Egzema nazywana też atopowym zapaleniem skóry to choroba o podłożu genetycznym i psychosomatycznym, która występuje coraz częściej w światowej populacji. Szacuje się, że na atopowe zapalenie skóry cierpi ok. 30% światowej populacji. Można ją zdecydowanie nazwać chorobą cywilizacyjną, gdyż objawy choroby pojawiają się przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej i poznać sposoby walki z tą chorobą.

Jakie objawy świadczą o egzemie i jak się ją diagnozuje? 

Jeżeli borykasz się z uporczywym świądem i pieczeniem skóry, miejscowym obrzękiem czy nadmiernym wysuszeniem skóry, nadwrażliwością i skłonnością do podrażnień, to jest duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na AZS. Egzema może mieć podobne objawy do innych chorób dermatologicznych, dlatego należy sprawdzić czy jest podwyższony poziom przeciwciał IgE. U 80% chorujących jest on znacząco podwyższony. Wysypka, grudki przekształcające się w pęcherzyki to także jedne z objawów. Świąd, suchość i łuszczenie naskórka są także objawami łuszczycy, przy czym świąd nie jest uciążliwy jak w przypadku AZS i na tej podstawie można odróżnić egzemę od łuszczycy.  

Jak leczyć egzemę, czy można doprowadzić do długiej remisji? 

Leczenie egzemy jest wielotorowe. Można stosować nowoczesne leki przeciwzapalne, ale i kortykosteroidy w formie kremów czy maści. Popularne jest również stosowanie fototerapii. Lekarz decyduje, która z metod da najlepsze rezultaty w przypadku danego pacjenta. Warto podkreślić, że można łączyć fototerapię i leczenie sterydami. Natomiast w przypadku stosowania psoralenów należy wstrzymać się z fototerapią. Oczywiście poza tym należy odpowiednio dbać o skórę. istotne jest noszenie przewiewnej odzieży z bawełny. Ważne jest również regularne nawilżanie skóry, która narażona jest na przesuszenie i podrażnienia. Odpowiednie leczenie i właściwa pielęgnacja mogą doprowadzić do dłuższej remisji choroby. Trzeba jednak pamiętać, że duże znaczenie ma także ograniczanie czynników stresowych, bo często długotrwały czy silny stres są przyczyną nawrotów objawów choroby. Trzeba zatem dbać o dobry relaks i każdego dnia znaleźć na niego czas, by wyciszyć organizm i zapomnieć o troskach.       

Jak pielęgnować skórę przy egzemie i czy istnieją dobre domowe sposoby? 

Warto dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniej pielęgnacji skóry przy egzemie. Otóż konieczne jest używanie kosmetyków z emolientami, które mają głębokie działanie nawilżające. Warto stosować je po kąpieli. Warto wiedzieć, że kąpiel nie powinna być dłuższa niż 10 minut i temperatura wody nie powinna być większa niż 30 stopni Celsjusza. Do wody można dodawać naturalne oleje, które mają pH neutralne dla skóry, czyli 5,5. Po kąpieli należy wytrzeć skórę miękkim ręcznikiem i wcierać balsam z emolientami. Do nawilżania można użyć także oleju kokosowego. Czy istnieją inne domowe środki na egzemę? Można stosować miąższ z liści aloesu na zmiany chorobowe. Warto wiedzieć, że należy dążyć do równowagi kwasów Omega-3 i Omega-6 w organizmie, a także suplementować kwas linolowy, którego brakuje w organizmie osób chorujących na egzemę. Znajduje się on w mleku i przetworach mlecznych. Można też sięgnąć po suplementy w kapsułkach. W codziennym jadłospisie chorych nie może zabraknąć warzyw i owoców, które w zdrowej diecie powinny zajmować 75% miejsca na talerzu. Warto powstrzymać się od picia mocnej kawy i herbaty, a także alkoholu. Dzięki takiemu postępowaniu można przedłużyć okres bez widocznych objawów chorobowych.     

Możesz ocenić ten artykuł: