Archiwum artykułów

24-01-2020
Najpierw w Wuhan Chinach, potem w kilku innych państwach azjatyckich i USA pojawił się dotąd nieznany i potencjalnie niebezpieczny wirus wywołujący zagrażającą życiu chorobę układu oddechowego. Eksperci przypominają zasady, których wdrożenie pozwoli zmniejszyć ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne skutki.
21-01-2020
W powszechnym mniemaniu traumatyczne wydarzenia lub wielki smutek mogą doprowadzić do "pęknięcia serca". Nauka zaczyna wyjaśniać tę ludową mądrość: znaleziono właśnie powiązanie między przewlekłym stresem a chorobami układu krążenia.
19-01-2020
Co najbardziej doskwiera skórze zimą? Mróz, niskie temperatury, wiatr oraz... słońce! Najgorsze są zmiany temperatur: wychodzimy z ogrzewanego pomieszczenia (20-25 stopni) na mróz (minus 10). Trzydzieści stopni różnicy to dla skóry bardzo dużo - zareaguje skurczem naczyń krwionośnych, który uruchomi kolejne reakcje. Jeśli do tego mamy wrażliwą cerę, jej reakcje będą szybsze i mocniejsze, może dojść do podrażnienia, a skóra będzie nienaturalnie napięta, piekąca i swędząca.
08-01-2020
Warstwowo, na cebulkę – tak powinniśmy ubierać się zimą - przypominają lekarze. W tym okresie warto pamiętać o podkoszulkach, a zamiast jednego grubego swetra wkładać dwa cieńsze. Absolutna podstawa to ochrona głowy, przez którą ucieka 30-40 proc. ciepła. Czapka to też najlepsza ochrona zatok i uszu.
30-12-2019
Alkohol nie zapobiega jakimkolwiek chorobom, choć niektóre jego rodzaje, w małych ilościach, mogą mieć dobry wpływ na pewne aspekty zdrowia. Ogólny bilans jest jednak niekorzystny, a okazuje się, że nawet niewielkie ilości alkoholu pogarszają samopoczucie w dłuższej perspektywie. Zwłaszcza kobietom.
17-12-2019
Bez piernika nie ma Bożego Narodzenia. Charakterystyczny zapach tego ciasta i jego wyjątkowy smak lokują piernik na liście naszych ulubionych przysmaków. Dlatego naukowcy z Olsztyna pracują nad piernikami z polifenolami, które mają być nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
16-12-2019
Użytkownicy dróg narażeni są na groźne zanieczyszczenia - ostrzegają naukowcy. Szczególnie niebezpieczne są zatłoczone skrzyżowania i uliczne korki. Podpowiadamy, jak prostymi sposobami można zmniejszyć narażenie na trujące wyziewy z rur wydechowych.
13-12-2019
Język, który jest zbudowany z mięśni, jest nam potrzebny m.in. do mówienia, jedzenia czy odczuwania smaku. Ale jego wygląd może też wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia.