Woreczek żółciowy jest niewielkim narządem, który magazynuje i zagęszcza żółć. Substancja ta wspiera trawienie tłuszczów. Kiedy jednak konieczne staje się usunięcie woreczka żółciowego (cholecystektomia), najczęściej z powodu kamieni żółciowych, Twój układ pokarmowy musi przystosować się do opanowania nowych warunków. Szczególnie istotne znaczenie ma w tym czasie dostosowanie nawyków żywieniowych i zastosowanie odpowiedniej diety, co pozwoli na odciążenie pracy układu pokarmowego. Przekonaj się, dlaczego tak ważną rolę pełni specjalna dieta po cholecystektomii, a także poznaj najważniejsze zalecenia żywieniowe w tym czasie.

Znaczenie żywienia po usunięciu woreczka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy nie jest niezbędnym narządem, jednak jego brak może negatywnie wpływać na funkcjonowanie Twojego układu trawiennego. Jest to spowodowane tym, że żółć, która w normalnych warunkach przechowywana jest w woreczku żółciowym, teraz przekazywana jest bezpośrednio do jelita cienkiego. Usunięcie woreczka żółciowego może skutkować problemami z trawieniem tłuszczów, przynajmniej przez pewien czas. W konsekwencji możesz doświadczać różnych objawów żołądkowo-jelitowych, w tym biegunki czy wzdęć. Odpowiednio dostosowana, łatwostrawna dieta z ograniczeniem tłuszczów po operacji, wspiera pracę jelit, reguluje wypróżnianie, a także poprawia wchłanianie składników odżywczych.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego - najważniejsze zalecenia

Po cholecystektomii zaleca się stosowanie diety łatwostrawnej o niskiej zawartości tłuszczów. Jej wdrożenie pomoże odciążyć pracę układu pokarmowego, dzięki czemu ograniczysz występowanie uciążliwych objawów, a jednocześnie zadbasz o odpowiednie odżywienie organizmu. Poniżej znajdziesz kluczowe zasady diety po cholecystektomii.

1. W pierwszych dniach po operacji spożywaj posiłki w płynnej formie.

Zacznij od mniejszych porcji płynnych posiłków. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych objawów, takich jak wymioty, nudności czy zaparcia. Następnie, krok po kroku, wprowadzaj do diety więcej produktów stałych.

2. Unikaj spożycia pokarmów ciężkostrawnych, o wysokiej zawartości tłuszczu.

Są to przede wszystkim produkty, takie jak tłuste mięsa (np. wieprzowina, boczek), produkty smażone (np. frytki), pełnotłuste produkty mleczne (np. pełnotłuste sery, mleko czy śmietana), smalec, masło, oleje, takie jak olej palmowy czy kokosowy, wyroby cukiernicze (np. ciastka, torty). Zamiast nich wybierz chude mięso wołowe, drobiowe, chude ryby, jogurty o niskiej zawartości tłuszczu, chude serki twarogowe czy tłuszcze roślinne (w niewielkiej ilości), w tym oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy lniany.

3. Ogranicz spożycie ostrych potraw.

Zastosowanie ostrych przypraw, takich jak chili, ostra papryka czy czosnek, może podrażniać błonę śluzową żołądka, nasilając uciążliwe objawy. Zamiast nich wybierz łagodne przyprawy i zioła, np. bazylię, oregano, koperek, natkę pietruszki.

4. Uważaj na produkty bogate w błonnik pokarmowy.

Zalecenie to jest szczególnie ważne w początkowym okresie po usunięciu woreczka żółciowego. Produkty obfitujące w błonnik, to przede wszystkim surowe warzywa i owoce, otręby, grube kasze, razowe pieczywo, nasiona roślin strączkowych czy nasiona typu: babka płesznik, siemię lniane, itp.. Dobrym wyborem będą też owoce i warzywa obrane ze skórki, ugotowane, przetarte czy pieczone; płatki owsiane błyskawiczne, drobne kasze, pszenne pieczywo.

5. Zwróć uwagę na technikę przygotowywania potraw.

Posiłki sporządzaj z wykorzystaniem metod, które pozwolą Ci na uzyskanie łatwostrawnych potraw. Mowa tutaj o gotowaniu na parze lub w wodzie, duszeniu bez dodatku tłuszczu, wolnym pieczeniu w rękawie czy zamkniętym naczyniu. Unikaj z kolei smażenia, gotowania na smalcu czy maśle.

6. Pamiętaj o regularnym spożyciu mniejszych porcji posiłków.

Wskazuje się, że lepszym wyborem po cholecystektomii będzie spożycie 4-6 mniejszych posiłków dziennie zamiast 3 dużych. Upewnij się, że zawsze masz pod ręką lekkostrawną przekąskę. Pozwoli to uniknąć długich przerw między posiłkami oraz przejadania się podczas spożywania kolejnego posiłku.

7. Zadbaj o odpowiednie nawodnieniu organizmu.

Regularnie sięgaj po płyny, najlepiej wodę, herbatę ziołową (np. rumianek, melisę czy miętę), słaby napar czarnej herbaty. Unikaj napojów gazowanych i słodzonych, mocnej czarnej herbaty i kawy.

8. Na bieżąco dostosowuj jadłospis do swoich możliwości.

Obserwuj, jak Twój organizm reaguje na poszczególne grupy produktów spożywczych. Prawdopodobnie z biegiem czasu zwiększy się ilość pokarmów, które będziesz dobrze tolerować. Stopniowo będziesz w stanie rozszerzać swój jadłospis o produkty bogate w błonnik, np. początkowo zamieniając chleb pszenny na chleb pszenno-żytni. Pamiętaj też, że różne czynniki mogą wpływać na trudność wprowadzenia i podtrzymywania modyfikacji w Twojej codziennej diecie i jest to całkiem normalne. Możesz również rozważyć wizytę u dietetyka, który pomoże Ci w dobraniu indywidualnego planu żywieniowego i udzieli niezbędnych porad.

9. Możesz skonsultować z lekarzem zastosowanie dodatkowego wsparcia żywieniowego.

Jeżeli po operacji doskwiera Ci brak apetytu, wciąż spożywasz niewielkie ilości pożywienia, a Twoja masa ciała zaczyna spadać, nie zwlekaj z konsultacją u lekarza. Specjalista oceni Twój stan odżywienia i w razie potrzeby zasugeruje wdrożenie żywienia medycznego. Pomocnym rozwiązaniem w okresie okołooperacyjnym może okazać się zastosowanie doustnych preparatów odżywczych. Przykładem jest Resource Protein - wysokobiałkowy produkt w płynnej formie, który pomoże w uzupełnieniu Twojej diety w pełnowartościowe białko. Możesz rozważyć też wdrożenie preparatu Resource Instant Protein, czyli koncentratu białka w proszku, który dzięki neutralnemu smakowi, może stanowić dodatek do codziennych posiłków czy napojów. Kolejnym przykładem może być Impact Oral - preparat odżywczy o wysokiej zawartości energii i białka, stworzony z myślą o pacjentach poddawanych zabiegom chirurgicznym. Jest to jedyny dostępny na rynku produkt, który łączy w sobie trzy immunoskładniki - kwasy tłuszczowe omega-3, argininę i nukleotydy. Żywienie medyczne może mieć pozytywny wpływ na Twój stan odżywienia, uzupełniając braki żywieniowe.

Piśmiennictwo:

  1. Verywell Health. 2022. What to Eat After Gallbladder Removal. Pobrany 12.06.2023 r., z https://www.verywellhealth.com/foods-to-eat-after-gallbladder-removal-1945017
  2. 2021. What to Know About Diet After Gallbladder Surgery. Pobrany 12.06.2023 r., z https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-to-know-diet-after-gallbladder-surgery
  3. Cleveland Clinic. 2019. What to Eat After You Have Your Gallbladder Removed. Pobrany 12.06.2023 r., z https://health.clevelandclinic.org/5-ways-to-avoid-discomfort-after-your-gallbladder-removal/
  4. pl. 2022. Dieta po usunięciu pęcherzyka (woreczka) żółciowego – zasady, produkty, przepisy. Pobrany 12.06.2023 r., z https://www.doz.pl/czytelnia/a16873-Dieta_po_usunieciu_pecherzyka_woreczka_zolciowego__zasady_produkty_przepisy

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein - do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.

Możesz ocenić ten artykuł: