Spalają tkankę tłuszczową, hamują apetyt i ochotę na słodycze, pomagają schudnąć szybko, bezpiecznie i bez efektu jo-jo – zachęcają producenci środków, które mają pomagać w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Ale czy te suplementy naprawdę działają?

Znajdź placówki:
Poradnia gastroenterologiczna na NFZ

Półki sklepowe i apteczne uginają się pod różnego rodzaju preparatami odchudzającymi. Są dostępne w postaci herbatek, tabletek, saszetek rozpuszczanych w wodzie. Kupić można całe zestawy, które – według zapewnień producenta – stanowią kompletną kurację gwarantującą osiągnięcie wymarzonej sylwetki.

– Jeśli te suplementy i herbatki by działały, wszyscy bylibyśmy szczupli, piękni i szczęśliwi – mówi dietetyk Hanna Stolińska z Instytutu Żywności i Żywienia i podkreśla: nawet jeśli preparaty odchudzające zawierają składniki, które mogą mieć wpływ na redukcję masy ciała, to przyniosą efekt wyłącznie w połączeniu z aktywnością fizyczną i prawidłowym żywieniem.

Jak działają herbatki

Herbatki odchudzające mają działanie przeczyszczające lub moczopędne. Pijąc je, nie stracimy tkanki tłuszczowej, ale wyłącznie wodę. Efekt będzie szybki, ale krótkotrwały. Po ich odstawieniu łatwo więc o efekt jo-jo.

Trzeba zażywać je z rozwagą także dlatego, że mogą spowodować odwodnienie organizmu. Do tego te działające przeczyszczająco "rozleniwiają" jelita, które po ich odstawieniu nie pracują prawidłowo. Poza tym czyszcząc jelita, czyszczą także całą florę bakteryjną.

Tabletki też nie zdziałają cudów

Tabletki odchudzające zwykle zawierają składniki syntetyczne lub ekstrakty różnych roślin mające wspomóc redukcję masy ciała. Jednym z nich jest ekstrakt z zielonej herbaty. Dietetyk radzi jednak: lepiej kupić i pić samą zieloną herbatę. - Substancje w niej zawarte z pewnością będą lepiej przyswajalne przez organizm niż składniki suplementu – zaznacza Stolińska.

Na rynku są też preparaty, które pęczniejąc w żołądku, mają zahamować uczucie głodu. Zawierają one błonnik, który rzeczywiście pęcznieje w żołądku, jednak nie tak, by wypełnić go w całości. Zajmuje w nim niewielki procent. - Połknięcie takiej tabletki nie zdziała cudów. Jeśli ktoś ma problem z redukcją masy ciała i korzysta z takich suplementów, zwykle ma też rozciągnięty żołądek – tłumaczy Stolińska.

Na rynku dostępne są także preparaty z chromem, mające redukować ochotę na słodycze. Rzeczywiście spełniają one swoje zadanie, ale tylko u osób, które jedzą słodycze w dużych ilościach. Jeśli spożywamy je sporadycznie, na efekt nie mamy co liczyć.

Mogą być niebezpieczne

Pamiętajmy: po środki odchudzające należy sięgać z rozwagą, bo mogą być groźne dla zdrowia. Chodzi nie tylko o te kupowane w Internecie, ale także o te dostępne w aptece. Zwykle, by szybko osiągnąć efekt, ludzie przyjmują ich znacznie więcej niż zalecane na opakowaniu normy lub łączą ze sobą różne preparaty. W ten sposób nietrudno o przedawkowanie.

– Po przedawkowaniu wywołują problemy z żołądkiem i jelitami. Odwadniają organizm. Są przyczyną zaburzenia koncentracji i bólu głowy – wymienia Stolińska.

Dietetyk szczególnie przestrzega przed kupowaniem w Internecie preparatów odchudzających niewiadomego pochodzenia. Mogą one prowadzić do poważnego uszkodzenia wielu narządów, a nawet do śmierci.

Możesz ocenić ten artykuł: