14-09-2023
W obliczu niepokojących ubiegłorocznych doniesień Najwyższej Izby Kontroli dotyczących bezpieczeństwa żywności w Polsce, coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co ląduje w ich koszykach. Dla tych, którzy pragną zyskać pewność co do jakości spożywanych produktów, mamy doskonałą propozycję. Urządzenie to stanie się Twoim osobistym strażnikiem zdrowia.
13-09-2023
Uważaj! Coraz więcej pacjentów przyjmuje leki przeciwdepresyjne. Są uznawane za bezpieczne i nieuzależniające, ale mogą wchodzić w interakcje z innymi medykamentami.
28-08-2023
Badania prenatalne to kluczowy element opieki nad kobietą w ciąży. Pozwalają one monitorować rozwój płodu, wykryć ewentualne nieprawidłowości i przygotować się na narodziny dziecka.
01-08-2023
"Nie ma ludzi wolnych od pasożytów, są tylko nie do końca przebadani" – tego typu wypowiedzi można znaleźć w internecie. Nie daj się nabrać. Jest wiele mitów, którymi straszy się ludzi i wciska ziołowe preparaty.
27-07-2023
Czynnik reumatoidalny (RF) jest markerem immunologicznym reumatoidalnego zapalenia stawów, wykrywanym w surowicy chorego. Jego obecność ma znaczenie zarówno prognostyczne, jak i diagnostyczne w rozpoznaniu choroby. Oznacza to, że nie zawsze wynik dodatni oznacza zapalną chorobę stawów. Jakie są normy czynnika reumatoidalnego? Kiedy należy wykonać to badanie?
21-07-2023
Życie jest pełne wyzwań i momentów, które mogą wywołać stres, niepokój, depresję lub inne trudności emocjonalne. W takich sytuacjach korzystanie z pomocy profesjonalisty może być kluczowe dla odzyskania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Istnieje wiele różnych specjalistów, którzy mogą pomóc w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi, takich jak psychologowie i psychoterapeuci. Jednak, przed skorzystaniem z ich usług, warto wiedzieć, kiedy warto udać się do psychologa, a kiedy psychoterapeuty.
19-07-2023
Wysoki poziom cholesterolu może wystąpić u osób w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się u seniorów. Sprzyjają mu czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, m.in. nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz unikanie aktywności fizycznej, które prowadzą do zwiększenia masy ciała. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak można dbać o odpowiedni poziom cholesterolu przy pomocy domowych metod.
14-07-2023
Kamica nerkowa to częsta przypadłość, a co gorsza, może jej towarzyszyć ból nie do zniesienia. Trzeba wtedy jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej na SOR. Zwykle organizm sam wydala złogi, ale medycyna dysponuje też różnymi technikami, które pozwalają je usuwać.
27-06-2023
Wiele osób marzy o egzotycznych wakacjach, jednak kiedy już rezerwują taki wyjazd, często nie wiedzą, co powinni ze sobą zabrać. Warto się zastanowić, jakie rzeczy będą nam potrzebne na miejscu i jakie niespodziewane sytuacje mogą się tam wydarzyć. Poza ubraniami, butami czy kosmetykami wiele osób pakuje również apteczkę. Ze względu na to, że podczas egzotycznych wakacji może dopaść nas tzw. zemsta faraona, przydatne mogą okazać się na przykład tabletki na biegunkę. Co jeszcze zabrać ze sobą na taki wyjazd? Podpowiadamy.
22-06-2023
Mieszadła laboratoryjne są niezbędnym narzędziem w wielu dziedzinach nauki i badań. Służą do mieszania i homogenizacji substancji, rozpuszczania składników chemicznych oraz prowadzenia reakcji chemicznych. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat mieszadeł laboratoryjnych oraz omówimy różne rodzaje tych urządzeń.
19-06-2023
Egzema nazywana też atopowym zapaleniem skóry to choroba o podłożu genetycznym i psychosomatycznym, która występuje coraz częściej w światowej populacji. Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry cierpi ok. 30% światowej populacji. Można ją zdecydowanie nazwać chorobą cywilizacyjną, gdyż objawy choroby pojawiają się przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej i poznać sposoby walki z tą chorobą.
19-06-2023
Woreczek żółciowy jest niewielkim narządem, który magazynuje i zagęszcza żółć. Substancja ta wspiera trawienie tłuszczów. Kiedy jednak konieczne staje się usunięcie woreczka żółciowego (cholecystektomia), najczęściej z powodu kamieni żółciowych, Twój układ pokarmowy musi przystosować się do opanowania nowych warunków. Szczególnie istotne znaczenie ma w tym czasie dostosowanie nawyków żywieniowych i zastosowanie odpowiedniej diety, co pozwoli na odciążenie pracy układu pokarmowego. Przekonaj się, dlaczego tak ważną rolę pełni specjalna dieta po cholecystektomii, a także poznaj najważniejsze zalecenia żywieniowe w tym czasie.