Archiwum artykułów

11-10-2019
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to częste odczuwanie bólu. Nie tylko z powodu tego cierpienia czy świadomości posiadania nieuleczalnej choroby pacjenci z RZS często mają depresję. Badania wskazują, że niewiele z nich zajmuje się jednak tym zaburzeniem. Tymczasem depresji nie warto lekceważyć.
10-10-2019
Morfologia krwi, OB (odczyn Biernackiego) i badanie ogólne moczu – to trzy badania, które mogą uratować życie. Lekarze przekonują, że warto się im poddawać raz w roku. Są bezpieczne i tanie, a pozwalają wyłapać wiele chorób na wczesnym etapie.
10-10-2019
Na piętach robią się małe ranki, miejsca pęknięć bolą, skóra jest gruba, sucha, przypomina nieco spękaną słońcem ziemię. Dodatkowo, co jest dolegliwe szczególnie dla pań noszących buty z odkrytymi piętami, przypadłość sprawia wrażenie zaniedbanych stóp. Zdaniem specjalistów tego problemu nie można bagatelizować.
09-10-2019
Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) - to groźna choroba zagrażająca życiu. Układ odpornościowy zamiast wspierać organizm, zaczyna go atakować, wywołuje stan zapalny i uszkadza różne narządy, np. nerki, płuca, serce czy mózg.
01-10-2019
Tylko 1 proc. dzieci w Polsce co roku szczepi się przeciwko grypie, a to grupa szczególnie narażona na tę chorobę. Szczepić też powinny się kobiety w ciąży, bo grypa grozi jej utratą lub komplikacjami. Sprawdź, czy wiesz, kto powinien się szczepić i dlaczego.
01-10-2019
Coraz więcej ludzi narzeka na problemy ze snem. Mają one różne podłoża i naturę- problemy z samym zasypianiem, długością snu, częstym wybudzaniem. Istnieje też spora grupa ludzi, która umyślnie skraca czas snu, twierdząc, że jest to bezproduktywny okres w ciągu doby, który warto wykorzystać na coś innego.
25-09-2019
Prof. Zbigniew Religa radził niektórym swoim pacjentom, by sprawili sobie psa. Wiedział, że posiadacze psów chodzą na spacery, a to już wpisuje się w tzw. umiarkowaną aktywność fizyczną. Kolejne badania naukowe wskazują, że towarzystwo psa to nie tylko zdrowszy układ krążenia, ale i łagodniejsze reakcje na stres oraz lepszy sen. Co więcej, czworonożny przyjaciel koi nerwy i wspiera tworzenie więzi.
23-09-2019
Przeciwutleniacze to związki chemiczne wstrzymujące lub opóźniające proces utleniania. Dla człowieka ich najważniejszym źródłem są rośliny – przede wszystkim owoce i warzywa, które powinniśmy spożywać codziennie.