Wiele osób zadaje sobie pytanie czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne i nie zaszkodzi przyszłej mamie oraz dziecku? Wszystko zależy od przebiegu ciąży, planu podróży i tego, czym zamierzamy podróżować. Warto w takiej sytuacji poradzić się lekarza.

Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwskazań, to podróż w ciąży nie powinna stanowić problemu. Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Przemysław Oszukowski odradza jednak podróżowanie o okresie okołoporodowym, czyli na kilka tygodni przed rozwiązaniem.

Odradza także podróż gdy ciąża jest zagrożona, np. istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, ciężarna ma nadciśnienie, jest to ciąża mnoga.

Istotne jest także to, w którym miesiącu ciąży jest kobieta. Pierwsze trzy miesiące ciąży to okres, gdy większe jest ryzyko poronienia, a kobieta często czuje się zmęczona, ma nudności. Z kolei w trzecim trymestrze istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, a wiele ciężarnych ma problemy z nadciśnieniem. Najlepiej jest więc zaplanować wyjazd w drugim trymestrze ciąży, gdy ciężarna ma najlepsze samopoczucie, najwięcej energii, a brzuch nie jest jeszcze tak duży aby utrudniać siedzenie, schylanie i poruszanie się.

Własnym samochodem

W zależności od samopoczucia warto przemyśleć środek transportu.

Wiele kobiet prowadzi samochód aż do dnia porodu. Należy jednak pamiętać, że część kobiet w ciąży ma trudności z koncentracją i skupieniem uwagi. W końcowym etapie ciąży problem może stanowić także dość duży brzuch i znalezienie wygodnej pozycji siedzącej.

Wsiąść do pociągu...

Warto zastanowić się nad podróżą pociągiem. Według prof. Przemysława Oszukowskiego podróż pociągiem jest optymalna, ponieważ "nie trzęsie", a ponadto w każdej chwili można rozprostować nogi, przejść się po korytarzu, postać. Takiego komfortu kobieta ciężarna nie będzie miała w autokarze czy autobusie.

Jeżeli kobieta w ciąży musi korzystać ze środków transportu publicznego np. tramwaju, autobusu, metra, warto pamiętać, że są tam wyznaczone miejsca siedzące dla kobiet w ciąży. Można też poprosić innego pasażera o ustąpienie miejsca siedzącego, aby uniknąć stania w tłoku i ścisku oraz narażania się na upadek, gdy kierowca gwałtownie zahamuje.

Samolotem

Jeżeli wybierasz się w daleką podróż, lot samolotem wiąże się ze skróceniem czasu podróży do minimum.

– Należy unikać podróżowania samolotem w okresie okołoporodowym, a niektóre linie lotnicze nawet nie wpuszczają na pokład samolotu ciężarnych w ostatnich tygodniach ciąży - podkreślił prof. Oszukowski. Niekiedy potrzebne jest zaświadczenia od lekarza o braku przeciwskazań do podróży lotniczej.

Inne dobre rady

Według prof. Oszukowskiego kobiety ciężarne powinny zrezygnować z podróży do takich krajów, gdzie nie będą mogły liczyć na właściwą opiekę lekarską i dobre warunki sanitarne. Warto także unikać regionów zagrożonych takimi chorobami jak malaria czy żółta febra.

– Niewskazana jest także podróż nocą, ze względu na przemęczenie - wskazuje prof. Oszukowski. Podczas każdej podróży ciężarna powinna unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji ze względu na ryzyko zakrzepicy. - Co godzinę lub półtora trzeba - w przypadku podróży samochodem - zrobić przystanek, a gdy lecimy samolotem lub jedziemy pociągiem - należy wstać, rozprostować nogi, przejść się - zaznaczył profesor.

Warto także przed wyjazdem do kraju unijnego wyrobić sobie kartę EKUZ uprawniającą do leczenia na podstawie ubezpieczenia w NFZ. W przypadku pozostałych krajów niezbędne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Można też zapisać sobie adresy szpitali w okolicy miejsca, do którego się wybieramy i wziąć ze sobą kopię karty przebiegu ciąży.

Możesz ocenić ten artykuł: