Nietolerancja laktozy u najmłodszych to dolegliwość, która może być ciężka do zidentyfikowania. Cierpi na nią około 1,5% niemowląt. Jakie są najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na ten problem i czy istnieją jakieś metody na pozbycie się bądź złagodzenie objawów? Podpowiadamy!

Znajdź placówki:
Poradnia gastroenterologiczna na NFZ

Czym dokładnie jest laktoza?

Laktoza to dwucukier zbudowany z glukozy oraz galaktozy. Występuje on naturalnie w mleku zwierzęcym, a w organizmie rozkładany jest przez enzym zwany laktazą. Badania sugerują, że aż 25% osób w wieku dorosłym i 1,5% niemowląt cierpi na nietolerancję laktozy. Nietolerancja laktozy najczęściej jest nabyta, to znaczy, że jej objawy pojawiają się w ciągu życia.

Skąd bierze się nietolerancja laktozy u niemowląt?

Nietolerancja laktozy u niemowląt wynika z nieprawidłowej pracy jelit dziecka oraz nieprawidłowego funkcjonowania enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy na glukozę i galaktozę. W wyniku niedoborów enzymu laktoza nie jest do końca strawiona i w takiej formie przedostaje się do jelita grubego, powodując bolesne dolegliwości. W rzadkich przypadkach nietolerancja laktozy u niemowląt może być wrodzona i wynika z całkowitego braku laktazy. Najczęściej nietolerancja laktozy u niemowląt nie jest trwała i dziecko wraz z wiekiem zaczyna pozytywnie reagować na produkty z tym cukrem.

Czym objawia się nietolerancja laktozy u niemowląt?

Nietolerancja laktozy u niemowląt najczęściej ma charakter nabyty, a jego przyczyną jest nieprawidłowa praca jelit. Najczęściej objawem nietolerancji laktozy jest biegunka, bóle brzucha oraz wzdęcia. W przypadku niemowląt dolegliwości te są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, dlatego jak najszybciej należy wprowadzić odpowiednie działania likwidujące zaistniały problem. W przypadku niemowląt częstym objawem nietolerancji laktozy są również zmiany skórne. Najczęściej jest to czerwona wysypka bądź charakterystyczne rozległe czerwone plamy.

Jak można pomóc dziecku w przypadku nietolerancji laktozy?

W celu potwierdzenia nietolerancji laktozy należy wykonać odpowiednie badania. Jeśli faktycznie dolegliwości są wynikiem nietolerancji, należy wykluczyć z diety wszelkie produkty zawierające laktozę, jednak warto robić to stopniowo. Jeśli niemowlę karmione jest piersią, nie rezygnuje się z tego w pierwszej kolejności, gdyż mleko matki bogate jest w wiele cennych składników i substancji.

W pierwszej kolejności należy więc wykluczyć mleko zwierzęce. Warto podawać również dziecku leki zawierające enzym laktazę oraz probiotyki, które pozytywnie oddziałują na florę bakteryjną dziecka, zmniejszając objawy nietolerancji.

Nietolerancja laktozy to częsta dolegliwość, która dotyczy również niemowląt. Objawia się najczęściej bólem brzucha oraz biegunką, co w przypadku najmłodszych może być niebezpieczne. Warto więc wykonać odpowiednie badania i stopniowo wykluczyć produkty zawierające ten cukier. Po wyeliminowaniu laktozy objawy nietolerancji najczęściej ustępują natychmiast.

Możesz ocenić ten artykuł: