Archiwum artykułów

19-06-2020
U co piątej osoby w Polsce występują zaburzenia czynności tarczycy – szacują eksperci i jednocześnie podkreślają, że blisko połowa z tych osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak można zapobiegać chorobom tego narządu.
19-06-2020
Aż kilkuset procent mogą sięgać różnice w zawartości soli, cukru i tłuszczu w danych grupach produktów spożywczych. W diecie Polaków tych składników jest za dużo. Wystarczy porównywać etykiety i wybrać ten produkt, który w porównaniu z innymi zawiera mniej soli, cukru, tłuszczu, by zdrowiej się odżywiać.
18-06-2020
Włośnica to choroba wywoływana przez nicienia - włośnia krętego. Źródłem zarażenia dla człowieka jest mięso lub jego przetwory, zawierające inwazyjne larwy. Zarażony człowiek nie stanowi zagrożenia dla innych ludzi.
18-06-2020
Migdałki podniebienne to niewielkie formy tkanki chłonnej, którą inaczej nazywa się limfatyczną. Znajdują się pomiędzy jamą ustną a gardłem, gdzie krzyżują się drogi oddechowa i pokarmowa. To wyjątkowe położenie sprawia, że migdałki są narażone na częsty kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, w tym także z patogenami, które mogą wywołać infekcje. Co zatem warto wiedzieć o zapaleniu migdałków i jak z nim walczyć?
17-06-2020
Ciężkie choroby nerek mogą długo przebiegać bezobjawowo, ale są proste do zdiagnozowania dzięki prostym badaniom krwi oraz moczu. Chodzi o oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi i obliczenie wartości eGFR, czyli współczynnika sprawności nerek oraz badanie ogólne moczu.
16-06-2020
Naukowcy znajdują kolejne korzyści, jakie przynieść może wykorzystanie zwierząt w leczeniu ludzi. Badania sugerują, że mogą one pomagać w schorzeniach różnego typu - łagodzą stres, podnoszą nastrój, pomagają nabrać siły, poprawić zmysł równowagi, zwiększyć motywację czy zaangażowanie w społeczne relacje. Specjaliści wykorzystują różne gatunki - psy, koty, konie, osły, a także delfiny czy alpaki .
15-06-2020
Górskie wycieczki zwiększają wydolność organizmu, pozwalają zgubić zbędne kilogramy. Nie wszyscy jednak powinni ruszać na górskie szlaki. Osoby z nadciśnieniem lub niedociśnieniem, chorujący na serce, w górach mogą narobić sobie kłopotów.
09-06-2020
Zdrowie od wieków jest jedną z najważniejszych wartości dla człowieka, jednak – jak oceniają psycholodzy - obecnie zmienia się sposób myślenia o nim. Współczesny człowiek czasem zastanawia się, czy np. aby zachować zdrowie, mam zrezygnować z pasjonującej pracy albo sposobu spędzania czasu?