Archiwum artykułów

09-02-2018
Zacznijmy od faktów - nie istnieją uniwersalne normy stężenia cholesterolu we krwi i nie zawsze jest konieczne bezwarunkowe obniżanie jego poziomu. Kiedy hipercholesterolemia jest groźna i jak można ją zwalczać?
02-02-2018
Wykupując recepty w aptece niemal zawsze można usłyszeć pytanie - "czy zamienić leki zarekomendowane przez lekarza na tańsze odpowiedniki?". Co się kryje za tym stwierdzeniem? Czy rzeczywiście proponowane leki są tańsze, ale przez to gorsze i nie tak dobrze tolerowane?
01-01-2018
Szczepienia to obecnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w debacie publicznej. Coraz więcej osób obawia się nie tylko samych szczepień i ich ewentualnych szkodliwych następstw, ale także kwestionuje ich sens i skuteczność. Czy postępują słusznie? Gdzie biegnie granica między uzasadnionymi wątpliwościami a fobią antyszczepionkową?
20-09-2016
Jak rozpoznać grypę i jak się z niej szybko wyleczyć. Czym różni się od zwykłego przeziębienia. Kiedy leczyć się samemu, a kiedy niezwłocznie udać się do lekarza. Co robić by nie zachorować.
15-08-2016
Na świecie w ciągu ostatnich 35 lat liczba osób otyłych lub z nadwagą potroiła się. Ten trend nie ominął też Polski. Nie tylko dogoniliśmy zachodnią Europę, ale staliśmy się jednym z liderów w tej niechlubnej statystce. Wśród dorosłych Polaków aż 50% kobiet i 62% mężczyzn ma wagę powyżej normy. Lekarze ostrzegają, że jest to obecnie jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego w naszym kraju i na świecie.
04-08-2016
1 września 2016 rusza program darmowych leków dla seniorów. Jego realizację PiS zapowiedział w kampanii wyborczej do sejmu w 2015 roku i uczynił z niego jedno z sztandarowych haseł wyborczych. U progu rozpoczęcia realizacji 75+ zdradzamy jak będzie wyglądać w praktyce.
05-01-2015
W zeszłym miesiącu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli działalności Narodowego Funduszu Zdrowia w 2013 roku. Jednym z najbardziej szokujących odkryć NIKu było wykazanie, że NFZ wydał prawie 5,5 miliona złotych na świadczenia, które nie mogły być wykonane tj. dotyczyły osób zmarłych (lub osób wykreślonych z rejestru ubezpieczonych) lub też zostały wykonane przez nieżyjących lekarzy. Ponadto Fundusz wydał ponad pół miliarda złotych na zapewnienie podstawowej opieki osobom, których ubezpieczenia zdrowotnego nie był w stanie potwierdzić.
21-12-2014
Od stycznia 2015 roku wchodzi w życie większość zmian z pakietu kolejkowego i onkologicznego (tzw. pakietu Arłukowicza). W artykule zebraliśmy listę najistotniejszych rzeczy, które zmieniają się od przyszłego roku. Warto się z nimi zapoznać, bo niestety kontakt ze służbą zdrowia prędzej czy później czeka każdego z nas.