Archiwum artykułów

23-05-2019
To MIT! Przez długi czas w Polsce funkcjonowało błędne przekonanie o tym, że w czasie napadu padaczkowego trzeba choremu szybko coś włożyć do ust, żeby nie przygryzł sobie języka albo się nim nie udławił. Eksperci ostrzegają, że nie wolno tego robić!
22-05-2019
Jednak odpowiedź na postawione wyżej pytanie jest istotna nie tylko dla lekarza, ale i dla chorego. Przede wszystkim dlatego, że zależy od niej decyzja o wyborze adekwatnego postępowania terapeutycznego.
21-05-2019
"Ból jest najczęstszym objawem występującym w medycynie. Będąc oznaką choroby lub urazu, sygnalizuje potrzebę poszukiwania pomocy medycznej" – piszą na łamach "Medycyny Praktycznej" dr Magdalena Kocot-Kępska i prof. Jan Dobrogowski z Zakładu Badania i Leczenia Bólu, Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii UJ CM.
20-05-2019
Podobno wszystko ma jakąś cenę. Tak na pewno jest ze zbyt huczną zabawą, po której trzeba zapłacić różnymi dolegliwościami. W ten sposób organizm reaguje na alkoholowe zatrucie, które potocznie nazywa się "kacem". Niektórzy twierdzą, że są na niego odporni, inni się nim zbytnio nie przejmują, jeszcze inni proponują różnorodne sposoby, aby sobie z nim poradzić. Niestety sytuacja nie jest łatwa.
17-05-2019
Wiosna to budząca się do życia roślinność, coraz wyższa temperatura, dłuższy dzień i słoneczna pogoda. Z drugiej strony, to także czas obniżonej odporności. Organizm nie zdążył jeszcze dojść do siebie po zimie, a przesilenie wiosenne dokłada kolejne obciążenia. Jak zatem wspierać w tym czasie zdrowie swojego dziecka? Poznaj witaminy, które pomogą zachować układ immunologiczny twojej pociechy w jak najlepszej formie!
17-05-2019
Poniżej wskazujemy siedem najczęściej występujących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się skrycie chorobie nowotworowej - wymienił je podczas specjalnej konferencji prasowej pt. "Warto się badać. Badanie daje życie" - prof. Krzysztof Bielecki, znany lekarz i nauczyciel akademicki, specjalizujący się w chirurgii i proktologii .
16-05-2019
Masz dziecko, które zadowala tylko szóstka z matematyki? Które rozpacza nad jednym błędem w dyktandzie nie zauważając, że reszta poszła mu super?  Uwaga, za nadmierną, wręcz chorobliwą ambicją najczęściej stoją rodzice.
15-05-2019
Zbliża się lato, a z nim wysokie temperatury i kolejne okazje do uprawiania sportu. Wielu będzie też musiało znosić upały w czasie fizycznej pracy. Warto, a nawet trzeba wtedy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, bo zaniedbania w tym obszarze mają przykre konsekwencje. Dobrze jest też wiedzieć, ile i co pić.