Okres ciąży jest w życiu kobiety wyjątkowy - rozwija się w niej nowe życie. Poszczególne tygodnie ciąży to kolejne etapy rozwoju płodu, które w różny sposób wpływają na przyszłą matkę. Warunkują również możliwość bezpiecznego podejmowania niektórych działań. Przeczytaj, w jaki sposób można liczyć tygodnie ciąży oraz dlaczego warto to robić.

Znajdź placówki:
Poradnia ginekologiczna na NFZ
Poradnia położniczo-ginekologiczna na NFZ

Liczenie tygodni ciąży zgodnie z regułą Naegelego

Średni czas ciąży człowieka wynosi około 40 tygodni, czyli 280 dni, przy czym liczony jest od terminu ostatniej miesiączki kobiety. Takie założenie wyliczania terminu porodu, który określa się biorąc pod uwagę pierwszy dzień ostatniej miesiączki powiększony o rok i siedem dni oraz pomniejszony o trzy miesiące, nazywa się regułą Naegelego. Jest ona powszechnie stosowana w ginekologii i położnictwie, choć narażona na błędy z uwagi na przykład na nieregularne cykle czy ich inny niż 28 dni czas trwania.

Jak obliczyć kiedy dokładnie dziecko zostało poczęte? 

Faktyczny wiek ciąży, ilość tygodni ciąży, która minęła od zapłodnienia, wylicza się od momentu owulacji. Może w tym pomóc kalkulator dni płodnych. Dziecko może zostać poczęte po uwolnieniu się komórki jajowej w owulacji, do około 24 godzin. Jednak sam stosunek płciowy powodujący zapłodnienie może odbyć się nawet 4-5 dni wcześniej, lub do 24 godzin po momencie owulacji. W przypadku metody in vitro termin zapłodnienia, a więc również tygodnie ciąży można wyznaczyć w pełni precyzyjnie.

Tydzień ciąży według badania USG

Za najbardziej wiarygodny sposób określenia, ile tygodni ciąży już minęło, jest badanie USG przed 10. tygodniem. Wykonuje się je w tym czasie najczęściej przezpochwowo, a o wieku ciąży decyduje wskaźnik CRL, czyli Crown to Rump Length, długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu. Badania po 10 tygodniu mogą być mniej dokładne, bo szybkość wzrostu zarodka staje się w większym stopniu zależna od różnych czynników.

Czy tygodnie ciąży na USG mogą wyjść inaczej niż na podstawie daty OM?

Badanie ultrasonograficzne, USG może wskazać nieco inną datę poczęcia, wiek ciąży. Jednak jeżeli zostało wykonane przed 10. tygodniem ciąży, będzie bardziej miarodajne. Warto jednak mieć na uwadze, że 40-tygodniowy okres trwania ciąży jest czasem uśrednionym, z tolerancją rzędu dwóch tygodni w obydwie strony.

Dlaczego warto wiedzieć, który to tydzień ciąży?

Jeżeli obliczasz, który tydzień ciąży właśnie mija, możesz dzięki temu uzyskać szereg cennych informacji. Przy obliczeniach warto skorzystać z kalendarza ciąży i dodatkowo zapoznać się z przebiegiem ciąży tydzień po tygodniu. Warto mieć świadomość, na jakim etapie ciąży się znajduje, bo może od niego zależeć wiele aspektów. Tygodnie ciąży wskazują między innymi na:

  • etap rozwoju płodu, jego wielkość,
  • optymalny przyrost wagi matki,
  • możliwe objawy i dolegliwości ciążowe,
  • zmiany zachodzące w organizmie matki,
  • możliwość przyjmowania określonych grup leków i ich poziom bezpieczeństwa dla matki i dziecka,
  • zalecenia lekarskie dla ciąż przebiegających prawidłowo,
  • konieczność wykonywania określonych badań ciążowych,
  • szanse na przeżycie dziecka, gdyby poród nastąpił w danym momencie.

Dzięki szerokiej wiedzy medycznej i odpowiedniej opiece prenatalnej szybkie reagowanie na nieprawidłowości w przebiegu ciąży jest możliwe. Dlatego też warto wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jest kobieta i w razie potrzeby wszelakie wątpliwości konsultować ze specjalistą.

Możesz ocenić ten artykuł: