Za swędzące uszy mogą odpowiadać różne przyczyny, np. nadmiar woskowiny, czy obrzęk towarzyszący infekcji lub alergii. Swędzenie uszu może dotyczyć ich zewnętrznej części (małżowiny usznej), jak również struktur ucha środkowego. Sprawdź, o czym może świadczyć swędzenie w uszach i co stosować, aby usunąć ten dokuczliwy problem!

Swędzące uszy na zewnątrz – ucho pływaka

Ucho pływaka to jedna z potocznych nazw zapalenia ucha zewnętrznego. Jest to infekcja dotykająca małżowiny usznej i zewnętrznej części przewodu słuchowego. W jej przebiegu początkowo zwykle odczuwa się swędzenie uszu na zewnątrz, ale także w środku. 

Świąd często jest bardzo uporczywy i wymusza drapanie. W miarę rozwoju infekcji, która może mieć podłoże bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, mogą pojawiać się inne objawy, takie jak ból ucha, zaczerwienienie, obrzęk, uczucie wypełnienia. 

Leczenie tej choroby zależy przede wszystkim od rodzaju drobnoustroju. Konieczne może okazać się przyjmowanie antybiotyków, czy też środków działających grzybobójczo lub grzybostatycznie. 

Swędzenie uszu często ustępuje po redukcji obrzęku wywoływanego stanem zapalnym. Niektóre krople douszne dostępne bez recepty wykazują działanie zmniejszające opuchliznę oraz znieczulające.   

Swędzenie ucha w środku – stan zapalny 

Swędzące uszy mogą wskazywać także na rozwijający się stan zapalny ucha środkowego. Zwykle jednak swędzenie ucha w środku występuje jednostronnie i pojawiają się inne objawy, takie jak: 

  • gorączka, 
  • katar, 
  • kaszel, 
  • ostry ból ucha, 
  • obrzęk i zaczerwienienie przewodu słuchowego. 

Wyjątkiem jest natomiast wysiękowe zapalenie ucha środkowego. W przebiegu tego schorzenia wydzielina uszna i swędzenie ucha w środku mogą być jedynymi objawami choroby. 

Za zapalenie ucha środkowego najczęściej odpowiadają wirusy i bakterie, które przedostają się do tkanek przez górne drogi oddechowe. Infekcja tego typu dotyczy szczególnie dzieci, ale zachorować mogą także osoby dorosłe. 

Jeśli swędzące uszy towarzyszą infekcjom górnych dróg oddechowych, w pierwszych 2-3 dniach od pojawienia się objawów można ograniczyć leczenie do przyjmowania preparatów na przeziębienie, głównie przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest nasilenie objawów lub brak poprawy.  

Alergia, a swędzące uszy 

Za swędzące uszy może odpowiadać alergia, zarówno wziewna, jak i kontaktowa. Alergiczny nieżyt nosa jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów alergii. Po kontakcie z alergenem w przewodzie słuchowym dochodzi do uwalniania histaminy przez komórki tuczne. W konsekwencji pojawia się obrzęk, który jest bezpośrednią przyczyną swędzenia ucha w środku. 

Objaw ten należy jak najszybciej leczyć, ponieważ utrzymująca się opuchlizna zwęża światło kanału słuchowego, przez co w środku ucha toczą się warunki sprzyjające rozwojowi ostrego, przewlekłego lub wysiękowego zapalenie ucha. 

Pomocne przy alergicznym nieżycie ucha są preparaty osmotyczne, które wykazują właściwości pochłaniające cząsteczki wody. Dzięki temu tkanki są osuszone, a obrzęk ustępuje. Przykładem takiego środka jest wyrób medyczny w postaci kropli do uszu LIX, które dzięki dodatkowi znieczulającej lidokainy mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu schorzeń uszu z towarzyszącym bólem.   

Dokuczają Ci swędzące uszy? Pamiętaj o higienie  

Nie zawsze swędzące uszy są objawem choroby. Zdarza się, że dyskomfort wynika z niewłaściwej higieny uszu. Świąd często pojawia się w przypadku nadmiaru woskowiny usznej. Ta zwykle gromadzi się w uszach, jeśli do ich czyszczenia używa się patyczków higienicznych. Co więcej, zbyt częste usuwanie woskowiny przyczynia się do jej nadprodukcji, a w konsekwencji tworzy się twardy czop, który wywołuje swędzenie uszu w środku, a nawet ból i kłucie. 

W przypadku czopu woskowinowego swędzenie ucha może nasilać się w nocy, gdy wosk pod wpływem ciepła zmienia konsystencję. Ostry świąd i ból mogą również pojawiać się nagle, gdy woskowina pęcznieje pod wpływem wody.  

Warto pamiętać, że podczas codziennej higieny należy delikatnie usuwać tylko wydzielinę wypływającą z ucha, najlepiej przy pomocy wody i łagodnego mydła lub specjalnych preparatów do czyszczenia uszu. 

Zbyt dużej ilości woskowiny usznej nie należy lekceważyć. Zalegający czop może upośledzać słuch i stanowi siedlisko dla drobnoustrojów, a tym samym zwiększa ryzyko chorób infekcyjnych uszu. 

Szczególną uwagę na prawidłowe czyszczenie uszu powinny zwrócić osoby cierpiące na schorzenia skóry, takie jak łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Choroby te mogą wywoływać swędzenie uszu oraz ich okolic, a także prowadzić do nadkażenia bakteryjnego.  

LIX/08356/05/21

Możesz ocenić ten artykuł: