Ortopeda to lekarz specjalista zajmują się się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób, wad wrodzonych i nabytych oraz urazów narządu ruchu. Do obszaru jego pracy zalicza się układ szkieletowy (poza kością czaszki), mięśniowy, więzadłowo-stawowy. Posiada kompetencje do leczenia stłuczeń, zwichnięć, skręceń, złamań, chorób kręgosłupa, wad postawy m.in. skoliozy, kifozy czy lordozy. Trafiają do niego również pacjenci z nowotworem kości, chorobami zapalnymi stawów i kości czy z jałową martwicą kręgosłupa. Ortopeda leczy również zmiany przeciążeniowe, w tym łokieć tenisisty, kolano biegacza oraz ostrogę piętową.
Ortopeda może zlecić badania: RTG, badanie USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, artroskopię oraz artrografię, które są niezbędne do postawienia odpowiedniej diagnozy i ustalenia przebiegu leczenia. Lekarz specjalista może leczyć poprzez unieruchomienie kończyny, operację, zalecić leczenie farmakologiczne bólu lub rehabilitację i fizjoterapię.
Ortopeda przyjmuje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wymagane jest wtedy skierowanie od lekarza rodzinnego, poradni zdrowia lub szpitala. Ortopeda świadczy również usługi odpłatne w gabinecie prywatnym. W takim przypadku skierowanie nie jest potrzebne.