Archiwum artykułów

16-08-2018
Pacjent kojarzy igły przede wszystkim z bólem, pobraniem krwi i badaniami, tymczasem dla pielęgniarek igła oznacza ryzyko zranienia, z bardzo poważnymi skutkami. Co roku w szpitalach w Europie dochodzi do ponad miliona zakłuć wśród pracowników medycznych.
16-08-2018
Głównym celem gimnastyki korekcyjnej jest skorygowanie istniejącej wady postawy dziecka. Jednak aby osiągnąć sukces, należy także w domu systematycznie wykonywać dobrane przez specjalistę ćwiczenia.
16-08-2018
O chorobach przenoszonych drogą płciową najczęściej mówi się w kontekście HIV. Groźne dla zdrowia człowieka są jednak także te znane od setek lat i często lekceważone, jak kiła czy rzeżączka.
15-08-2018
Właściwie przygotowany koń, wykwalifikowany terapeuta, skierowanie od lekarza – to podstawowe warunki do rozpoczęcia hipoterapii. Korzystają z niej np. dzieci ze schorzeniami neurologicznymi, a także dorośli cierpiący na stwardnienie rozsiane.
15-08-2018
Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu przez gardło elastycznego wziernika umożliwiającego oglądanie na monitorze badanych organów. Zabieg przeprowadza się m.in., gdy występują przewlekłe bóle brzucha, zgaga lub krwawienie z przewodu pokarmowego.
15-08-2018
Samobadanie piersi powinno być stałym elementem profilaktyki raka piersi wśród dorosłych kobiet. Wykonywane regularnie może pomóc wykryć we wczesnym stadium guzek nowotworowy a także inne niepokojące objawy.
14-08-2018
Mogą nas dotknąć w każdym wieku, choć zdecydowanie częściej dotyczą starszych dzieci i dorosłych, wyglądają niegroźnie, ale koniecznie trzeba je leczyć. Kurzajki to bardzo zakaźna przypadłość, wywoływana przez wirus brodawczaka ludzkiego.
14-08-2018
Kodeks Etyki Lekarskiej to zbiór norm, jakimi powinien kierować się każdy lekarz i lekarz dentysta. Zawiera zasady dotyczące postępowania lekarza wobec pacjenta, wzajemnych relacji między lekarzami a także eksperymentów biomedycznych.