Archiwum artykułów

23-10-2020
Kilka faktów o grypie przed sezonem na tę chorobę
Coraz więcej jest zakażeń SARS-CoV-2, ale należy się spodziewać także wzrostu zachorowań na grypę.  Naukowcy wciąż nie wiedzą, jaki dokładnie jest mechanizm tego zjawiska, ale sezon na grypę w klimacie umiarkowanym zaczyna się wtedy, gdy po gwałtownym spadku temperatury następuje okres mroźny i suchy.
22-10-2020
Jak przygotować się do testu na koronawirusa
Jeśli wystąpiły u Ciebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.
20-10-2020
Czy witamina C zapobiega przeziębieniu?
Nie! Witamina C nie zapobiega przeziębieniu. Jej wpływ na skrócenie trwania choroby jest bardziej niż umiarkowany.
19-10-2020
Pułapki wirtualnych relacji: "lajki" nie poprawią Ci nastroju
Dużo "lajków" na Facebooku nie uszczęśliwi. Naukowcy ostrzegają osoby o obniżonym nastroju przed zbytnią wiarą w moc wsparcia internetowych znajomych.
16-10-2020
Jesienna ochota na słodycze
Czas jesiennych słot i szarug dla wielu z nas jest trudny do przetrwania: mamy pogorszony nastrój, jesteśmy ospali. Jeszcze trudniej jest przetrwać, zachowując tę samą... wagę. Wszystko przez to, że wciąż mamy ochotę na coś słodkiego. Takim jesiennym stanom winne są hormony: melatonina i serotonina.
14-10-2020
Choroby przewlekłe, które stanowią szczególne ryzyko w razie COVID-19
Wiadomo już, jakie współistniejące choroby przewlekłe stanowią większe ryzyko dla osoby, która złapie COVID-19. Choć wszyscy powinniśmy obecnie stosować środki ochrony przed nowym koronawirusem, tego rodzaju wiedza powinna skłonić pacjentów z określonymi przewlekłymi chorobami do zachowywania szczególnej ostrożności i niezaniedbywania ich leczenia.
12-10-2020
Czy da się wyleczyć łupież pstry?
Choć zazwyczaj łupież kojarzy nam się z białymi, nieestetycznymi plamkami pokrywającymi włosy, ramiona i ubranie, to jednak nazwa ta może odnosić się do kilku różnych chorób. Tym sposobem możemy wskazać chociażby łupież pstry, czyli schorzenie, które również może dotknąć skóry głowy, jednak zazwyczaj pojawia się na innych częściach ciała. Jego objawy mogą być niezwykle uporczywe, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić.
07-10-2020
Uważaj na napoje energetyzujące
Tzw. energy drinki mają większy wpływ na ciśnienie krwi niż inne napoje zawierające kofeinę, a u osób z nadciśnieniem mogą wywoływać poważne problemy zdrowotne. Jeśli masz podwyższone ciśnienie, lepiej w ogóle nie sięgaj po takie napoje, a jeśli potrzebujesz zastrzyku energii - wybierz sport lub filiżankę kawy.