Uważa się, że optymalna dla nas temperatura to 20-24 st. C. Dlatego, gdy przekracza ona 30 st. C, należy przestrzegać kilku zasad, gdyż w czasie upałów, wzrasta ryzyko przegrzania organizmu i udaru słonecznego.

Zgodnie ze statystykami w czasie upałów pogotowie najczęściej wzywane jest do osób starszych, które robią zakupy w czasie największego nasłonecznienia.

Unikajmy ostrego słońca

W czasie upałów należy unikać przebywania na słońcu, kiedy operuje ono najmocniej, czyli w godz. 11-15. Lekarze rekomendują nawet, by niemowlęta, małe dzieci, osoby starsze i cierpiące na choroby układu krążenia pozostawały w domach do godz. 17.

Jeśli z jakiegoś powodu musimy wyjść na słońce, należy osłonić głowę przed promieniowaniem, należy też nosić jasną, niekrępującą ruchów odzież, uszytą z naturalnych tkanin.

Osoby pracujące na zewnątrz powinny się regularnie chłodzić (jeśli nie możemy sobie pozwolić na chłodną kąpiel lub prysznic, przecierajmy kark i skronie np. zwilżonym chłodną wodą ręcznikiem). Zaleca się również częste przerwy w pracy i spożywanie dużej ilości napojów.

Zakazany alkohol

W czasie upałów zaleca się picie dziennie 2-3 litrów napojów (najlepiej niegazowanej wody mineralnej). Gdy temperatura powietrza rośnie, pocimy się bardziej intensywnie, co jest naturalną reakcją organizmu, mającą chronić nas przed przegrzaniem. Niestety, wraz z potem usuwane są z organizmu woda i sole mineralne, głównie sód i potas, konsekwencją czego może być wzrost ciśnienia krwi, zwiększone ryzyko wystąpienia zawału czy udaru; zmniejszony poziom koncentracji.

Osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca, powinny przyjmować płyny z mikroelementami, szczególnie te bogate w potas i magnez.

Eksperci odradzają picie alkoholu. Podczas upałów promienie słońca nadmiernie rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają wydolność układu krążenia. Podobne działanie ma alkohol. Skutkiem takiego połączenia mogą być niebezpieczne wahania ciśnienia.

Zaleca się spożywanie lekkostrawnych posiłków. Najlepiej, gdy w naszym jadłospisie znajdzie się dużo warzyw i owoców - w dużej części składają się z wody, szybko więc gaszą pragnienie. Do tego są cennym źródłem witamin i minerałów.

infografika - jak przetrwać upały

W mieszkaniu i samochodzie

Pamiętajmy też, że temperatura w nagrzanym na słońcu aucie może sięgać 60-80 st. C. Zanim więc do niego wsiądziemy, najpierw przewietrzmy samochód. Można również włączyć klimatyzację, ale trzeba pamiętać, aby nie nastawiać jej na zbyt niską temperaturę.

Z kolei w domach - jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku - okna od słonecznej strony powinny być zasłonięte i zamknięte. Otwierajmy je najlepiej nocą, aby wywoływać przepływ powietrza.

Nie zapominajmy, że upały są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W porze największego nasłonecznienia, nie zostawiajmy ich więc na otwartej przestrzeni ani w małych, nasłonecznionych pomieszczeniach (np. w zamkniętych samochodach). Zwierzęta powinny mieć stały dostęp do świeżej wody.

Możesz ocenić ten artykuł: