Czynnik reumatoidalny (RF) jest markerem immunologicznym reumatoidalnego zapalenia stawów, wykrywanym w surowicy chorego. Jego obecność ma znaczenie zarówno prognostyczne, jak i diagnostyczne w rozpoznaniu choroby. Oznacza to, że nie zawsze wynik dodatni oznacza zapalną chorobę stawów. Jakie są normy czynnika reumatoidalnego? Kiedy należy wykonać to badanie?

Czynnik reumatoidalny – co to jest?

Czynnik reumatoidalny (RF) jest markerem immunologicznym reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Określa poziom przeciwciał skierowanych przeciwko immunoglobulinom zapalnym. Czynnik reumatoidalny ma znaczenie prognostyczne i diagnostyczne. Oznacza to, że wykrywa przeciwciała już na początku choroby (również w przypadku objawów pozastawowych), a nawet na wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów zapalenia stawów. Początkowo czynnik reumatoidalny pojawia się w płynie stawowym, a następnie we krwi. Czynnik RF występuje we wszystkich klasach przeciwciał, czyli IgA, IgE, IgG, IgM. Badanie jest proste i polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Oznaczenie RF nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. 

Wskazania do oznaczenia RF ilościowo

Wskazaniem do badania RF ilościowo jest podejrzenie choroby reumatycznej lub występowanie objawów wskazujących na choroby stawów, m.in.: bóle i sztywność lub obrzęki w okolicach stawów, ograniczenie ruchomości kończyn, guzki podskórne, zaczerwienienie okolicy stawów, nawracające bóle mięśni, suchość skóry, suchość błon śluzowych i gałek ocznych, wysypki skórne niewiadomego pochodzenia. Badanie czynnika reumatoidalnego wykonywane jest również jako rutynowy test monitorujący skuteczność leczenia u zdiagnozowanych pacjentów. 

Jakie są normy czynnika reumatoidalnego?

Norma czynnika reumatoidalnego określana jest tylko w stosunku do przeciwciał klasy IgM. Prawidłowa wartość referencyjna RF wynosi <40 j/ml. W przypadku pozostałych przeciwciał normy odnoszą się do laboratorium, w którym zostało wykonane badanie.

Wykrycie dodatniego czynnika reumatoidalnego nie zawsze oznacza zapalną chorobę stawów. Podwyższony marker może wskazywać na inne choroby autoimmunologiczne, ogólnoustrojowe, przewlekłe lub zakażenia wirusowe. Podwyższony wskaźnik RF wykrywany jest również u osób zdrowych, ale starszych, powyżej 70. roku życia. Dlatego wynik czynnika reumatoidalnego zawsze powinien być interpretowany w odniesieniu do innych badań klinicznych.

Możesz ocenić ten artykuł: