Chorzy na wrzody żołądka albo dwunastnicy doskonale wiedzą, że ulgę przynosi im picie naparu z lnu. Okazuje się jednak, że z odtłuszczonych nasion lnu można uzyskać aktywne peptydy i lignany mające też właściwości antyrakowe i obniżające ciśnienie krwi.

Znajdź placówki:
Poradnia onkologiczna na NFZ
Poradnia immunologiczna na NFZ

– Len to bardzo cenna roślina oleista i lecznicza. Jego nasiona są bardzo cennym źródłem wielu składników odżywczych i związków biologicznie aktywnych – mówi prof. Ryszard Amarowicz z olsztyńskiej Polskiej Akademii Nauk.

Cenne lignany

Olsztyńscy naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN opracowali metody uzyskiwania z odtłuszczonych nasion lnu aktywnych peptydów i lignanów.

– W Instytucie wykazano, że do uwolnienia aktywnych lignanów dochodzi pod wpływem hydrolizy chemicznej i enzymatycznej – opowiada prof. Amarowicz.

Wyniki te mają nie tylko wartość poznawczą. - Wykorzystane mogą być przy wytwarzaniu tzw. żywności funkcjonalnej, czyli tej mającej pozytywny wpływ na nasze zdrowie – podkreśla prof. Amarowicz.

W wielu badaniach wykazano bowiem silną aktywność przeciwutleniającą lignanów. Jednak - jak dodaje prof. Amarowicz - dla człowieka jeszcze cenniejszą ich właściwością jest ochronne działanie przed rakiem prostaty i piersi.

Zdrowy olej

Jak podkreśla naukowiec, olej uzyskiwany z nasion lnu jest najbogatszym źródłem kwasu tłuszczowego alfa-linolenowego.

– Kwasowi temu, który zaliczany jest do grupy omega-3, przypisywane jest wielokierunkowe działanie biologiczne. Bierze on udział w regulacji poziomu cukru we krwi, korzystnie wpływa na wzrok, podnosi zdolności do koncentracji, zwiększa odporność organizmu na stres – wylicza prof. Amarowicz.

Kwas alfa-linolowy wpływa także na wzrost siły mięśni i podniesienie wydolności tlenowej organizmu. Dlatego – jak dodaje naukowiec - zaleca się spożywanie tego związku sportowcom uprawiającym dyscypliny siłowe oraz wytrzymałościowe.

Na żołądek – siemię lniane

Najbardziej znany jest dobry wpływ lnu na zdrowie osób, które mają kłopoty np. z żołądkiem.

– Pijąc wyciąg z lnu, sprawiamy, że warstwa błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy pokrywa się cienką ochronną warstwą śluzu, co jest niezwykle cenne szczególnie w przypadku wrzodowych chorób przewodu pokarmowego oraz przy stosowaniu salicylanów, takich jak polopiryna i aspiryna – podkreśla prof. Amarowicz.

Możesz ocenić ten artykuł: