Archiwum artykułów

11-12-2018
Wizyta u psychologa jest potrzebna, kiedy zachowanie dziecka utrudnia mu normalne funkcjonowanie, kiedy potrzebuje ono wsparcia, a my sami nie jesteśmy w stanie go udzielić, bo np. sami przeżywamy trudne chwile – mówi dr Magdalena Śniegulska, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
11-12-2018
Masz powiedzieć starszej, bliskiej osobie, że jest poważnie chora? Przygotuj się do tej rozmowy solidnie, a jeśli nie czujesz się na siłach, poproś o wsparcie psychologa lub księdza. Od tego, jak przekażesz tę informację, naprawdę wiele zależy.
10-12-2018
Pielęgniarka, która przez pięć lat od skończenia szkoły nie wykonywała zawodu lub miała przerwę dłuższą niż pięć lat, może wrócić do pracy. Warunkiem jest ukończenie specjalnego kilkumiesięcznego przeszkolenia.
10-12-2018
Trądzik to dolegliwość kojarzona z młodością, tymczasem chorują na niego również dorośli. Schorzenie dotyka ok. 8 proc. dorosłych, w większości kobiet. U nich zmiany zwykle pojawiają się na dolnej części twarzy - na brodzie, w okolicy ust, czasami na żuchwie i szyi. Nie ma ich na czole lub skroniach, jak u młodzieży.
07-12-2018
Najczęściej na powiększenie piersi decydują się panie z kompleksem zbyt małego biustu. Kolejną grupę stanowią kobiety, które na zabieg namówił partner. Najrzadszą przyczyną są wskazania zdrowotne. Pamiętajmy jednak: ten z pozoru prosty zabieg obarczony jest ryzykiem powikłań.
07-12-2018
Pielęgniarki to grupa zawodowa, która ma własny samorząd zawodowy. Jednym z jego podstawowych zadań jest prowadzenie postępowań w zakresie odpowiedzialności zawodowej. W tym celu powołano rzecznika odpowiedzialności zawodowej oraz sąd pielęgniarek i położnych.
06-12-2018
Celiakia jest schorzeniem powodowanym przez nietolerancję pokarmową. W Polsce choruje na nią 380 tys. osób, czyli 1 proc. społeczeństwa. Większość nie zdaje sobie z tego sprawy. Na celiakię nie ma lekarstwa. Jedyną dostępną metodą leczenia jest ścisła dieta bezglutenowa, którą należy stosować przez całe życie.
06-12-2018
Cukier nie służy już tylko do słodzenia kawy, herbaty, czy wypieku domowych ciast. Stał bardzo popularną... przyprawą. Dlatego znajdziemy go w gotowych zupach, keczupie, chlebie tostowym. Warto pamiętać o tym na codziennych zakupach i sprawdzać na etykietach zawartość cukru w produktach - radzą eksperci żywienia.