Mleko matki to najwłaściwszy pokarm dla niemowlęcia. Zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju, chroni przed infekcjami, a w przyszłości zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych. Karmienie piersią buduje też więź między matką a dzieckiem.

Znajdź placówki:
Poradnia diabetologiczna na NFZ
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia onkologiczna na NFZ

– Wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia dziecka zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz wiele towarzystw naukowych - mówi dr Beata Pawlus kierująca oddziałem neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym Świętej Rodziny w Warszawie.

Zdrowy, niezastąpiony pokarm

Jak podkreśla lekarz, mleko kobiece ma doskonały skład dostosowany do potrzeb niemowlęcia, doskonałe proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów.

– Mleko to traktujemy również jako unikalną żywą tkankę zawierającą mnóstwo substancji bioaktywnych, czynnych peptydów, hormonów, czynników wzrostowych. To są substancje, których nie da się zastąpić w sztucznych mieszankach, choćby były najlepiej skomponowane i najbardziej zbliżone do pokarmu kobiecego - podkreśla dr Pawlus.

Składniki te przyspieszają dojrzewanie przewodu pokarmowego, uszczelniają barierę jelitową, zapobiegając rozwojowi zakażeń.

– W mleku matki jest też mnóstwo czynników immunologicznych wpływających na wzrost odporności, więc dzieci karmione piersią chorują mniej, a jeżeli już chorują, to przebieg jest łagodniejszy - wyjaśnia dr Pawlus.

Programowanie żywieniowe na całe życie

Karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia, a później karmienie mieszane z wprowadzanymi stopniowo pokarmami, ma też wpływ na przyszłe życie.

– Mówimy tu o rodzaju programowania żywieniowego czy działaniu profilaktycznym, prozdrowotnym - mówi dr Pawlus. Jak podkreśla, są twarde dowody naukowe na to, że karmienie piersią przeciwdziała rozwojowi chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie czy alergia.

– Karmiąc dziecko piersią, inwestujemy w jego rozwój i życie dorosłe - zaznacza.

Pawlus zwraca też uwagę, że karmienie piersią wpływa na wytworzenie się niepowtarzalnej więzi i bliskości między matką a dzieckiem. - Bliskość daje dziecku pewność, stabilizację, poczucie bezpieczeństwa. Uważa się, że z tego powodu dzieci rozwijają się lepiej, są stabilniejsze emocjonalnie, co ma wpływ na ich przyszłość - dodaje.

Korzyści dla mamy

Karmienie piersią - co wykazały badania - obniża też ryzyko zachorowania kobiety na raka piersi oraz raka jajnika - zauważa dr Pawlus.

Jak przekonuje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, ta metoda karmienia niemowląt jest wygodna, ponieważ mleko matki jest zawsze świeże, ciepłe, w każdej chwili gotowe do podania dziecku. Zaletą jest też niewielki koszt w porównaniu z kosztami mleka modyfikowanego i akcesoriów do żywienia sztucznego, takich jak butelki, podgrzewacze, termosy.

"Karmienie naturalne jest przyjazne dla środowiska, jest niewyczerpanym i odnawiającym się źródłem pożywienia" - podkreśla Komitet.

Przeciwwskazania

Dr Pawlus podkreśla, że jest niezwykle mało przeciwwskazań do karmienia piersią. Zapewnia, że większość leków, także antybiotyków, które ewentualnie może przyjmować matka podczas karmienia piersią, jest bezpieczna dla dzieci.

– WHO w naszych warunkach socjoekonomicznych w Europie zakazuje karmienia piersią w przypadku matek zakażonych HIV - dodaje.

Przypomina, że jednym z czynników wykluczających naturalne karmienie jest także czynna narkomania.

Możesz ocenić ten artykuł: