Piękna opalenizna to marzenie wielu kobiet. Można ją zdobyć poprzez regularną kąpiel słoneczną lub wizyty w solarium. Niestety te rozwiązania nie są idealne ze względu na szkodliwe działanie promieni UV. Alternatywą są samoopalacze. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są te produkty i jak działają.

Skład i działanie produktów samoopalających

Samoopalacze to, jak wskazuje sama nazwa, produkty samoopalające. Dzięki zawartości składników aktywnych opalenizna powstaje poprzez reakcje zachodzące w wierzchnich warstwach naskórka. Wystarczy równomiernie rozprowadzić kosmetyk po powierzchni ciała i można się cieszyć czekoladową cerą.

Składnik samoopalaczy, który odpowiada za powstawanie opalenizny to dihydroksyaceton (DHA). Z chemicznego punktu widzenia jest to trzywęglowy cukier charakteryzujący się właściwościami redukującymi. Dzięki zdolnościom reagowania z aminokwasami naskórka wytwarza sztuczną opaleniznę. Odpowiada za to złożony proces o nazwie reakcja Maillarda. Jej produktami są barwiące skórę melanoidyny. W ten sposób powstaje piękna opalenizna bez konieczności ekspozycji na szkodliwe promieniowanie UV.

Dodatek substancji o nazwie erytruloza sprawia, że opalenizna utrzymuje się dłużej. Uaktywnia się ona po około 2 dniach, aby wspomóc działanie DHA. Ponadto dzięki zawartości składników nawilżających i odżywczych kosmetyki samoopalające jeszcze bardziej zyskują na atrakcyjności. Rodzaje i formy kosmetyków samoopalających

Na rynku znajduje się szeroki wybór kosmetyków samoopalających. Występują w rozróżnieniu odnośnie miejsca aplikacji — do twarzy i do ciała, a także o różnych stężeniach substancji aktywnej DHA — od 2,5 do 15%. Mogą występować w formie kremu, mgiełki, olejku, mleczka lub chusteczek — wszystkie działają w podobny sposób, różnią się jedynie konsystencją i sposobem aplikacji.

Jak wybrać odpowiedni odcień samoopalacza?

Pierwszym podejmowanym krokiem, który wpływa na efekt samoopalacza, jest wybór odpowiedniego odcienia uzyskiwanej opalenizny. Nie powinien być on być znacznie ciemniejszy od naturalnej karnacji. W przeciwnym razie może wyglądać nienaturalnie. Przy wątpliwości lepiej jest zdecydować się na jaśniejszy. W przypadku kiedy okaże się zbyt blady, wystarczy nałożyć kolejną warstwę produktu. W odwrotnej sytuacji tzn. kiedy kosmetyk okaże się zbyt ciemny, problem można rozwiązać poprzez wymieszanie do z prostym kremem nawilżającym.

Jak aplikować samoopalacz, aby uzyskać najlepszy efekt?

W celu uzyskania ładniej równomiernej opalenizny, przed nałożeniem samoopalacza, warto wykonać peeling, który usunie martwy naskórek. Dzień przed zastosowaniem samoopalacza można również pozbyć się zbędnego owłosienia z powierzchni nóg. W ten sposób kosmetyk łatwiej dotrze do naskórka. Ważne jest także odpowiednie nawilżenie skóry - dzięki temu kosmetyk przyjmuje się lepiej. Bezpośrednio przed aplikacją nie należy brać kąpieli, ponieważ produkt może rozprowadzić się nierównomiernie. Przede wszystkim należy jednak dostosować się do instrukcji umieszczonej na opakowaniu.

Piękna opalenizna nie zwalnia z konieczności ochrony UV

Pomimo uzyskanej opalenizny należy jedna pamiętać, że jest ona jedynie powierzchniowa. Skóra jest wciąż tak samo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, dlatego niezbędne jest jej ochranianie poprzez regularną aplikację kremu z filtrem.

Możesz ocenić ten artykuł: