Od lat laserowa korekcja wzroku wzbudza wiele emocji. Jedni są zwolennikami tej metody, a wśród innych budzi ona obawy. Każdy, kto ma wadę wzroku, wie, jak trudno funkcjonować bez okularów lub soczewek. Wiele można by dać za to, by oczy były znów zdrowe, a jednocześnie nie narażać się na to, że wzrok jeszcze się pogorszy.

Z natury najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, tak też jest z laserową korekcją wzroku. Wszyscy wiedzą, że metodę taką się stosuje, ale już o szczegółach dowiaduje się tylko grupa zainteresowanych. Tymczasem nie jest to żadna nowość, bo pierwsze zabiegi wykonywano już w ubiegłym wieku.

Laserowa korekcja wzroku nie zawsze taka sama

Każda wada wzroku jest inna, więc stosuje się inne narzędzia. Dotyczy to też operacji z użyciem lasera. Lasery mają fale o różnej długości. Same lasery też są różne: laser argonowy, laser jagowy, laser excimerowy. Dobór urządzenia zależy od tego, jaka część oka ma być poddana operacji i jaka jest to wada: krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm. Laserowa korekcja wzroku może umożliwić całkowite zrezygnowanie z okularów, które przy wymienionych schorzeniach są obowiązkowe.

Bezpieczny i skuteczny

Jeśli ktoś rozważa laserową korekcję wzroku, nie musi się bać, że coś pójdzie nie tak. Zabieg jest uważany za bezpieczny, a ewentualne komplikacje dotyczą maksymalnie 1 proc. pacjentów, którzy mu się poddali. Za to aż 90 proc. widzi poprawę i to znaczną. Przykładowo osoba zakwalifikowana do operacji, która pierwotnie miała wadę na poziomie 9 dioptrii, po interwencji laserowej ma wadę rzędu 1 dioptrii. Trzeba mieć również świadomość tego, że dużo zależy od wielkości wady. Osoby starsze, które poddają się zabiegowi, być może w dalszym ciągu będą musiały zakładać okulary do czytania.

Laserowa korekcja wzroku dotyczy nie tylko zabiegów, które dotyczą takich kwestii jak zmniejszenie grubości okularów. Technologia jest tak zaawansowana, że pozwala uratować oczy przed całkowitą utratą wzroku, co ma miejsce na przykład przy jaskrze. Cena wykonania laserowej korekcji wzroku może być różna, zależnie od metody i wady, ale trzeba się liczyć z kosztem rzędu kilku tysięcy złotych.

Kto może skorzystać?

Aby móc mieć przeprowadzoną laserową korektę wzroku, trzeba być najpierw do tego zakwalifikowanym. Jest też szereg przeciwwskazań, które dyskwalifikują. Jest to związane z zapewnieniem pacjentom bezpieczeństwa. Użycie lasera zaleca się przy dalekowzroczności, krótkowzroczności i astygmatyzmie. Ważna jest tutaj wielkość wady, bo nie zawsze jest wskazana ingerencja laserowa. Przy niektórych wadach ryzyko komplikacji jest zbyt duże. W każdym przypadku jest możliwa poprawa, pod warunkiem, że lekarz nie stwierdził, że ma się do czynienia z przeciwwskazaniami. Pierwszą grupą, która nie może mieć tej operacji, są dzieci i młodzież poniżej 21 lat, co jest związane z tym, że ich narząd wzroku w dalszym ciągu się rozwija. Tak samo na przeszkodzie mogą stać schorzenia hematologiczne, endokrynologiczne, metaboliczne, czy laryngologiczne.

Możesz ocenić ten artykuł: