Dermatologia jest to dział medycyny, który specjalizuje się w chorobach skóry a także struktury i funkcji skór. Współcześni dermatolodzy uczestniczą w opracowaniu kosmetyków o właściwościach medycznych, a ich specjalizacja łączy się również z medycyną estetyczną, wenerologią i dermatochirurgią.
Dermatolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się diagnozą, leczeniem oraz profilaktyką chorób, jakie dotykają skóry, włosów i paznokci. W wielu przypadkach dermatolog zajmuje się ogólnymi schorzeniami, których objawy są widoczne na skórze. Wśród najczęstszych dolegliwości, z jakimi można zgłosić się na odpłatną wizytę do specjalisty dermatologa, należy wskazać: trądzik różowaty, pospolity i młodzieńczy, łupież, łuszczyca, choroby zakaźne takie, jak świerzb, grzybica, brodawki, a także odmrożenia, oparzenia oraz osłabienie stanu paznokci i włosów. Na wizytę u dermatologa można wybrać się bez skierowania do prywatnego gabinetu w poradni dermatologicznej.
Badanie dermatologiczne polega na oglądaniu skóry, włosów, paznokci, błon śluzowych. Następnym etapem w czasie wizyty jest badanie dermatoskopem. Urządzenie to dokładnie powiększa i doświetla wykwity skórne, znamiona. Dermatolog może skierować pacjenta na badania bakteriologiczne i laboratoryjne badanie krwi. Kompleksowe leczenie chorób skóry może zakończyć się zabiegami krioterapii, laseroterapii, fototerapii lub wieloma innymi poprawiającymi estetykę i wygląd skóry.