Archiwum artykułów

11-04-2019
Obchodzony 11 kwietnia Światowy Dzień Choroby Parkinsona to dobra okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten wciąż mało znany i niestety narastający problem zdrowotny. Już teraz liczbę Polaków chorych na Parkinsona szacuje się na 70-100 tys., lecz zdaniem ekspertów, wskutek starzenia się naszego społeczeństwa liczba ta w kolejnych dekadach będzie się zwiększać.
10-04-2019
American Chemical Society i PBS Digital Studios udostępniły niedawno nieco straszny film. Pięciominutowe nagranie przestrzega przed mieszaniem zwykłych, domowych środków czystości. Autorzy filmiku przestrzegają, że aby pojawiły się kłopoty, wystarczyć może umycie tej samej powierzchni dwoma różnymi preparatami (tj. dwoma preparatami o różnym składzie, ale przeznaczonych do tego samego celu).
09-04-2019
To FAKT! Boleśnie przekonał się o tym 54-latek z Kanady, który nie dość, że stosował co najmniej kilkukrotnie wyższą niż zalecana dawkę witaminy D, to jeszcze korzystał z kąpieli słonecznych na wakacjach w Azji Południowo-Wschodniej. Po powrocie trafił do szpitala z poważnym uszkodzeniem nerek.
08-04-2019
Rodzice, którzy na etapie ciąży dowiadują się, że ich dziecko urodzi się śmiertelnie chore, potrzebują profesjonalnego wsparcia - zarówno medycznego jak i duchowego. Mogą je uzyskać w hospicjum perinatalnym.
05-04-2019
Stres wynikający z coraz większego tempa życia, rosnących oczekiwań i wymogów, a także nadmiaru informacji i zadań, skutkuje coraz częściej tzw. "wypaleniem uczniowskim" - taki wniosek wypływa z najnowszych, ogólnopolskich badań dotyczących stresu szkolnego, które objęły łącznie 9 tys. dzieci w wieku 6-17 lat, ze 142 szkół.
03-04-2019
Poroże jelenia to w świecie zwierząt najszybciej rosnąca i regenerująca się tkanka; powiększa się nawet o dwa centymetry na dobę. Naukowcy zamierzają wykorzystać te niezwykłe właściwości. Prowadzą badania nad komórkami macierzystymi poroża jelenia. Cel: opracowanie żeli, które np. zregenerują uszkodzoną skórę. Żele znajdą zastosowanie w dermatologii , stomatologii i okulistyce.
01-04-2019
Młodzi ludzie, którzy szukają "mocnych wrażeń" albo chcą sobie "ulżyć w cierpieniu", nierzadko sięgają po różnego rodzaju psychoaktywne substancje odurzające, inne niż alkohol, narkotyki i wyroby tytoniowe. Jest to w dzisiejszych czasach o tyle łatwiejsze niż kiedyś, że w internecie bez większego trudu można znaleźć informacje na temat tego, jakie konkretnie substancje trzeba zażyć i w jaki sposób je pozyskać, aby uzyskać "odlot".
01-04-2019
Z setki tysięcy zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby (WZW), niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Chorobę, która może skończyć się nawet śmiercią, wywołuje kilka typów wirusów. Według ekspertów zaszczepić powinien się każdy, bo jest to najskuteczniejsza forma profilaktyki.