Archiwum artykułów

30-11-2020
Co pomaga przetrwać stres związany z pandemią
Lepsze i bardziej urozmaicone więzi społeczne dają większa odporność na kryzys – także ten, który wielu z nas przeżywa w czasach pandemii. Poczucie wspólnoty i łączności z innymi pomaga ograniczyć np. negatywne skutki izolacji. Dbajmy więc o nasze relacje oraz nie bójmy się odzyskiwać więzi z bliskimi i dalszymi znajomymi.
23-11-2020
Doświetlanie mózgu pozwala uniknąć depresji
Słuchawki "doświetlające" mózg, budzik świetlny, regularny wysiłek fizyczny, dbanie o dietę, zachowanie równowagi między pracą i odpoczynkiem, ale również - zwłaszcza w kryzysie - rozmowa z kimś o tym, co odczuwamy– to tylko kilka sposobów na zapobieganie depresji.
19-11-2020
Kilka sposobów na zdrowe serce
W naszym kraju prawie połowa zgonów następuje z powodu chorób układu krążenia, najczęściej - choroby niedokrwiennej serca. Tymczasem ryzyko kłopotów z sercem można zmniejszyć z pomocą zastosowania całkiem prostych zasad.
17-11-2020
Ważne powody by pokonać lęk przed kolonoskopią
Polacy czują strach przed poddabiem się kolonoskopii, choć ratuje przed zachorowaniem, a także śmiercią z powodu raka jelita grubego. Tymczasem to drugi najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy.
12-11-2020
Osocze dla chorych na COVID-19
Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa wciąż apelują do wszystkich osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe, do oddawania osocza krwi. Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga ciężko chorym na COVID-19.
10-11-2020
Szkodliwe mity zabijają
Szkodliwe mity i jedno sfałszowane badanie, które powiązało autyzm ze szczepionkami, prowadzą do tego, że coraz więcej osób zastanawia się nad potrzebą ich podawania.
03-11-2020
Jak żyć we wspólnym domu z chorym na COVID-19
Obecnie aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem jest prawie 250 tysięcy. Większość pacjentów choruje w domu, a to oznacza kontakt ze zdrowymi domownikami. Tymczasem najważniejszą zasadą przebywania pod jednym dachem z osobą zarażoną jest jej odizolowanie od innych domowników. Zobacz, jakich zasad przestrzegać, gdy chory nie ma osobnego pokoju z łazienką.
02-11-2020
Leczenie za pomocą światła
O tym, że za pomocą fototerapii leczy się sezonowe zaburzenia nastroju zapewne większość ludzi już słyszała. Okazuje się jednak, że fotony mają dużo większą moc. Według badań światło może wspierać leczenie także zaburzeń psychicznych oraz mózgu po urazach, czy skóry. Wiele ze świetlnych metod leczenia prawdopodobnie będzie można przy tym stosować w domu.