Ortopeda

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 21-02-2024 w Polsce są 1 022 placówki udzielające na NFZ świadczenia ortopeda. Średni czas oczekiwania to 111 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 55 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 150 dni.

Ortopeda na NFZ - co musisz wiedzieć?

Ortopeda to lekarz specjalista zajmują się się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób, wad wrodzonych i nabytych oraz urazów narządu ruchu. Do obszaru jego pracy zalicza się układ szkieletowy (poza kością czaszki), mięśniowy, więzadłowo-stawowy. Posiada kompetencje do leczenia stłuczeń, zwichnięć, skręceń, złamań, chorób kręgosłupa, wad postawy m.in. skoliozy, kifozy czy lordozy. Trafiają do niego również pacjenci z nowotworem kości, chorobami zapalnymi stawów i kości czy z jałową martwicą kręgosłupa. Ortopeda leczy również zmiany przeciążeniowe, w tym łokieć tenisisty, kolano biegacza oraz ostrogę piętową.

Ortopeda może zlecić badania: RTG, badanie USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, artroskopię oraz artrografię, które są niezbędne do postawienia odpowiedniej diagnozy i ustalenia przebiegu leczenia. Lekarz specjalista może leczyć poprzez unieruchomienie kończyny, operację, zalecić leczenie farmakologiczne bólu lub rehabilitację i fizjoterapię.

Ortopeda przyjmuje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wymagane jest wtedy skierowanie od lekarza rodzinnego, poradni zdrowia lub szpitala. Ortopeda świadczy również usługi odpłatne w gabinecie prywatnym. W takim przypadku skierowanie nie jest potrzebne.

W serwisie znajdziesz również ortopedę przyjmującego prywatnie.