Bulimia i anoreksja to zaburzenia odżywiania o podłożu psychicznym; obie choroby mogą zagrażać życiu, ponieważ powodują wyniszczenie organizmu. Ich ofiarami padają przede wszystkim dziewczęta w wieku dojrzewania i młode kobiety.

Znajdź placówki:
Poradnia zdrowia psychicznego na NFZ
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia endokrynologiczna osteoporozy na NFZ

Choroby te 9-10 razy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Często wiążą się z odchudzaniem i presją, by dążyć do promowanego w mediach ideału piękna - ciała szczupłego, idealnego, bez fałdek i zbędnych krągłości. Choć specjaliści wskazują, że nie ma tu prostej paraleli, często zaczyna się właśnie od odchudzania.

Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ prowadzą do śmierci 10-20 proc. proc. wszystkich chorych.

Bulimia czyli żarłoczność psychiczna

Niektóre objawy i przyczyny anoreksji i bulimii mogą być takie same, nie należy ich mylić.

Osoby dotknięte bulimią miewają napady głodu, w czasie których rzucają się na jedzenie i objadają do granic możliwości. Chorzy są w stanie zjeść całe zapasy zgromadzone w lodówce czy spiżarni, ale zdarza się, że "pochłaniają" jedynie niewielkie ilości specjalnie zakupionego jedzenia.

Objadanie się powoduje obniżenie napięcia, potem jednak pojawia się poczucie winy. Rozwiązaniem są wymioty, przyjmowanie środków przeczyszczających, głodówki lub intensywne treningi.

Anoreksja czyli jadłowstręt

Anoreksja, zwana też jadłowstrętem, polega na dążeniu do chorobliwe niskiej wagi. Osoby z anoreksją obsesyjnie boją się przytyć. Mają problem z właściwą oceną swojego wyglądu - nawet gdy są skrajnie wychudzone, uważają się za grube.

Stosują restrykcyjne diety i intensywne ćwiczenia, mają dziwaczne nawyki żywieniowe, np. nie chcą jeść w towarzystwie albo w miejscach publicznych. Chętnie gotują dla innych, ale same nie jedzą, obsesyjne kontrolują liczbę spożytych kalorii czy ilość tłuszczu.

Jedzenie powoduje u nich przykre objawy pełności w żołądku oraz obsesyjne wyobrażanie sobie, że efektem tego jest natychmiastowe odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Wyniszczające skutki

Anoreksja i bulimia powodują szereg innych schorzeń, m.in. problemy z układem pokarmowym (wzdęcia, zaparcia, bóle, zgagę), zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia hormonalne, obniżenie ciśnienia, problemy związane z wyniszczeniem organizmu, takie jak wypadanie włosów, kłopoty ze skórą. Prowokowanie wymiotów niszczy też szkliwo zębów.

Są także następstwa psychiczne - apatia, depresja, problemy z koncentracją, snem, a także myśli samobójcze.

Podstawą leczenia w obu przypadkach jest psychoterapia. Pierwszym, często bardzo trudnym krokiem, jest przyznanie się do problemu.

Specjaliści zwracają uwagę, że w obu schorzeniach istotną rolę odgrywa potrzeba kontrolowania swojego ciała. Pacjenci długo nie uświadamiają sobie, że jest to kontrola pozorna, w rzeczywistości bowiem to choroba przejmuje kontrolę nad ich życiem.

Choroba jako styl życia

W ostatnich latach, głównie dzięki internetowi, popularność zyskały ruchy wspierające anoreksję i bulimię jako styl życia.

Ruch pro-ana promuje anoreksję; osoby, które się z nim identyfikują, nazywają siebie motylkami, wspierają się nawzajem w chudnięciu, prowadząc blogi, udzielając się na forach dyskusyjnych. Ich symbolem jest czerwona nitka albo czerwona bransoletka noszona na prawym nadgarstku.

Pro-mia to ruch promujący bulimię jako metodę odchudzania.

W niektórych krajach rozważane jest wprowadzenie zakazu popularyzowania tego typu inicjatyw i promowania zaburzeń odżywiania.

Możesz ocenić ten artykuł: