Poroże jelenia to w świecie zwierząt najszybciej rosnąca i regenerująca się tkanka; powiększa się nawet o dwa centymetry na dobę. Naukowcy zamierzają wykorzystać te niezwykłe właściwości. Prowadzą badania nad komórkami macierzystymi poroża jelenia. Cel: opracowanie żeli, które np. zregenerują uszkodzoną skórę. Żele znajdą zastosowanie w dermatologii, stomatologii i okulistyce.

Znajdź placówki:
Poradnia okulistyczna na NFZ
Poradnia dermatologiczna na NFZ
Poradnia stomatologiczna na NFZ

Badania zmierzające do opracowania składu żeli regeneracyjnych prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w ramach programu Demonstrator+, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dysponują 64 mln zł.

Są już kremy, będą żele

Badania nad komórkami macierzystymi wyodrębnionymi z poroża jelenia trwają od 2005 r. na wrocławskiej akademii medycznej. Wykazano, że komórki te nie uczulają, nie są odrzucane i nie są immunogenne. W efekcie badań już powstały różne produkty kosmetyczne, m.in. kremy o działaniu odmładzającym skórę.

Naukowcy chcą wykorzystać potencjał tych komórek także w medycynie i weterynarii. Pracuje nad tym zespół na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego. Jak tłumaczy kierownik tych badań prof. Józef Nicpoń, praca naukowców polega na odpowiednim oczyszczeniu tzw. homogenatu komórek macierzystych i ich rozmiksowaniu. Następnie surowiec ten jest badany m.in. pod względem farmakologicznym, toksykologicznym, przeciwnowotworowym i pod kątem ogólnej tolerancji.

Powstałe w wyniku tych badań żele będą np. wspomagały regenerację i gojenie ran po przeszczepach, znajdą zastosowanie w regeneracji skóry uszkodzonej odleżynami, poparzeniami, żylakami czy łuszczycą. W stomatologii opracowane przez wrocławskich naukowców żele mogą być przydatne w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, w okulistyce - pozwolą leczyć stany zapalne rogówki oka.

Badania wykazały, że homogenat pozyskany z komórek macierzystych poroża jelenia ma też pozytywny wpływ na leczenie przewlekłych chorób wątroby i na regenerację tego narządu.

Naukowcy chcą w swych badaniach pójść dalej i opracować np. produkt do regeneracji ścięgien. Prowadzą też badania nad regeneracją uszkodzonego rdzenia kręgowego u świń.

Nie ucierpi żaden jeleń

Poroże jelenia jest nie tylko cenionym trofeum myśliwskim. Już w starożytności przypisywano mu lecznicze działanie. Np. sproszkowane rogi w medycynie ludowej i chińskiej wykorzystywano jako środek poprawiający potencję; polecano je też na stany zapalne i bóle kręgosłupa.

Poroże jelenia rośnie od marca do sierpnia - w marcu jelenie zrzucają rogi, a do sierpnia, kiedy zaczynają rykowisko, muszą już mieć nowe. Poroże jest najszybciej rosnącą tkanką w świecie zwierząt - w początkowej fazie wzrostu powiększa się nawet o dwa centymetry na dobę. Tkanka ta ma też zdolności regeneracyjne. Wielkość i jakość jelenich rogów zależy od wieku zwierzęcia i tego, czym się ono żywi.

Naukowcy zapewniają: z powodu prac nad komórkami macierzystymi poroża nie ucierpi żaden jeleń. Dawcą materiału wykorzystywanego do badań był jeleń szlachetny z wrocławskiego zoo. W 2005 r., podczas zabiegów pielęgnacyjnych, które przeprowadza się każdego roku i które nie sprawiają zwierzętom bólu, pobrano z jego poroża dwa małe wycinki. W warunkach laboratoryjnych w tydzień przyrastają miliardy komórek macierzystych, na których naukowcy prowadzą badania.

Możesz ocenić ten artykuł: