1. Alergolog
  2. Łódzkie

Alergolog, Łódź

Logo NFZ

SPZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej

SPZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej na mapie
  • 211 dni Poradnia alergologiczna dla dzieci
1.9/5
45 opinii
Sporna 36/50
Łódź Bałuty
Logo NFZ

Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi

Logo NFZ

Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi

Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi na mapie
  • 312 dni Poradnia alergologiczna dla dzieci
2.9/5
13 opinii
al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 71
Łódź Widzew

Na dzień 30-04-2024 w Łodzi jest 15 placówek udzielających na NFZ świadczenia alergolog. Najwięcej w dzielnicy Bałuty (5), pozostałe ośrodki są m.in. w dzielnicach Górna (3), Śródmieście (3), Polesie (2) i Widzew (2). Średni czas oczekiwania to 126 dni. Najkrócej czeka się 24 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 328 dni.

W województwie łódzkim są jeszcze 34 ośrodki, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest alergolog. Kolejka w nich wynosi średnio 111 dni.

Alergolog na NFZ w Łodzi - co musisz wiedzieć?

Zadaniem lekarza alergologa jest diagnostyka i leczenie chorób wywoływanych przez różnego rodzaju alergeny - substancje, które wywołują reakcję uczuleniową. Jej wystąpienie wynika z nadmiernej i nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego, który nieprawidłowo rozpoznaje daną substancję jako zagrożenie. Wyróżnia się przede wszystkim alergeny wziewne, kontaktowe i pokarmowe. Ponadto reakcję alergiczną mogą wywołać leki. Z tego powodu specjalista alergolog w Łodzi musi współpracować z lekarzami specjalizującymi się w innych dziedzinach.

Wizyta u alergologa na NFZ jest wskazana szczególnie po zaobserwowaniu u siebie takich objawów jak kichanie, katar, kaszel (przy braku innych objawów sugerujących np. przeziębienie) bądź wysypka, jak również przy wystąpieniu problemów z układem trawiennym. Podstawowe badania, jakie zleca alergolog to testy alergiczne - w tym testy skórne, badania krwi, testy prowokacyjne, zwane także ekspozycyjnymi oraz próby eliminacyjne. Ich wyniki oraz wdrażane na tej podstawie postępowanie pozwala na leczenie takich chorób jak alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka, astma alergiczna, alergiczne stany zapalne spojówek, zatok czy uszu, a także choroby układu trawiennego na tle alergicznym. Z leków najczęściej stosuje się preparaty przeciwhistaminowe.

Często zadawane pytania dotyczące kolejek w Łodzi

Ile czeka się w Łodzi na wizytę w ramach NFZ u alergologa?

Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u alergologa wynosi 126 dni.

Ile jest placówek w Łodzi, w których przyjmuje alergolog na NFZ?

Aktualnie w Łodzi jest 15 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje alergolog.

Czy w Łódzkim gdzieś jeszcze przyjmują alergolodzy na NFZ?

Tak. W województwie Łódzkim jeszcze są 34 ośrodki, w których przyjmuje alergolog na NFZ.