Trądzik bywa zmorą wielu nastolatków, którzy w celu pozbycia się problemu są gotowi stosować przeróżne specyfiki, w tym sterydy i antybiotyki, wydając na nie niemałe pieniądze. Często zapominają, że także w tym przypadku pomocne mogą być zioła.

Zioła mogą być także pomocne w pielęgnacji włosów; wpływają także na stan paznokci.

Cera, ale nie tylko...

W leczeniu trądziku stosowany jest np. fiołek (bratek) trójbarwny. Najczęściej używa się go w formie naparu do picia. Fiołek działa odtruwająco - zwiększa ilość wydalanego moczu, a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Działa także napotnie. Surowcem są wysuszone, kwitnące, nadziemne części rośliny. Dostępny jest w formie torebek ekspresowych do zaparzania. Fiołek wchodzi też w skład mieszanek ziołowych dla cery trądzikowej, w których znajdują się też inne rośliny oczyszczające organizm – pokrzywa, skrzyp i rumianek.

Pokrzywa bywa nazywana polskim żeń-szeniem. Działa lekko moczopędnie i wspomaga usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Jest cennym źródłem witamin i związków mineralnych, których niedobór może zakłócać procesy metaboliczne. Zawiera m.in. sole krzemu, dzięki czemu stosowane wewnętrznie wyciągi z pokrzywy korzystnie wpływają także na stan paznokci i włosów, a zewnętrznie – pobudzają cebulki włosowe oraz działają przeciwpotnie i przeciwłojotokowo.

Związki krzemu zawiera także skrzyp. Podobnie jak fiołek, działa moczopędnie i oczyszczająco. Korzystnie wpływa także na stan skóry, włosów i paznokci.

Przeciwzapalne i dezynfekujące działanie wykazuje rumianek. Zewnętrznie jest on stosowany w stanach zapalnych skóry. Napary z rumianku przywracają włosom naturalny kolor i zapobiegają ich wypadaniu. Rumianek używany jest w różnych preparatach kosmetycznych - mydłach, szamponach, kremach itp.

Jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych w przemyśle kosmetycznym jest oczar wirginijski, który ma właściwości ściągające i łagodzące. Zwęża pory i usuwa nadmiar wydzielanego przez skórę sebum. Wyciągi z oczaru wchodzą w skład kremów, toników i maseczek. W kosmetykach przeciwtrądzikowych stosowana jest też powszechnie znana lawenda, która ma właściwości antyseptyczne i odkażające.

Wyciągi z ziół, np. z negietka i arniki są też stosowane w produkcji maści stosowanych w leczeniu łagodnych stanów zapalnych skóry.

Po drugie włosy

Do pielęgnacji włosów wykorzystywane jest też kłącze tataraku – ma ono właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwłupieżowe.

W składzie szamponów znajdziemy też pokrzywę, która osusza skórę głowy. Korzystnie działa przy łupieżu i łojotoku oraz zapobiega siwieniu i wypadaniu włosów.

Jako środek wzmacniający włosy, a także w łupieżu i łojotoku, stosowany jest też łopian. Zewnętrznie działa on korzystnie także w chorobach skóry, m.in. w trądziku młodzieńczym.

W składzie szamponów do włosów możemy znaleźć też m.in. czarną rzepę, która głęboko odżywia i wzmacnia cebulki włosów oraz zapobiega wypadaniu włosów.

Jedną z roślin wykorzystywanych do produkcji ziołowych szamponów jest mydlnica lekarska, która ma właściwości pieniące i myjące. Można ją też znaleźć w składzie preparatów do pielęgnacji tłustej cery. Inne pospolite rośliny używane do pielęgnacji to min. brzoza, chmiel i szałwia.

W pielęgnacji włosów pomocny jest też orzech włoski, który je przyciemnia. Dzięki barwiącym właściwościom wykorzystywany jest on też do produkcji kremów i olejków do opalania.

Możesz ocenić ten artykuł: