Wysoki poziom cholesterolu może wystąpić u osób w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się u seniorów. Sprzyjają mu czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, m.in. nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz unikanie aktywności fizycznej, które prowadzą do zwiększenia masy ciała. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak można dbać o odpowiedni poziom cholesterolu przy pomocy domowych metod.

Czy domowe metody są skuteczne w obniżaniu cholesterolu?

Na samym początku warto zaznaczyć, że zdrowy i higieniczny tryb życia, urozmaicona oraz dobrze zbilansowana dieta, a także regularna umiarkowana aktywność fizyczna to najlepsze metody na to, by na długo zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Zanim poziom cholesterolu wzrośnie i pojawi się konieczność wizyty u specjalisty, warto zadbać o zdrowie. Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu, odpoczynku i ćwiczeniach fizycznych. Unikaj używek i wysokoprzetworzonej żywności. Regularnie wykonuj wszystkie zalecane badania, by móc najlepiej zadbać o swój organizm.

Jak sprawdzić poziom cholesterolu?

Lipidogram, czyli profil lipidowy to badania polegające na oznaczeniu cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów. Nieprawidłowy poziom cholesterolu powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem. Tylko wtedy można rozpocząć skuteczne leczenie w oparciu o prawidłową diagnozę. Warto też zapytać lekarza prowadzącego o to, co robić, by poziom cholesterolu utrzymywał się na odpowiednim poziomie – wspomniał o tym w rozmowie z nami ekspert serwisu Allecco.pl.

Dieta sprzyjająca utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu

Aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Spożywaj chude mięso z niewielką ilością tłuszczów nasyconych. Przykładowo, wybierz kurczaka zamiast czerwonego mięsa, które może podnieść poziom tzw. złego cholesterolu. Sięgaj po ryby korzystnie wpływające na pracę serca. Unikaj smażenia, a w szczególności potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Częściej przyrządzaj posiłki na parze, gotowane lub pieczone. Staraj się ograniczyć spożywanie zawiesistych sosów z dużą ilością tłuszczu i tłustej śmietany oraz mąki. Sprzyjają one odkładaniu się złego cholesterolu.

Korzystaj z bogactwa diety roślinnej. Spożycie produktów bogatych w błonnik takich jak zboża i warzywa sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. To z kolei dobrze wpływa na pracę układu krwionośnego. Sięgaj po jabłka, truskawki, brokuły, marchew i orzechy, gdy masz ochotę na przekąskę. Owoce, warzywa i nasiona to zdrowa alternatywa dla tłustych i słonych chipsów, krakersów i paluszków. Włączenie ich do diety przybliży Cię do lepszego stanu zdrowia.

Używki a poziom cholesterolu we krwi

Aby poziom cholesterolu nie był zbyt wysoki, warto unikać używek. W kontekście zdrowia układu krwionośnego może nawet dojść do rozregulowania i podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi. Rzucenie palenia powoduje korzystne zmiany i stopniową regulację działania układu krwionośnego. Podobnie działa ograniczenie spożywania alkoholu.

Rola aktywności fizycznej w zachowaniu prawidłowego poziomu cholesterolu

Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności pozwala zachować dobry stan zdrowia. Dzięki niej utrzymasz prawidłową masę ciała i odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, zacznij od metody małych kroków.

Na początek postaraj się spacerować 2-3 razy w tygodniu. Ułatwisz sobie zadanie, gdy zrezygnujesz z dojazdów do pracy na rzecz korzystania z autobusu. Wtedy możesz wysiąść kilka przystanków wcześniej. Dzięki temu będziesz mieć doskonałą okazję do spacerowania. W ładną pogodę możesz dojeżdżać do pracy rowerem. Warto też zapisać się na basen, zajęcia sportowe oraz inne aktywności fizyczne, które sprawiają Ci przyjemność. Prościej będzie Ci się zmotywować do ich wykonywania, co przełoży się na Twoje dobre wyniki.

Wysoki poziom cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Codzienna zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia pomogą Ci uniknąć tych przykrych konsekwencji!

Możesz ocenić ten artykuł: