Decydując się na kurację ziołami, należy pamiętać, że nie wszystkie można bezpiecznie zażywać przez długi czas, a niektóre można przedawkować. Innych zaś nie należy ze sobą łączyć.

Znajdź placówki:
Poradnia hematologiczna na NFZ
Poradnia gastroenterologiczna na NFZ

Zioła, podobnie jak leki, zawierają substancje chemiczne, które wpływają na stan naszego zdrowia i tak samo jak one, w zbyt dużej dawce mogą być szkodliwe. Na opakowaniu powinna być też data przydatności do spożycia oraz nazwa i adres producenta. Unikać należy ziół, których pochodzenia nie znamy.

Ostrożnie z kuracjami odchudzającymi

Należy o tym pamiętać m.in. podczas kuracji przeczyszczających i odchudzających z zastosowaniem ziół, bowiem nieuzasadnione i długotrwałe stosowanie preparatów przeczyszczających może powodować poważne zagrożenia dla zdrowia.

W skład niektórych ziołowych preparatów stosowanych w takich kuracjach wchodzi kora kruszyny, która zawiera antrazwiązki, działające drażniąco na ściany jelit. Pobudzają one ruch jelit i przesuwanie zalegającej w nich treści pokarmowej. Stosowanie kruszyny dłużej niż przez dwa tygodnie lepiej skonsultować z lekarzem, gdyż niesie ono ze sobą ryzyko hipokaliemi, tj. znacznego obniżenia stężenia potasu w surowicy krwi.

Przeczyszczające antrazwiązki zawierają też spotykane w odchudzających preparatach liście strączyńców, w handlu spotykane pod nazwą senes. Także tych preparatów, najczęściej spotykanych w formie "herbat" do zaparzania, nie należy stosować zbyt długo.

Możliwe skutki uboczne

Wyłącznie po konsultacji z lekarzem należy stosować zioła zawierające glikozydy kardenolidowe (nasercowe), takie jak ziele konwalii, ziele miłka wiosennego czy ziele naparstnicy purpurowej. Zawarte w nich glikozydy nasercowe zwiększają siłę skurczu serca, zmniejszając jednocześnie częstość tego skurczu. Ostrożnie należy stosować także zioła obniżające ciśnienie, takie jak kwiatostan i owoc głogu oraz korzeń kozłka lekarskiego.

Stosowanie niektórych ziół może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych. Jedną z takich roślin jest dziurawiec zwyczajny. Zawiera on hiperycynę, która zwiększa wrażliwość skóry na słońce, dlatego stosowania preparatów z dziurawca należy unikać latem.

Ostrożnie należy zażywać także zioła moczopędne, takie jak ziele fiołka trójbarwnego - ich nadmiar może prowadzić do odwodnienia organizmu.

Groźne interakcje

Łącznie nie należy stosować ziół o przeciwstawnym działaniu, np. przeczyszczających, takich jak kora kruszyny i liść senesu oraz wstrzymujących, takich jak owoc borówki czernicy i kłącze pięciornika.

Należy pamiętać, że zioła mogą wchodzić w interakcje także z lekami. Z tego powodu nie powinno się zażywać np. preparatów podnoszących odporność organizmu, np. tych na bazie jeżówki (Echinacea), podczas stosowania sterydów anabolicznych.

Podobnie powinno unikać się łącznego zażywania wyciągów z kozłka lekarskiego (Valeriana) i środków nasennych, gdyż może to spowodować nadmierną senność. Nie można też stosować preparatów na bazie miłorzębu japońskiego (Gingko) podczas długoterminowej terapii lekami rozrzedzającymi krew, np. aspiryną i warfaryną. Miłorząb zmniejsza lepkość krwi i agregację krwinek, przez co może nasilać ich działanie.

Uważać trzeba także podczas zażywania alkoholowych wyciągów z ziół. Przygotowywane są w ten sposób np. niektóre preparaty z jeżówki oraz kozłka. Ze względu na zawartość etanolu mogą one upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu.

Możesz ocenić ten artykuł: