Archiwum artykułów

13-11-2019
Całkowite zaprzestanie picia alkoholu służy leczeniu nadciśnienia tętniczego i cukrzycy – uważa wielu specjalistów. Tymczasem dość powszechne jest przekonanie o działaniu ochronnym na serce niektórych rodzajów alkoholu. To dlatego, że w niektórych badaniach wykazano, że abstynenci żyją krócej i mają gorsze zdrowie. Kwestia jest jednak skomplikowana i lepiej zbyt szybko nie wyciągać wniosków.
12-11-2019
Zwyrodnienie plamki żółtej to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku. Choć dotyka najczęściej osoby w wieku od 50 lat wzwyż, to można zachorować znacznie wcześniej. Jest prosty test, który może pomóc wcześnie wykryć tę chorobę, a można wykonać go w domu.
08-11-2019
Czy istnieje coś takiego jak depresja jesienna? Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób – nie. Ale są osoby, które, najczęściej z końcem lata i wakacji, przy gorszej pogodzie i krótszych dniach, doznają zaburzeń depresyjnych. Jeśli to nawracający problem, warto się skonsultować ze specjalistą.
07-11-2019
Osoby chore na raka nie tylko mogą, ale wręcz w trosce o powrót do zdrowia powinny regularnie ćwiczyć. Odpowiednio dobrana dawka i forma ruchu pomaga w walce z chorobą nowotworową na każdym etapie leczenia. Są oczywiście pewne wyjątki i ograniczenia. Sprawdź, jakie.
05-11-2019
W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w 2013 r. powstał raport "Grypa i jej koszty". Według jego autorów koszty związane z obniżoną efektywnością chorych oraz z absencjami w pracy mogą wynieść w sezonie nawet 4,3 mld zł.
04-11-2019
Ojej, znowu katar! Kaszlesz?! Tym razem boli cię gardło? – takie westchnienia nie są obce mamom, które posyłają dziecko do żłobka czy przedszkola. Co zrobić, by maluch nie przechorował całej jesieni?
30-10-2019
Odchodzenie bliskich wskutek choroby wciąż jest w naszej kulturze tematem niewygodnym, niechętnie poruszanym w rozmowie. Jednak prędzej czy później raczej każdy z nas zetknie się z taką śmiercią. Warto wiedzieć, że według ekspertów jest co najmniej pięć warunków "dobrego umierania". Spełniając je możemy pomóc naszym umierającym bliskim.
18-10-2019
Są one w organizmie człowieka niezbędne, służąc jako paliwo dla mięśni i innych tkanek. Jednak gdy jest ich za dużo - mogą zaszkodzić. Warto wiedzieć, kto powinien mieć się szczególnie na baczności i jak zmniejszyć stężenie trójglicerydów we krwi za pomocą diety.