Archiwum artykułów

25-05-2020
Zmienione rysy twarzy, deficyty uwagi i pamięci, nadpobudliwość - takie są m.in. cechy wyróżniające dzieci z FAS (Fetal Alcohol Syndrom)- syndromem alkoholowego zespołu płodowego. Nawet okazjonalne picie alkoholu przez matkę w ciąży może wpłynąć na trwałe i nieodwracalne uszkodzenia i wywołać FAS u dziecka.
25-05-2020
Chwila nieuwagi na zakupach, odwracasz się i... orientujesz się, że nigdzie nie ma twojego dziecka. Czasami po dwóch minutach dostrzegasz stojącego gdzieś kilkulatka, czasami udaje się go znaleźć po wezwaniach z megafonu. A czasami trzeba poprosić o pomoc policję.  W Polsce co roku ginie około 3 tysiące dzieci i młodzieży. Wiesz, co robić, gdy znika dziecko?
23-05-2020
Ruszając na dobroczynny dla zdrowia i samopoczucia spacer pamiętajmy, że możemy natknąć się na kleszcze. Nie każde ukąszenie tego pajęczaka powoduje boreliozę czy inną chorobę, ale warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić.
22-05-2020
Choć praca przy komputerze nie wymaga podnoszenia ciężarów, często jest przyczyną bólu kręgosłupa. Można go uniknąć, jeśli będziemy stosować kilka prostych ćwiczeń w pracy.
21-05-2020
Praca w ogrodzie to doskonały sposób na zachowanie zdrowia i poprawę kondycji psychicznej – to nie tylko intuicje, ale i rezultaty naukowych badań. Taka forma rekreacji jest dobra w każdym wieku. Warto tylko nauczyć się tak wykonywać ogrodowe prace, by nie obciążać stawów, bo w przeciwnym razie może się to zemścić nawet zwyrodnieniami.
20-05-2020
Ginekolog jest lekarzem typowo kobiecym. Zakres jego działalności jest jednak bardzo szeroki - od chorób narządów rozrodczych po kontrolę płodności i prowadzenie ciąży. Ginekolog jest jednym z nielicznych lekarzy specjalistów, do którego kobieta może dostać się bez skierowania. W każdym polskim mieście, a często nawet w gminach wiejskich można znaleźć gabinet ginekologiczny - placówki takie działają w ramach NFZ, jak i stanowią praktykę prywatną.
20-05-2020
Rzucenie palenia nie jest łatwe, a wie o tym każdy, kto kiedykolwiek próbował przestać palić. Dlaczego jest to tak trudne? Nowe światło na tę kwestię rzucają przeprowadzone na szczurach badania szwedzkiej uczonej Julii Morud Lekholm z uniwersytetu w Goteborgu.
18-05-2020
Im więcej tym lepiej. Mowa o przytulaniu. Tą metodą można łagodzić lęk, także ten związany z pandemią. W związkach przytulanie jest na wagę złota – wzmacnia je. Co ciekawe, jeśli czułości w związku jest mało, przekłada się to na większe niezadowolenie z takiej relacji u kobiet niż u mężczyzn.