Archiwum artykułów

11-04-2018
Bezsenność (z łaciny insomnia) staje się coraz powszechniejszą dolegliwością, wśród dorosłej populacji. Na problemy ze snem skarży się już co trzeci z nas, a 10% społeczeństwa zachodniego ma regularny problem z bezsennością. Jak sobie z nią radzić? Czy istnieją skuteczne leki zwalczające bezsenność nie powodujące uzależnienia? Jakimi innymi metodami możemy sobie pomóc w walce o zdrowy, spokojny sen?
08-04-2018
Terapia lewoskrętną witaminą C nabrała w ostatnim czasie niezwykłej popularności. Czy jest to realna forma leczenia, a może tylko kolejna bajka mająca na celu drenaż portfela naiwnych pacjentów? Wielu wyznawców alternatywnych metod leczenia jest głęboko przekonanych o skuteczności lewoskrętnej witaminy C. Niestety, tak jak nie istnieje alternatywna matematyka czy alternatywna fizyka, tak medycyna również jest tylko jedna. Poniżej zaś garść faktów o witaminie C.
30-03-2018
Czy życie z nadkwasotą musi boleć i piec? Jak skutecznie walczyć z uporczywymi dolegliwościami z żołądka i przełyku, by nie zaognić problemu oraz czy jest możliwa jednocześnie niezawodna i bezpieczna farmakoterapia?
09-03-2018
Przyjście na świat dziecka to dla wielu rodziców jeden z najszczęśliwszych dni w ich życiu. Chcąc jak najlepiej przygotować się do tego szczególnego wydarzenia, szykują dla malucha pokoik, kupują wózek, łóżeczko i inne akcesoria. Ale tak jak trzymamy w domowej apteczce coś na przeziębienie czy ból, tak warto poświęcić chwilę, by przygotować małą apteczkę z podstawowymi preparatami pierwszej potrzeby dla dziecka. Oszczędzi to kłopotu i nerwowego poszukiwania najbliższej apteki w razie potrzeby. W jakie preparaty warto więc się zabezpieczyć?
03-03-2018
Nadciśnienie tętnicze jest aktualnie jednym z największych zagrożeń współczesnego świata. Według danych WHO z 2000 roku około 26% społeczeństwa ma zdiagnozowane i leczone nadciśnienie, a zgodnie z wszelkimi prognozami do roku 2025 będzie to aż 29% dorosłej populacji. Statystyki milczą jednak o przypadkach osób, które nie wiedzą, że chorują na nadciśnienie. Samo podwyższone ciśnienie nie daje bowiem objawów i przez wiele lat może rozwijać się niezauważalnie- sytuacja taka prowadzi jednak do szeregu poważnych następstw. Obok palenia tytoniu i hipercholesterolemii nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęstszych przyczyn zgonu na świecie- najgroźniejsze powikłania narządowe nim wywołane to udar mózgu, zawał serca, zaawansowana miażdżyca czy niewydolność nerek.
09-02-2018
Zacznijmy od faktów - nie istnieją uniwersalne normy stężenia cholesterolu we krwi i nie zawsze jest konieczne bezwarunkowe obniżanie jego poziomu. Kiedy hipercholesterolemia jest groźna i jak można ją zwalczać?
02-02-2018
Wykupując recepty w aptece niemal zawsze można usłyszeć pytanie - "czy zamienić leki zarekomendowane przez lekarza na tańsze odpowiedniki?". Co się kryje za tym stwierdzeniem? Czy rzeczywiście proponowane leki są tańsze, ale przez to gorsze i nie tak dobrze tolerowane?
01-01-2018
Szczepienia to obecnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w debacie publicznej. Coraz więcej osób obawia się nie tylko samych szczepień i ich ewentualnych szkodliwych następstw, ale także kwestionuje ich sens i skuteczność. Czy postępują słusznie? Gdzie biegnie granica między uzasadnionymi wątpliwościami a fobią antyszczepionkową?