Czy opalanie jest zdrowe? Słońce to źródło witaminy D, która jest syntezowana przez skórę. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że opalanie ma również pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Zbyt duża ilość promieniowania słonecznego może jednak negatywnie odbić się na kondycji skóry. Sprawdź, co zrobić, żeby uniknąć oparzeń i innych przykrych konsekwencji spowodowanych nadmierną ekspozycją na słońce.

Znajdź placówki:
Poradnia dermatologiczna na NFZ

7 zasad bezpiecznego opalania:

1. Latem unikaj przebywania w mocno nasłonecznionych miejscach w godzinach między 10:00 a 15:00

Jeżeli w wakacje nie możesz odmówić sobie plażowania, staraj się ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu w godzinach okołopołudniowych. Pamiętaj, że, nawet gdy przebywasz w cieniu, Twoja skóra wciąż jest narażona na działanie promieniowania UV. Im bliżej Słońca się znajdujesz, tym większe ryzyko oparzeń. Dlatego pamiętaj o odpowiedniej ochronie nie tylko na plaży, ale także podczas górskiej wspinaczki.

2. Stosuj krem z filtrem UV

W aptekach i drogeriach znajdziesz preparaty o różnym stopniu ochrony. Dobierz produkt do potrzeb swojej skóry. Do cery wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do podrażnień warto wybrać krem z wysokim lub bardzo wysokim filtrem (od 15 SPF do 50 SPF). Produkt należy nałożyć ok. 20 minut przed wyjściem na słońce. Pamiętaj o jego regularnej aplikacji – co 2-3 godziny i za każdym razem po wyjściu z wody. Preparaty przeciwsłoneczne dostępne są w postaci kremów, sprayów, emulsji, mleczek, balsamów, żeli i olejków. Wybierz taki, który najlepiej Ci odpowiada. Zwróć szczególną uwagę na znamiona. Staraj się je zasłonić odzieżą lub specjalnym plastrem w kolorze cielistym. Przed nadejściem ciepłych dni warto wybrać się do dermatologa, który oceni, czy znamiona wymagają kontroli i szczegółowego badania.

3. Chroń głowę i kark przed słońcem

Głowa to nasze "centrum dowodzenia". Przegrzanie może skończyć się "awarią" w postaci udaru słonecznego, który może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego latem warto mieć przy sobie kapelusz z rondem, czapkę z daszkiem lub chustkę z osłoną na kark.

4. Miej przy sobie butelkę wody

Ekspozycja na słońce powoduje utratę wody w organizmie. Dlatego tak ważne jest jej uzupełnianie. Pamiętaj, aby sięgać po wodę regularnie – jeszcze zanim poczujesz pragnienie (w tym momencie Twój organizm już jest odwodniony). Jeśli starasz się żyć bardziej ekologicznie i nie chcesz kupować wody w plastiku, pomyśl o wielorazowej butelce, którą uzupełnisz np. w miejskim źródełku lub górskim strumieniu.

5. Pamiętaj o okularach z filtrem przeciwsłonecznym

Chroń nie tylko skórę, ale także oczy! Zwróć uwagę na kategorię filtru UV. Okulary należące do kategorii 0 przepuszczają od 80 do 100% światła, nie zapewniają więc ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania. Produkty z kategorii pierwszej przepuszczają od 43 do 80%, z drugiej od 18 do 43%, z trzeciej od 8 do 18%, a z czwartej od 3 do 8%. To najwyższy możliwy stopień ochrony.

6. Stosuj kosmetyki po opalaniu

Nie dopuść do nadmiernego przesuszenia skóry. Po opalaniu zastosuj odpowiedni preparat o działaniu nawilżającym i regenerującym np. z aloesem, pantenolem, krokoszem barwieńskim lub alantoiną.

7. Daj skórze odpocząć!

Codzienne przebywanie w pełnym słońcu przez wiele godzin to wyzwanie dla Twojej skóry. Pamiętaj, że promieniowanie UVA i UVB znacznie przyspiesza procesy starzenia. Dla zdrowia i pięknego wyglądu korzystaj ze słońca w sposób odpowiedzialny.

Możesz ocenić ten artykuł: