Gastrolog

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 12-08-2020 w Polsce jest 367 placówek udzielających na NFZ świadczenia gastrolog. Średni czas oczekiwania to 179 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 88 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 303 dni.
Gastrolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu pokarmowego: przełyku, jelit, wątroby, żołądka, trzustki oraz dróg żółciowych. Z jego usług korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Wśród schorzeń, z jakimi trafiają do niego pacjenci wymienia się wrzody, niestrawność czy zgaga. Lekarz gastrolog leczy również poważniejsze schorzenia takie jak nowotwory przewodu pokarmowego, które mogą wymagać konsultacji onkologicznej oraz przewlekłe choroby jelit np. choroba Leśniowskiego-Crohna. Specjalista zajmuje się również diagnozowaniem i leczeniem zespołu jelita drażliwego, zapalenia żołądka, kamicy żółciowej, zapalenia trzustki, zakażenia Helicobacter pylori, a także zapalenia dróg żółciowych. Trafiają do niego również pacjenci z niestrawnością. Gastrolog leczy również refluks. Do lekarza gastrologa udają się pacjenci, którzy zauważą m.in. krew lub śluz w stolcu.

Przed wizytą u gastrologa, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on podstawą diagnozę oraz wystawi skierowanie.