Archiwum artykułów

18-02-2019
Trawa, ganja, zioło, ziele, marycha, skun, czyli po prostu marihuana. Czasem rodzicom wydaje się niemożliwe rozpoznanie, czy ich dziecko jest pod jej wpływem. Tymczasem bliscy, którzy wiedzą, jak młody człowiek zachowuje się na co dzień, nie powinni mieć problemu z zauważeniem niepokojących objawów.
15-02-2019
Dzieci z zespołem Downa, podobnie jak ich zdrowi rówieśnicy, są zdolne do indywidualnego rozwoju sprawności i umiejętności przydatnych w życiu. Potrzebna jest im jedna większa pomoc otoczenia.
14-02-2019
Naukowcy zachęcają rodziców, by zrezygnowali z odwożenia dzieci do szkoły i odprowadzali je piechotą. Argumentują, że w ten sposób można zyskać nawet do 45 minut aktywności fizycznej dziennie.
11-02-2019
Zatrucie tlenkiem węgla, ciężkie poparzenia, choroba dekompresyjna – to najbardziej znane wskazania do leczenia w komorze hiperbarycznej, w której pacjent poddawany jest terapii tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia.
08-02-2019
Niektóre narządy i tkanki do przeszczepienia można pobierać od osób żywych, jednak większość pobiera się od zmarłych, kiedy zostały wyczerpane wszystkie możliwości leczenia i stwierdzono śmierć mózgową. Proces stwierdzania śmierci mózgowej jest złożony i szczegółowo opisany, by wykluczyć możliwość pomyłek czy nadużyć. Orzeka o tym trzyosobowa komisja po wykonaniu określonych badań.
07-02-2019
Podstawowym objawem, który skłania do szukania pomocy u reumatologa, jest ból stawów. Wielu pacjentów odkłada jednak wizytę u reumatologa, czekając, aż dolegliwości "przejdą same". W rezultacie trafiają do specjalisty dopiero w momencie, gdy ból uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. A to błąd.
06-02-2019
Na astmę choruje mniej więcej 4 mln Polaków, ale tylko 30 proc. z nich ma prawidłowo postawioną diagnozę i poddaje się leczeniu – takie wnioski wynikają z badań przeprowadzonych kilka lat temu w ramach projektu "Epidemiologia Chorób Alergicznych".
05-02-2019
Czy się obudzę? Co się będzie ze mną działo, gdy nie będę mieć kontroli nad ciałem? – takie pytania nurtują pacjentów przed zabiegami w znieczuleniu. Warto wiedzieć, że obecnie lekarze mają do dyspozycji wiele rodzajów znieczuleń, większość nie wymaga pozbawiania pacjenta świadomości.