Neurobik, czyli aerobik umysłu poprawia pamięć i zapobiega starzeniu się mózgu. W przeciwieństwie do ćwiczeń usprawniających ciało nie chodzi w nim o regularne powtarzanie tych samych zadań, ale o zerwanie z rutyną i robienie rzeczy nowych.

Sprawny mózg to szybkie podejmowanie decyzji, lepsza pamięć, refleks i koncentracja oraz zdolność logicznego myślenia. Regularnie pobudzany, pozwala lepiej funkcjonować w pracy, szkole, domu. Warto więc o niego dbać niezależnie od tego, ile mamy lat.

Co to jest neurobik?

Neurobik zakłada, że mózg można ćwiczyć i rozwijać. Ćwiczenia mające usprawnić pracę umysłu, oparte na najnowszych badaniach naukowych dotyczących mózgu, stymulują wydzielanie substancji odżywczych, które pobudzają wzrost komórek nerwowych, czego skutkiem jest poprawa niektórych umiejętności, zwłaszcza pamięci.

Aerobik umysłu nie wymaga udziału w specjalistycznych kursach czy treningach pamięci. Ćwiczenia te są proste, można je wykonywać w każdym momencie.

Można je również wspomagać programami komputerowymi, zawierającymi gry i ćwiczenia zwiększające pojemność pamięci krótkotrwałej oraz umiejętność wykonywania obliczeń w pamięci.

Jak ćwiczyć?

Podstawowa zasada brzmi: koniec z rutyną i przyzwyczajeniami. Mózg ich nie znosi. Świeże bodźce można mu dostarczyć, robiąc rzeczy, do których nie jest przyzwyczajony. Np. zmieniając drogę, którą zwykle chodzimy do pracy; zakładając zegarek na prawą rękę, jeśli zawsze nosimy go na lewej; przestawiając w domu przedmioty, które od dawna stoją w tym samym miejscu; aranżując na nowo miejsce pracy.

Innym sposobem na ćwiczenie mózgu jest układanie historyjek o jakimś przypadkowo wybranym przedmiocie. Powinniśmy o nim mówić przez około pięć minut. W tym zadaniu ważne jest, by skupić myśli i zmusić mózg do znajdowania jak największej liczby skojarzeń z wybranym przez nas przedmiotem.

Inne, podobne ćwiczenie polega na wybraniu dwóch, najlepiej przypadkowych słów, które będą główną osią wymyślonej przez nas historii. Powinny się w niej pojawić więcej niż jeden raz.

Trenując mózg, wskazane są także wszelkie typy aktywności, które angażują pamięć, uwagę i logiczne myślenie. Zamiast leżeć przed telewizorem, rozwiązujmy więc krzyżówki, zagrajmy w sudoku, szachy, układajmy puzzle.

Zdrowe ciało, to zdrowy mózg

Dobre dla mózgu jest również wszystko to, co pozwala utrzymać zdrowe ciało. Naukowcy zgadzają się bowiem, że praktyki powszechnie uznane za korzystne dla zdrowia, zwiększają liczbę oraz szansę na przeżycie narastających neuronów.

I tak: ćwiczenia fizyczne pomagają lepiej zapamiętywać i odpowiadają za zwiększony przyrost neuronów; zbilansowana, urozmaicona i zdrowa dieta, bogata np. w świeże warzywa oraz owoce morza, ma być kluczem do sprawności mózgu i dłuższego życia, podobnie jak zredukowanie dziennej dawki kalorii; z kolei jedzenie borówek amerykańskich ma przyczyniać się do przyrostu większej liczby komórek nerwowych.

Ważne jest także wysypianie się, wypoczynek i brak stresu, który osłabia zdolność do zapamiętywania nowych rzeczy.

Aby cieszyć się ze sprawnego mózgu, trzeba też prowadzić aktywne życie społeczne.

Możesz ocenić ten artykuł: