Oprócz śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka, nasza skóra jest również narażona na inne rodzaje nowotworów - raka podstawnokomórkowego i raka kolczystokomórkowego. Na szczęście, poprzez odpowiednie zachowania, możemy chronić się przed zachorowaniem.

Rak podstawnokomórkowy (BCC) jest najczęściej występującym nowotworem skóry. Najczęściej zlokalizowany jest na twarzy, w okolicy nosa, ucha, może też wystąpić na karku lub na dłoniach. Na szczęście wolno się rozwija i bardzo rzadko daje przerzuty. Ma kilka odmian: guzkową, naciekającą, powierzchowną, barwnikową, twardzinopodobną, torbielowatą i mieszaną. Złotym standardem leczenia powinno być wycięcie chirurgiczne, jednak w niektórych przypadkach możliwe są inne formy terapii. Jeśli jest wcześnie wykryty, jego leczenie dobrze rokuje.

Rak kolczystokomórkowy (SCC) jest drugim najczęściej występującym nowotworem skóry. W większości przypadków rozwija się na podłożu rogowacenia słonecznego, którego główną przyczyną jest promieniowanie UV. Rośnie naciekając i niszcząc otaczające tkanki. Ponadto może dawać przerzuty, najczęściej do węzłów chłonnych. Leczenie go, podobnie jak w przypadku innych nowotworów skóry, polega na chirurgicznym usunięciu chorych tkanek. Może być również stosowana radioterapia. Po leczeniu pacjent powinien pozostawać pod opieką lekarza, ponieważ rak kolczystokomórkowy może nawracać.

Ryzyko wystąpienia nowotworów skóry możemy zminimalizować poprzez określone zachowania. O profilaktyce opowiada lek. Aleksandra Bolewska, dermatolog z Kliniki Dermatologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego.

- Możemy chronić się przed zachorowaniem przede wszystkim poprzez stosowanie skutecznej fotoprotekcji, czyli unikanie intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, unikanie solariów, noszenie odpowiedniej odzieży, a także stosowanie preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Druga kwestia to profilaktyka wtórna, czyli okresowe kontrole dermatologiczne, dzięki którym można wykryć i leczyć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie - wyjaśnia  lekarz i przestrzega, że alarmujące dla pacjentów powinny być wszelkie nowe zmiany na skórze.

- Do lekarza należy udać się bezwzględnie, gdy pacjent zauważy nową zmianę lub powiększanie się, ewentualnie zmianę barwy zmiany, istniejącej już wcześniej. Tak samo należy postąpić, jeśli w obrębie skóry pojawi się ranka (nadżerka), która nie będzie ulegała wygojeniu - przekonuje lek. Aleksandra Bolewska.

Dermatolog dodaje, że okresowe kontrole dermatoskopowe są szczególnie ważne u określonej grupy pacjentów narażonych na podwyższone ryzyko nowotworów skóry, czyli np. leczonych immunosupresyjnie, pacjentów, u których w przeszłości wystąpiły nowotwory skóry lub występowały wcześniej w rodzinie. To samo dotyczy osób z jasną karnacją narażonych na przewlekłą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, czyli przebywających dużo na słońcu, pracujących na świeżym powietrzu.

Niestety przed wizytą u dermatologa należy wpierw uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. Alternatywą są konsultacje odpłatne u dermatologa.

Możesz ocenić ten artykuł: