach prywatnych, które nie wymagają skierowania.

W serwisie znajdziesz również proktologa przyjmującego prywatnie.