Zaciskanie dłoni w pięść; rozstawianie i złączanie palców - te proste ćwiczenia mogą zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka lub zmniejszyć już występujące dolegliwości. Można je wykonywać niemal w każdej sytuacji, np. w czasie przerwy w pracy. Ważna jest systematyczność.

ZCN powstaje na skutek intensywnego i długiego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie kanałem w nadgarstku. Jego przyczyną może być obrzęk zapalny nerwów oraz tkanek otaczających a także pourazowe lub zwyrodnieniowe zacieśnienia przestrzeni kanału nadgarstka. Objawia się bólem, mrowieniem w nadgarstku i palcach. Chorzy mają trudności z zaciśnięciem pięści, skarżą się na osłabienie chwytu. ZCN może być wynikiem uprawianego sportu (tenis, badminton) lub wykonywanej pracy (szycie, praca przy komputerze).

W odzyskaniu sprawności lub zmniejszeniu bólu pomogą ćwiczenia.

Przykładowe ćwiczenia

  1. Zginamy i prostujemy nadgarstek; prowadzimy ruch drugą ręką.

  2. Stojąc lub siedząc, wykonujemy krążenia swobodnie zwisającymi nadgarstkami.

  3. Stojąc lub siedząc, wykonujemy ruchy strzepywania palców.

  4. Naprzemiennie rozstawiamy i złączamy palce. Za każdym razem wytrzymujemy ok. 5 sekund.

  5. Naprzemienne otwieramy i ściskamy rękę w pięść. Wytrzymujemy ok. 5 sekund.

  6. Zaczynając od małego palca, sięgamy kciukiem do każdego palca po kolei. Po każdorazowym połączeniu kciuka z palcem należy wyprostować wszystkie place i rozstawić je szeroko.

  7. Kręcimy kciukiem kółeczka raz w jedną, raz w drugą stronę.

Wykonywane ćwiczenia nie mogą sprawiać bólu. Każde należy powtarzać ok. 20 razy.

Pracując przy komputerze

Pracujący przy komputerze - zarówno ci, którzy chcieliby zapobiec chorobie, jak i ci, którzy dolegliwości już odczuwają - powinni używać ergonomicznej klawiatury, która umożliwia pisanie bez odchylania nadgarstków.

Pomocne może się okazać podpieranie nadgarstka na specjalnej podkładce, umożliwiającej utrzymanie neutralnej prostej pozycji nadgarstka.

W trakcie pracy należy robić przerwy, podczas których warto wykonać kilka z ww. ćwiczeń.

Możesz ocenić ten artykuł: