Okulista

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 29-02-2024 w Polsce jest 1 626 placówek udzielających na NFZ świadczenia okulista. Średni czas oczekiwania to 205 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 71 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 345 dni.

Okulista na NFZ - co musisz wiedzieć?

Okulista to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób związanych ze wzrokiem, a także ich profilaktyką. Okulista leczy m.in. choroby spojówek, choroby powiek, choroby narządu łzowego, choroby gałko ocznej i oczodołu, a także choroby nerwu wzrokowego.

Wizyta u okulisty polega na przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu z pacjentem. Lekarz bada ostrość wzroku pacjenta za pomocą tablic okulistycznych. Mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe oka, określa ustawienie, osadzenie i ruchomość gałek ocznych, źrenic, rogówki, tęczówki i dna oka. W razie konieczności, okulista zleca badania takie jak: badanie pola widzenia, USG gałki ocznej, pachymetrię (badanie grubości rogówki) oraz tomografię gałko ocznej (OCT).

W zakres jego obowiązków wchodzi dobór korekcji okularowej, dobór i dopasowanie soczewek kontaktowych. Okulista wykonuje również badania okresowe, zawodowe oraz dla kierowców. Do okulisty kierowani są również, w ramach medycyny pracy, pacjenci, którzy pracują przy komputerach.

Lekarz okulista przyjmuje w przychodniach w ramach umowy z Narodowym Funduszem zdrowia oraz w gabinetach prywatnych. Aby skorzystać z porady w ramach NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Czas oczekiwania może wynosić nawet kilka miesięcy.

W serwisie znajdziesz również okulistę przyjmującego prywatnie.