Dla wielu z nas zima to wyjazdy w góry i zimowe sporty. Niestety, to właśnie wtedy dochodzić może do wielu wypadków, a konsekwencje to niestety ból, ograniczona sprawność i konieczność rehabilitacji. Jakie kontuzje zdarzają się zimą najczęściej i jak wygląda ich leczenie? Sprawdźmy.

Nigdy nie należy bagatelizować bólu i dyskomfortu powstałego na skutek upadku na twarde, oblodzone podłoże. Konieczna jest odpowiednia diagnostyka i wdrożenie starannie przemyślanego planu leczenia.

Stłuczenia 

To tępe urazy, w których dochodzi do uszkodzenia tkanki podskórnej, mięśniowej, okostnej oraz stawów. Pojawia się wówczas zasinienie, ból, a niekiedy także obrzęk. To relatywnie najlżejszy rodzaj kontuzji i zwykle kończy się kilkudniową bolesnością i towarzyszącym jej zasinieniem, które samoistnie ustępuje.

Początkowo możemy mieć trudności ze sprawnym poruszaniem się, należy więc zasięgnąć rady specjalisty, który wykluczy poważniejsze uszkodzenia i zaleci odpowiednie badania. DO tego czasu można wspomagać się zimnymi okładami lub okładami z octu, warto unieruchomić stłuczone miejsce za pomocą opaski elastycznej, a także używać maści przyspieszającej wchłanianie siniaków.

Zwichnięcia 

Dochodzi do niego, kiedy zmienia się położenie kości względem siebie. Na skutek tego powstaje deformacja i pojawia się ograniczona możliwość wykonywania określonych ruchów. Ponadto może dojść do uszkodzenia więzadeł, chrząstek czy torebki stawowej.

Zwichnięcie zawsze należy prawidłowo zabezpieczyć poprzez unieruchomienie stawu, zastosowanie zimnego okładu oraz jak najszybciej odwiedzić placówke medyczną. W tym przypadku diagnostyka będzie obejmować zdjęcie RTG, USG lub tomografię komputerową. W kolejnym kroku, oprócz środków farmakologicznych zaleconych przez lekarza, warto postawić na rehabilitację, która pomoże powrócić do pełnej sprawności fizycznej i uniknąć nieprzyjemnych powikłań.

Skręcenia

Najczęściej dochodzi do skręcenia stawu skokowego, kiedy zostanie przekroczony fizjologiczny zakres ruchu w obrębie stawu. Przy skręceniu nie dochodzi do przerwania kontaktu powierzchni stawowych. W jego przypadku jak najszybciej należy zabezpieczyć kontuzjowane miejsce, nie narażać go na obciążenie, zastosować zimne okłady, zapewnić miejscowy ucisk oraz wyższe ułożenie kończyny.

Niezbędna jest szybka diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania, aby jak najszybciej odzyskać pełną sprawność. Najczęściej przeprowadza się badanie USG i RTG, a w bardziej skomplikowanych przypadkach rezonans magnetyczny.

Zalecane jest leczenie zachowawcze oraz odpowiednio dobrana rehabilitacja, z jednoczesnym ograniczeniem obciążenie skręconego stawu.

Złamania

W wyniku uderzenia lub upadku, a tym samym działania dużej siły może dojść do powstania szczeliny lub pęknięcia w obrębie kości. Najbardziej problematyczne okazują się zawsze złamania otwarte, które niekiedy prowadzą do uszkodzenia mięśni i skóry, zakażenia, krwawień i dłuższej utraty sprawności.

W przypadku złamania nie należy poruszać złamaną częścią ciała i nie prostować samodzielnie żadnych odkształceń. Jeśli pojawi się krwawienie staramy się je zatamować, a także unieruchomić kontuzjowaną część ciała w nieinwazyjny sposób.

Niezbędne będą na pewno specjalistyczne badania obrazowe, na podstawie których lekarz zdecyduje o przeprowadzeniu operacji lub zastosowaniu unieruchomienia w postaci gipsu.

Pełna diagnostyka obrazowa, w zależności od umiejscowienia urazu (kolana, łokcie, nadgarstki itp.), to etap, od którego z pewnością należy rozpocząć proces leczenia. Badania bez kolejek i długiego czasu oczekiwania można wykonać w RADIO MEDICA. 

Możesz ocenić ten artykuł: