Archiwum artykułów

21-11-2023
Jaskra to grupa chorób oczu, które prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz stopniowej utraty pola widzenia. Głównym czynnikiem ryzyka jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, chociaż niektóre formy jaskry występują przy normalnym ciśnieniu. Jaskra jest jedną z głównych przyczyn trwałej ślepoty na świecie. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie mogą spowolnić lub zapobiec dalszemu pogorszeniu wzroku.
17-11-2023
Erytrocyty, czyli krwinki czerwone (gr. erythros - czerwony, kytos - komórka) są podstawowym składnikiem krwi, przenoszącym tlen w organizmie człowieka. Właściwa liczba erytrocytów jest niezbędna do utrzymania zdrowia i funkcjonowania organizmu.
15-11-2023
Kasa fiskalna online odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu finansami w placówkach medycznych. W obecnych czasach, kiedy technologie i przepisy podatkowe nieustannie się rozwijają, wybór odpowiedniego rozwiązania staje się jednym z istotniejszych kroków. Dla lekarzy, którzy prowadzą prywatne praktyki medyczne, korzystanie z kas fiskalnych online nie jest jedynie formalnością podatkową, ale przede wszystkim narzędziem, które znacząco ułatwia zarządzanie finansami oraz prowadzenie dokładnej ewidencji. Niniejszy artykuł poświęcony jest zrozumieniu, czym tak naprawdę jest kasa fiskalna online, jakie korzyści niesie ze sobą dla praktyk lekarskich, a także jak podjąć właściwą decyzję przy wyborze odpowiedniego tego typu urządzenia.
02-11-2023
Autotransfuzja (transfuzja autologiczna) jest to zabieg przetaczania krwi, gdy biorcą i dawcą jest ta sama osoba. Najważniejszym jej celem jest wyeliminowanie, w miarę możliwości, przetaczania krwi alogenicznej. Jest to niezwykle istotne dla osób, które są zimmunizowane i bardzo trudno jest im dobrać krew zgodną grupowo.
16-10-2023
Właściwa opieka nad matką i nienarodzonym dzieckiem ma kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa oraz dla zapewnienia zdrowego rozwoju płodu. Jednym z istotnych aspektów tego procesu jest monitorowanie poziomu hormonów u kobiet w ciąży. Dlaczego jest to tak ważne? Hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji wielu funkcji życiowych, a równowaga hormonalna wpływa na zdrowie i samopoczucie zarówno matki, jak i dziecka.
12-10-2023
Osocze jest to płynna część krwi, która jest środowiskiem dla elementów morfotycznych. Stanowi ok. 55% objętości krwi i zawiera 91% wody, 8% związków organicznych, takich jak: białka, cukry, witaminy, enzymy, cytokiny i lipidy oraz 1% związków nieorganicznych, które utrzymują równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
04-10-2023
Brak energii, ból głowy, szara cera, przetłuszczające się włosy, wypryski, łamliwe paznokcie, wzdęcia i zaparcia - to sygnały świadczące o zanieczyszczeniu organizmu. Specjaliści radzą, by oczyszczać się co najmniej cztery razy w roku. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, by odbyło się to bez szkody dla zdrowia.
27-09-2023
Grypa jest wirusową chorobą układu oddechowego, która atakuje osoby w różnym wieku. U wielu chorych przebiega stosunkowo łagodnie, jednak niektóre grupy są narażone na jej bardzo ciężki przebieg oraz powikłania – mowa między innymi o dzieciach, seniorach, kobietach w ciąży, pacjentach chorujących przewlekle i osobach z niedoborami odporności.
26-09-2023
W związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi postanowiliśmy zbadać, jak od momentu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku, zmienił się czas oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów. Wyniki tej analizy właśnie opublikowaliśmy w raporcie portalu SwiatPrzychodni.pl.
13-09-2023
Uważaj! Coraz więcej pacjentów przyjmuje leki przeciwdepresyjne. Są uznawane za bezpieczne i nieuzależniające, ale mogą wchodzić w interakcje z innymi medykamentami.
13-09-2023
W obliczu niepokojących ubiegłorocznych doniesień Najwyższej Izby Kontroli dotyczących bezpieczeństwa żywności w Polsce, coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co ląduje w ich koszykach. Dla tych, którzy pragną zyskać pewność co do jakości spożywanych produktów, mamy doskonałą propozycję. Urządzenie to stanie się Twoim osobistym strażnikiem zdrowia.
11-09-2023
Aktualnie wykorzystywane w krwiolecznictwie jest ponad 30 rodzajów produktów krwiopochodnych. Szacuje się, że w najbliższej przyszłości nastąpi znaczny wzrost zapotrzebowania na tego typu leki, szczególnie w krajach rozwiniętych.