Posiadanie niezawodnego termometru w domu może być niezwykle pomocne. Możliwość dokładnego sprawdzenia, czy ma się gorączkę, daje bardzo potrzebne informacje o kolejnych krokach w leczeniu chorego. Istnieje wiele rodzajów termometrów kontaktowych i bezdotykowych do wyboru. Co brać pod uwagę, kupując termometr? Z pewnością ważny jest wiek osób mieszkających w gospodarstwie domowym, a także osobiste preferencje.

W jaki sposób działają termometry?

Jak w przypadku każdego innego urządzenie w domu, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa termometr. Nie każdy typ działa w ten sam sposób lub jest przeznaczony do zapewnienia odczytów temperatury dla danej osoby. Zanim zaczniesz używać odpowiedniego sprzętu, przeczytaj instrukcję. Termometry elektroniczne działają za pomocą czujników ciepła i określają temperaturę ciała. Mogą być używane do robienia odczytów z ust, odbytnicy oraz spod pachy. Warto pamiętać, że temperatura w ustach jest wyższa o 0,6 stopnia niż pod pachami.

Rodzaje termometrów dostępne na rynku

Na rynku można spotkać termometry zmiennofazowe jednorazowe i wielorazowe. Mają one formę paska, który przyklejany jest do czoła. Należy pamiętać, iż pierwszy jest produktem jednorazowym. W drugim wypadku dzięki kryształom cholesterycznym istnieje możliwość więcej niż jednego użycia tego produktu. Najpopularniejszymi w Polsce były mierniki rtęciowe. 3 kwietnia 2009 roku zostały one wycofane przez zarządzenie Unii Europejskiej w związku ze szkodliwością rtęci. Na rynku zostały zastąpione przez produkty galowe. Wypełnione galistanem wyglądają podobnie do produktów wycofanych z użytku.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?

Temperatura ciała może być mierzona w wielu miejscach. Najczęstsze punkty, z których odczytywany jest pomiar to: usta, ucho, pachy oraz odbytnica. Najpopularniejszym miejscem do mierzenia jest oczywiście czoło. Termometry pokazują temperaturę w stopniach Celsjusza (°C). W Stanach Zjednoczonych gorączkę lub jej brak odczytuje się w stopniach Fahrenheita (°F). Istnieją również produkty pokazujące odczyt w Kelvinach (K).

U dzieci od urodzenia do wieku 5 lat, najczęstszym sposobem na mierzenie temperatury jest umieszczenie termometru pod pachą. W przypadku dzieci w wieku do 2 lat można mierzyć temperaturę produktem doustnym. W wypadku najmłodszych najlepszym miejscem do odczytu jest mierzenie temperatury z odbytu.

Czy można stwierdzić gorączkę bez odpowiedniego urządzenia?

Wbrew pozorom można stwierdzić, czy masz wysoką temperaturę, nawet jeśli nie masz termometru. Dotknij klatki piersiowej i pleców. Jeśli czujesz, że są cieplejsze niż zwykle, może to oznaczać podwyższoną ciepłotę. Mogą również występować inne objawy, takie jak dreszcze. To objawowe sprawdzenie nie zastąpi zastosowania termometru. Należy jednak pamiętać, iż ocenianie temperatury tylko poprzez dotknięcie czoła może być mylące.

Normalna temperatura ciała jest inna dla każdego i zmienia się w ciągu dnia. Przyjęło się, że standardowa ciepłota ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Temperatura 38°C lub więcej jest zwykle uważana za wysoką – gorączkę.

Możesz ocenić ten artykuł: