Aromaterapia, niekonwencjonalna dziedzina medycyny, jest znana i stosowana od tysięcy lat. Aromaterapeutycznym "lekarstwem" są naturalne, roślinne olejki eteryczne. Stosuje się je do masażu, kąpieli, inhalacji.

Odpowiednio dobrane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Mogą być stosowane w stanach długotrwałego przeziębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia oraz jako terapia wspomagająca leczenie wielu schorzeń.

Najważniejsza w aromaterapii zasada brzmi: każda kuracja musi sprawiać przyjemność, dlatego nigdy nie należy stosować olejków, których zapach nam nie odpowiada.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są silnymi koncentratami uzyskanymi z pachnących części roślin poprzez destylację. Mają bardzo skomplikowany skład chemiczny i w wielu przypadkach zawierają ponad 300 różnych substancji.

Podstawową właściwością olejków eterycznych jest zapach. Zawierają one również cząsteczki, które podczas terapii dostają się do organizmu i na niego oddziałują.

Tomasz Podgórski, prowadzący szkolenia dla aromaterapeutów, porównuje działanie olejków eterycznych do działania ziół. – Tyle, że zioła się pije, a olejki są wchłaniane przez powierzchnię ciała. Udowodniono np., że w trakcie masażu wykonywanego z ich użyciem, są obecne we krwi – mówi lekarz.

Jak ich używać?

Olejki eteryczne działają antybakteryjnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo. Stosuje się je w masażach leczniczych np. obrzmiałych kończyn czy miejsc pokrytych cellulitem – mówi Podgórski. Taki masaż wykonuje dyplomowany aromaterapeuta.

Olejków używa się też do inhalacji i kąpieli. Te możemy wykonać sami w domu.

Najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem stosowania inhalacji jest kominek aromaterapeutyczny. Do specjalnego zbiorniczka wlewa się wodę i kilka kropel olejków eterycznych. Pod zbiorniczkiem umieszcza się świeczkę, która podgrzewa wodę, powodując parowanie olejków.

Terapia lecznicza czy wyciszająca

Aby zabieg z użyciem olejków eterycznych miał działanie terapeutyczne, musi być przeprowadzony w serii - 10 do 12 zabiegów, najlepiej jeden dziennie lub jeden na dwa dni – zaznacza Podgórski.

– Nie może ich być więcej, bo z czasem organizm przyzwyczaja się i terapia przestaje być skuteczna, a nawet może zaszkodzić - ostrzega.

Przerwa powinna trwać trzy tygodnie, po nich możemy kurację powtórzyć bądź zastosować inną.

Jeśli nie zależy nam na terapii leczniczej, a ma ona mieć działanie odprężające, wyciszające, należy stosować ją okazjonalnie – np. raz w tygodniu - bez limitu czasowego.

Zasady aromaterapii

Przed rozpoczęciem aromaterapii należy pamiętać o kilku zasadach:

Niektóre olejki mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego przed pierwszym zabiegiem należy wykonać test uczuleniowy. Kroplę olejku trzeba rozpuścić w łyżeczce oleju roślinnego i wetrzeć w skórę za uchem. Jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawi się zaczerwienienie lub swędzenie, olejek można stosować.

Po zastosowaniu niektórych olejków nie można się opalać, np. po olejku cytrusowym.

Olejków eterycznych nie stosuje się doustnie.

Stosując aromaterapię w domu, należy używać gotowych mieszanek. – Wykwalifikowany aromaterapeuta z olejków eterycznych sporządza mieszanki indywidualnie dobrane do pacjenta. Ale trzeba wiedzieć, jakie olejki można ze sobą łączyć - zaznacza Podgórski.

Aromaterapię stosowała Kleopatra

Aromaterapia jest znana i stosowana od tysięcy lat. Opisy olejków eterycznych zawierają stare księgi indyjskie, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie recepty. Aromaterapię stosowała np. cierpiąca na bezsenność Kleopatra, która spała na wypełnionych płatkami róż poduszkach.

Współcześnie aromaterapia jest coraz bardziej popularna. Na podstawie licznych testów i doświadczeń stwierdzono, że w pomieszczeniach, w których rozpylane są olejki eteryczne, ludzie przebywają dłużej i chętniej. Dlatego coraz częściej stosuje się je w sklepach, bankach, przychodniach, a nawet w miejscach pracy.

Np. w niektórych zakładach pracy przed przerwą na lunch wpuszcza się do pomieszczeń biurowych olejki uspokajające, żeby wyciszyć pracowników. Kiedy wracają z obiadu, aplikuje się olejki pobudzające, żeby w ciągu tych ostatnich godzin intensywnie pracowali.

Możesz ocenić ten artykuł: