Archiwum artykułów

02-01-2024
Dla wielu z nas zima to wyjazdy w góry i zimowe sporty. Niestety, to właśnie wtedy dochodzić może do wielu wypadków, a konsekwencje to niestety ból, ograniczona sprawność i konieczność rehabilitacji. Jakie kontuzje zdarzają się zimą najczęściej i jak wygląda ich leczenie? Sprawdźmy.
27-12-2023
Sporty zimowe są bardzo obciążające dla organizmu; aby cieszyć się nimi, nie narażając się na kontuzje, trzeba się odpowiednio przygotować. Trening wydolnościowy, rozciąganie, odpowiednia waga - o to m.in. powinniśmy zadbać przed wyjazdem na narty.
12-12-2023
Alkohol to popularna używka, z której wiele osób korzysta, aby się odprężyć i na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jednak nadmierne spożywanie alkoholu może szybko doprowadzić do uzależnienia, a wówczas odstawienie alkoholu może spowodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jak bezpiecznie przeprowadzić detoks alkoholowy?
05-12-2023
Wbrew stereotypom, osoby z problemami zdrowia psychicznego nie są bardziej niebezpieczne, niewiarygodne czy niegodne zaufania niż ludzie bez diagnozy psychiatrycznej. Na ich stygmatyzacji tracimy wszyscy, także osoby zdrowe.
28-11-2023
Ból kości to jeden z objawów, który może towarzyszyć różnym schorzeniom i stawom. W zależności od jego źródła i nasilenia może być bardziej lub mniej dokuczliwy. Warto zapoznać się z możliwymi przyczynami tej dolegliwości oraz strategiami jej łagodzenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł.
27-11-2023
Ruch to zdrowie. To powiedzenie ma szczególnie duże znaczenie w kontekście profilaktyki chorób serca. Schorzenia kardiologiczne są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie – każdego roku umiera na nie ma świecie ok. 18 mln osób. Tymczasem jednym z czynników, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia serca, jest aktywność fizyczna. Dlaczego jest taka ważna i jak ćwiczyć, żeby o siebie zadbać? Wyjaśniamy.
21-11-2023
Jaskra to grupa chorób oczu, które prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz stopniowej utraty pola widzenia. Głównym czynnikiem ryzyka jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, chociaż niektóre formy jaskry występują przy normalnym ciśnieniu. Jaskra jest jedną z głównych przyczyn trwałej ślepoty na świecie. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie mogą spowolnić lub zapobiec dalszemu pogorszeniu wzroku.
17-11-2023
Erytrocyty, czyli krwinki czerwone (gr. erythros - czerwony, kytos - komórka) są podstawowym składnikiem krwi, przenoszącym tlen w organizmie człowieka. Właściwa liczba erytrocytów jest niezbędna do utrzymania zdrowia i funkcjonowania organizmu.
15-11-2023
Kasa fiskalna online odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu finansami w placówkach medycznych. W obecnych czasach, kiedy technologie i przepisy podatkowe nieustannie się rozwijają, wybór odpowiedniego rozwiązania staje się jednym z istotniejszych kroków. Dla lekarzy, którzy prowadzą prywatne praktyki medyczne, korzystanie z kas fiskalnych online nie jest jedynie formalnością podatkową, ale przede wszystkim narzędziem, które znacząco ułatwia zarządzanie finansami oraz prowadzenie dokładnej ewidencji. Niniejszy artykuł poświęcony jest zrozumieniu, czym tak naprawdę jest kasa fiskalna online, jakie korzyści niesie ze sobą dla praktyk lekarskich, a także jak podjąć właściwą decyzję przy wyborze odpowiedniego tego typu urządzenia.
02-11-2023
Autotransfuzja (transfuzja autologiczna) jest to zabieg przetaczania krwi, gdy biorcą i dawcą jest ta sama osoba. Najważniejszym jej celem jest wyeliminowanie, w miarę możliwości, przetaczania krwi alogenicznej. Jest to niezwykle istotne dla osób, które są zimmunizowane i bardzo trudno jest im dobrać krew zgodną grupowo.
16-10-2023
Właściwa opieka nad matką i nienarodzonym dzieckiem ma kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa oraz dla zapewnienia zdrowego rozwoju płodu. Jednym z istotnych aspektów tego procesu jest monitorowanie poziomu hormonów u kobiet w ciąży. Dlaczego jest to tak ważne? Hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji wielu funkcji życiowych, a równowaga hormonalna wpływa na zdrowie i samopoczucie zarówno matki, jak i dziecka.
12-10-2023
Osocze jest to płynna część krwi, która jest środowiskiem dla elementów morfotycznych. Stanowi ok. 55% objętości krwi i zawiera 91% wody, 8% związków organicznych, takich jak: białka, cukry, witaminy, enzymy, cytokiny i lipidy oraz 1% związków nieorganicznych, które utrzymują równowagę kwasowo-zasadową organizmu.