Na rynku dostępna jest ogromna liczba preparatów odchudzających. Są "magnesy tłuszczu", środki "aktywizujące rozpuszczanie tłuszczu", preparaty hamujące łaknienie lub blokujące wchłanianie węglowodanów. Na ogół nie są skuteczne.

Suplementy diety reklamowane jako preparaty odchudzające najczęściej zawierają chrom, błonnik, multiwitaminy, karnitynę, chitosan lub kwas linolowy (CLA). W reklamach zachwalane są jako cudowne środki na odchudzanie, choć na ogół nie potwierdzają tego żadne badania.

Jak to możliwe? W przeciwieństwie do leków podlegających przepisom prawa ich skuteczność nie musi być udowodniona, aby mogły być sprzedawane. Często podawane w reklamach przykłady osób, które błyskawicznie pozbyły się otyłości, są zatem oszustwem. Producenci tych preparatów celowo nie chcą zarejestrować ich jako leki, by nie musieć wykazywać ich skuteczności.

Odchudzające wydmuszki

Środki odchudzające próbuje się badać w niezależnych ośrodkach. Szef Instytutu Żywienia i Psychologii na Uniwersytecie Medycznym w Getyndze dr Thomas Ellrott wraz ze swym zespołem sprawdzał dziewięć popularnych suplementów diety. Badano te, które zawierały L-karnitynę, poliglukozaminę, proszek z kapusty i z nasion guarany, wyciąg z fasoli, wyciąg z dziwidła (Garcinia Cambodia), alginian sodu oraz tabletki z błonnikiem i wybrane ekstrakty roślinne.

Oto wyniki: nie stwierdziliśmy żadnej statystycznie istotnej różnicy w ubytku wagi w przypadku żadnego z tych produktów w porównaniu do placebo, substancji nieaktywnej - zapewnia dr Ellrott.

Oto kolejne badanie. Tym razem dr Igho Onakpoya z Peninsula Medical School na Uniwersytecie w Exeter i Plymouth w Wielkiej Brytanii przeprowadził metaanalizę wszystkich badań klinicznych suplementów diety na odchudzanie. Objęto nimi dziewięć popularnych preparatów zwierających pikolinian chromu, wyciąg z przęśli (efedra), gorzkiej pomarańczy, kwasu linolowego (CLA), wapna, guarany, glukomannanu, chitosanu i zielonej herbaty.

Wynik tego przeglądu był taki sam: nie stwierdziliśmy żadnych dowodów na to, że którykolwiek z tych suplementów diety jest właściwym sposobem leczenia obniżającym wagę – podkreśla Onakpoya.

Lek o potwierdzonej skuteczności

Nie ma też dowodów na to, że spożywanie dodatkowych ilości wapnia w suplementach wspomaga odchudzanie. Dr Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie podaje przykład badania, podczas którego przez 2 lata podawano otyłym kobietom 1500 mg wapnia dziennie; nie zauważono, by wpłynęło to na redukcję masy ich ciała.

Według niej na polskim rynku dostępny jest tylko jeden lek na odchudzanie o nazwie orlistat; jest on dostępny wyłącznie z przepisu lekarza i legitymuje się potwierdzonymi badaniami skuteczności. Jego działanie polega na tym, że ogranicza wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Inne leki wycofano z użycia z powodu niepokojących skutków ubocznych.

Zdaniem dr Białkowskiej suplementy diety, jeśli mają jakieś uzasadnienie w odchudzaniu, muszą być dobierane indywidualnie. Niektóre są przydatne jedynie jako uzupełnienie restrykcyjnych diet odchudzających, pozbawiających organizm cennych składników pokarmowych. Do takich należą preparaty zawierające błonnik, gdyż dobrze wspomaga on odchudzanie: daje uczucie sytości i obniża we krwi glukozę, cholesterol i trójglicerydy, a jednocześnie zwiększa wrażliwość organizmu na działanie insuliny.

Żadne preparaty suplementy i preparaty odchudzające nie zastąpią jednak racjonalnej diety i aktywności fizycznej.

Możesz ocenić ten artykuł: