Archiwum artykułów

02-02-2021
Jak używać soczewek kontaktowych?
Soczewki kontaktowe cieszą się ogromną popularnością. Ich zaletą jest komfort noszenia, ochrona przed kurzem i wiatrem, brak jakichkolwiek zniekształceń pola widzenia oraz zawsze wyraźny obraz. Soczewki – w przeciwieństwie do okularów – nie zaparowują ani nie ulegają zabrudzeniu podczas deszczu, nie obciążają uszu, nie spadają z nosa i nie przeszkadzają w uprawianiu sportów.
01-02-2021
Kiszonki - zimowe źródło zdrowia
Zimą kiszonki - podobnie jak mrożonki - doskonale zastępują świeże warzywa. Ponadto, zawierają wiele składników pozytywnie wpływających na zdrowie. Są też mniej kaloryczne niż świeże produkty, dzięki czemu pomagają utrzymać prawidłową masę ciała.
29-01-2021
Czy szczepionki przeciw COVID-19 mogą zmienić ludzki genom?
Wykorzystanie w szczepionkach przeciw COVID-19 technologii opartej o informację genetyczną wirusa SARS-CoV-2 wzbudza obawy, że szczepiąc się nimi, narażamy się na modyfikację własnego genomu. Niestety nic bardziej mylnego. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o nowej technologii szczepionek.
21-01-2021
Czy zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą dalej zakażać?
Wciąż nie ma pewności czy zaszczepienie przeciwko COVID-19 daje bezpieczeństwo nie tylko osobie zaszczepionej, ale i tym, z którymi ona się styka. Oznacza to, że po przyjęciu dwóch dawek szczepionki dalej wszystkich będzie obowiązywała ostrożność w kontaktach i nakaz noszenia maseczki.
18-01-2021
Jak działa melatonina
W telewizji jest sporo reklam zachwalających suplementy zawierające melatoninę. Choć zdarzają się sytuacje, gdy ich przyjmowanie jest wskazane, to jednak warto uważać. Melatonina jest hormonem, którego głównym zadaniem jest regulowanie cyklu dobowego i bardzo łatwo możemy sterować jego wydzielaniem. Jednak melatonina to nie tylko hormon na sen.
12-01-2021
Czy soda oczyszczona to dobry sposób na trądzik?
Nie! Soda oczyszczona czyli związek chemiczny o nazwie wodorowęglan sodu jest silną zasadą - narusza zatem naturalnie kwaśne pH skóry. Z tego też powodu nie jest zalecana w leczeniu trądziku. Nie ma zresztą leczniczego działania, może jedynie krótkotrwale - jeśli pijemy wodę z sodą oczyszczoną - zmniejszyć kwasowość w żołądku.
29-12-2020
Podstępne infekcje HCV
Na każde sto osób zakażonych wirusem HCV, u kilkudziesięciu po latach od zakażenia rozwinie się przewlekła choroba wątroby. Lepiej strzec się przed tym patogenem, przede wszystkim zwracając uwagę, czy w placówkach medycznych i gabinetach np. tatuażu czy kosmetycznych używa się jałowych narzędzi.
24-12-2020
Hipercholesterolemia rodzinna
Także szczupły, wysportowany i młody może mieć hiperlipidemię, a w efekcie doznać udaru czy zawału serca. Ta choroba długo nie daje żadnych objawów, więc większość osób z hipercholesterolemią rodzinną nie wie, że "siedzi na tykającej bombie".