Przed wyjazdem na wakacje do państw europejskich warto pamiętać o wyrobieniu w oddziale NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta pozwoli nam uniknąć kosztów leczenia w nagłych sytuacjach.

Znajdź placówki:
Poradnia stomatologiczna na NFZ

EKUZ to dokument w postaci plastikowej karty, który uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach Unii Europejskiej oraz EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Ubezpieczenie to nie dotyczy planowych zabiegów, ale leczenia w nagłych sytuacjach.

Poradnik dotyczący karty EKUZ znajduje się na stronie NFZ -www.nfz.gov.pl. Jak w nim zapisano, świadczenie niezbędne, które uzyskamy na podstawie karty EKUZ za granicą, to "każde świadczenie, co do którego lekarz zadecyduje, że zachodzi konieczność jego udzielenia z uwagi na stan zdrowia, w jakim znajduje się pacjent, tak aby nie musiał on wracać do swojego państwa właściwego czyli państwa ubezpieczenia celem uzyskania leczenia".

Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z pomocy medycznej za granicą, kartę trzeba okazać w placówce służby zdrowia - lekarzowi lub administracji szpitala. W niektórych państwach należy też przedstawić dowód tożsamości.

Nie wszystko za darmo

EKUZ gwarantuje, że jej posiadacz skorzysta z takiego samego leczenia - tych samych procedur i stawek - jakie są przewidziane w odniesieniu do osób ubezpieczonych w powszechnym systemie ubezpieczeń zdrowotnych w państwie pobytu. Przed wyjazdem warto więc poznać zasady działania powszechnego systemu ochrony zdrowia w kraju, do którego się udajemy. Informacje takie znajdziemy w poradniku NFZ w zakładce "Wyjeżdżam do".

W wielu państwach skorzystanie z usług medycznych w ramach ubezpieczenia będzie wiązało się z poniesieniem części kosztów. Np. jeżeli w jakimś państwie pacjent dopłaca do pierwszych dni w szpitalu czy leków, to polski pacjent z EKUZ też poniesie te koszty i nie będzie mógł liczyć na zwrot tych opłat przez NFZ. Karta nie uprawnia też do bezpłatnego transportu sanitarnego

Np. w Belgii za leczenie ambulatoryjne, stomatologiczne i leki należy najpierw zapłacić pełną cenę, a potem można ubiegać się o zwrot części kosztów w lokalnej kasie chorych. Kasa zwraca koszty pomniejszone o udział własny pacjenta, który wynosi np. w przypadku porad lekarskich i leczenia stomatologicznego - 25-40 proc., leków - do 80 proc., za przepisanie recepty - 2 EURO.

W niektórych krajach, do których Polacy chętnie jeżdżą na narty, np. w Austrii, w Czechach, na Słowacji w pełni odpłatne jest ratownictwo górskie. Należy więc rozważyć wykupienie prywatnej polisy.

Gdy mimo okazania karty EKUZ, poniesiemy opłaty za świadczenia, które w danym kraju są realizowane w ramach powszechnego ubezpieczenia, po powrocie do Polski możemy ubiegać się w NFZ o zwrot wydatków. Trzeba jednak zachować oryginalne dowody zapłaty i rachunki.

Dla kogo karta

Karta EKUZ wydawana jest na określony czas. Np. osoby ubezpieczone - zatrudnione, pobierające rentę, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię - otrzymają kartę na sześć miesięcy; osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy - na dwa miesiące, a emeryci - na pięć lat.

Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć wniosek w oddziale NFZ albo przesłać go listownie lub drogą mailową. Kartę odbierzemy osobiście w oddziale lub zostanie przesłana do nas listem poleconym.

Możesz ocenić ten artykuł: