Endokrynolog

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 29-02-2024 w Polsce jest 629 placówek udzielających na NFZ świadczenia endokrynolog. Średni czas oczekiwania to 338 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 126 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 693 dni.

Endokrynolog na NFZ - co musisz wiedzieć?

Endokrynolog zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego: tarczycą, przytarczycą, przysadką mózgową, nadnerczem, jajnikami, jądrami, trzustką. Lekarz endokrynolog leczy osoby z chorobami tarczycy, w tym choroba Gravesa i Basedowa oraz Hashimoto. Prowadzi diagnostykę i leczenie w przypadku niedoczynności lub nadczynności. Do lekarza endokrynologa zgłaszają się pacjenci z chorobami gruczołów płciowych m.in. zaburzenia płodności, zaburzenia miesiączkowania czy zespół publicystycznych jajników. Endokrynolog zajmuje się również chorobami trzustki takimi jak cukrzyca oraz chorobami nadnerczy np. chorobą Addisona, zespołem Cushinga.

Do endokrynologa (tj. lekarza od tarczycy) udają się pacjenci, którzy mają nagłe zmiany skórne, wahania wagi, które nie są związane ze zmianą stylu czy diety, a także kobiety z nadmiernym owłosieniem i zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Przed wizytą należy udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi podstawową diagnozę i wystawi skierowanie.

W serwisie znajdziesz również endokrynologa przyjmującego prywatnie.