Archiwum artykułów

23-06-2018
Stosowane do dziś prezerwatywy zaczęto produkować W XIX w., pierwsze pigułki antykoncepcyjne pojawiły się w latach 60. XX w.. Wcześniej kobiety stosowały rozmaite sposoby, by zapobiec niepożądanej ciąży.
23-06-2018
Od 2001 r. coraz częściej wygasają patenty na innowacyjne leki biologiczne, które zrewolucjonizowały leczenie m.in. cukrzycy i nowotworów. Jednocześnie pojawiają się tzw. leki biopodobne, które są zwykle o prawie 25 proc. tańsze.
22-06-2018
W Polsce Naczelna Izba Lekarska pełni rolę samorządu lekarskiego, do którego z mocy ustawy wszyscy lekarze i dentyści posiadający prawo wykonywania zawodu w Polsce. Istnieje także szereg towarzystw medycznych, stowarzyszeń oraz związków zawodowych skupiających środowiska lekarzy.
22-06-2018
Gdy myślimy o zagrożeniach towarzyszących pracy, zwykle bierzemy pod uwagę zajęcie, które może skończyć się wypadkiem, np. pracę na wysokości, pod ziemią. Jednak to nie jedyne zagrożenie. Negatywny wpływ pracy na zdrowie odczuwa ponad 36 proc. Polaków.
22-06-2018
Sprawność fizyczną można odzyskać w ramach rehabilitacji prowadzonej w warunkach ambulatoryjnych, domowych, ale także w szpitalu. W uzasadnionych przypadkach Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje pacjentowi kilkutygodniowy pobyt w szpitalnym oddziale rehabilitacyjnym.
21-06-2018
Lepiej robić cokolwiek niż nic – to podstawowa zasada udzielania pierwszej pomocy. Warto pamiętać, że udzielenie pierwszej pomocy to nasz obowiązek, za uchylanie się od niego grożą kary.
21-06-2018
Unikać słodkiego - to podstawowa zasada w diecie cukrzyków, niezależnie od tego, czy chorują na cukrzycę typu 1 czy typu 2. Generalnie zalecana jest dieta zdrowego człowieka, czyli jeść często a mało, najlepiej dużo chudego mięsa i warzywa.
21-06-2018
Jak będzie przebiegał poród? Czego spodziewać się w szpitalu i jak pielęgnować noworodka? To pytania, które często zadają sobie przyszłe mamy. Szkoły rodzenia starają się na nie odpowiedzieć, a dzięki odpowiednim zajęciom zmniejszyć stres związany z porodem.