Archiwum artykułów

11-06-2025
Jeśli katar utrzymuje się dłużej niż 10 dni, nie towarzyszy mu gorączka ani ból gardła, a dodatkowo pojawiają się napady kichania, swędzenie oczu lub nosa – można śmiało podejrzewać alergię. Zwłaszcza jeśli objawy nasilają się w określonych sytuacjach: na dworze, po kontakcie ze zwierzętami, w sezonie pylenia.
10-06-2025
Jacuzzi w ogrodzie lub na tarasie od dawna nie jest już luksusem zarezerwowanym wyłącznie dla hoteli czy ekskluzywnych spa. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie własnej strefy relaksu w domowym zaciszu, wybierając jacuzzi lub basen ogrodowy jako sposób na odpoczynek, regenerację i poprawę zdrowia. Ale czy jacuzzi rzeczywiście jest zdrowe? A może to tylko niesłusznie przypisywane mu właściwości? Jak taki relaks wpływa na organizm i kiedy warto z niego korzystać? Poniżej przyglądamy się korzyściom, jakie daje jacuzzi – zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
03-06-2025
W polskim systemie ochrony zdrowia kluczową rolę odgrywają samorządy zawodowe zrzeszające przedstawicieli zawodów zaufania publicznego. Ich zadania, kompetencje oraz wyzwania ewoluują wraz ze zmianami społecznymi, technologicznymi i legislacyjnymi.
30-05-2025
Nieprawidłowe ustawienie stopy może prowadzić m.in. do problemów ze stawami kolanowymi i biodrowymi oraz z kręgosłupem. Szybką diagnozę wad stóp oraz wad postawy umożliwia podoskop, czyli podświetlana płyta, na której widać lustrzane odbicie stopy.
30-05-2025
Sterty starych książek, gazet, butelek, poukładane po sufit pudełka – tak wyglądają domy czy mieszkania osób cierpiących na tzw. zespół zbieractwa. Zaburzeniu zwykle towarzyszą inne choroby, np. depresja. Osoby takie izolują się od rodziny, mają duże kłopoty z funkcjonowaniem. Na szczęście można im pomóc, a podstawą leczenia jest psychoterapia.
29-05-2025
Choć "randka u terapeuty" może brzmieć niecodziennie, coraz więcej par właśnie tam odnajduje nić porozumienia, którą kiedyś zgubiły. I wcale nie trzeba być na skraju rozstania, żeby z tej formy pomocy skorzystać. Jak wygląda terapia dla par i dlaczego to czasem najlepsza inwestycja we wspólną przyszłość?
28-05-2025
Nowoczesne aparaty słuchowe są precyzyjnie dopasowywane do potrzeb słuchowych użytkownika, automatycznie dostosowując się do konkretnej sytuacji akustycznej. Nowoczesne aparaty słuchowe mogą łączyć się bezprzewodowo z innymi urządzeniami poprzez Bluetooth, skutecznie poprawiają rozumienie mowy i, co najważniejsze, są... maksymalnie dyskretne i praktycznie niewidoczne, a ich bateria działa przez kilkadziesiąt godzin non stop! Takim aparatem jest bez wątpienia Pure Charge&Go BCT IX marki Signia.
27-05-2025
Masz ubezpieczenie grupowe, zawarte w pracy, ale zastanawiasz się nad indywidualną polisą? A może nie masz ani jednej tzw. życiówki i chcesz dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie na życie wybrać? W takim razie zapraszamy do poniższego artykułu.
21-05-2025
Tak! Gdy ktoś traci ząb z powodu urazu lub choroby, to z reguły jego brak odbija się w końcu niekorzystnie na zdrowiu innych zębów, a także na kondycji i funkcjonowaniu całego zgryzu. Specjaliści szacują np., że każdy utracony ząb oznacza utratę nawet 10 proc. całkowitej zdolności żucia. Może się to więc przełożyć nie tylko na uszczerbek dla urody, lecz również dla zdrowia ogólnego.
19-05-2025
Planowanie wakacyjnego wyjazdu to nie tylko pakowanie walizek czy rezerwacja noclegów. Kluczowym elementem przygotowań jest również skompletowanie odpowiedniej apteczki. To ona może okazać się nieocenioną pomocą w sytuacjach nagłych, a także zabezpieczyć nas przed nieprzewidzianymi problemami zdrowotnymi. Co warto mieć zawsze pod ręką na urlopie, by cieszyć się wypoczynkiem bez zbędnych zmartwień?
15-05-2025
W teorii zamawianie e-recept przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) miało być rewolucją w dostępie do leków - szybciej, wygodniej, bez kolejek i zbędnych wizyt w przychodni. W praktyce jednak system ten działa tylko na papierze, a pacjenci często odbijają się od cyfrowych drzwi zamkniętych na głucho.
14-05-2025
Mononukleoza to choroba zakaźna, która w większości przypadków (u 90% pacjentów) jest wywoływana przez wirusa Epsteina i Barr (EBV). Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także nastolatkowie i młode osoby dorosłe. Mononukleoza bywa czasem mylona z anginą paciorkowcową (z uwagi na zbieżność objawów) oraz z innymi schorzeniami – dlatego w jej rozpoznawaniu szczególnie istotne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej. W jaki sposób przebiega taki proces diagnostyczny i jak leczy się mononukleozę zakaźną u dzieci i dorosłych?