Wątroba to niezwykle istotny organ w ludzkim organizmie, gdyż odpowiada między innymi za detoksykację. Jeżeli więc nie funkcjonuje prawidłowo, jest to niezwykle niebezpieczne dla organizmu. W przypadku problemów z wątrobą wiele osób przyjmuje zioła. Zobacz, czy faktycznie one działają i jeśli tak, jakie zioła warto przyjmować, by poprawić pracę wątroby.

Jakie funkcje pełni wątroba w ludzkim organizmie?

Wątroba to niezwykle ważny organ w ludzkim organizmie. Pełni on wiele znaczących funkcji. Za co dokładnie jest odpowiedzialna? Między innymi odpowiada za detoksykację, neutralizując toksyny pochodzące między innymi z leków bądź używek. Dodatkowo odpowiada ona za produkcję żółci, która przekształca tłuszcze i działa detoksykująco.

Wątroba pełni również funkcję magazynującą. Przechowuje między innymi glukozę w formie glikogenu i gdy organizm wymaga dodatkowej energii, glikogen przekształcany jest ponownie w glukozę i wykorzystywany przez organizm. W wątrobie magazynowane są również witaminy. Kolejna funkcja wątroby to funkcja filtracyjna. Czerwone krwinki trafiają do wątroby i tam następuje podział na te, które mogą być ponownie użyte i na te które muszą zostać wydalone.

Czy zioła mogą wspomóc prawidłową pracę wątroby?

By wątroba funkcjonowała prawidłowo, warto włączyć do swojej codziennej diety zioła. Pomogą one oczyścić ten organ i sprawią, że będzie funkcjonować prawidłowo. Można je przyjmować w formie suplementów diety, w formie naparów i herbatek ziołowych lub jako przyprawy. Warto pamiętać, by oprócz samych ziół zmienić swój tryb życia i ograniczyć spożywanie tłustych potraw czy używek.

Jakie zioła wspomagają pracę wątroby?

Istnieje bardzo wiele ziół, które warto włączyć do swojej diety w celu poprawy funkcjonowania wątroby. Zalicza się do nich między innymi:

  • kurkumę, która działa żółciotwórczo. Co więcej, posiada funkcje przeciwzapalne i działa ochronnie na wątrobę;
  • mniszek lekarski, który działa odtruwająco i przeciwzapalnie. Dodatkowo chroni od przed stłuszczeniem wątroby;
  • karczoch zwyczajny, który oprócz funkcji ochronnej na wątrobę obniża poziom cholesterolu we krwi oraz działa antyoksydacyjnie i odtruwająco;
  • czarna rzodkiew, która działa żółciopędnie, a dodatkowo poprawia trawienie. Z powodzeniem może więc być stosowana w przypadku stanów zapalnych wątroby bądź problemów z trawieniem;
  • dziurawiec zwyczajny, który bogaty jest we flawonoidy i garbniki, dzięki czemu pozytywnie wpływa na pracę wątroby, pobudzając ją do wytwarzania żółci. Dodatkowo pozytywnie wpływa na pracę całego układu pokarmowego.

Wątroba to niezwykle ważny organ w ludzkim organizmie. Pełni kluczowe role jak detoksykacja, magazynowanie czy filtracja, dlatego warto zadbać o jej odpowiedni stan. W tym celu włącz do swojej codziennej diety zioła, które działają żółciopędnie i działają ochronnie na wątrobę. Dodatkowo często wpływają na pozytywną pracę całego układu pokarmowego. Już dziś zacznij przyjmować zioła i zadbaj o swoje zdrowie!

Możesz ocenić ten artykuł: