Lekarz stomatolog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń i leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej. W obszarze jego działań, znajduje się również profilaktyka. Wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku. chorób jamy ustnej, aby pacjenci nie musieli zmagać się ze schorzeniami zębów i przyzębia np. próchnicą. W kwestii profilaktyki, lekarz specjalista uczy przede wszystkim zasad prawidłowej higieny jamy ustnej zarówno młodszych, jak i starszych pacjentów. Wizyta u stomatologia polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz specjalista sprawdza stan uzębienia i błon śluzowych jamy ustnej. W niektórych przypadkach wymagane jest wykonanie RTG pojedynczego zęba lub pantomogramu, który da obraz wszystkich zębów. Za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, stomatolog może ocenić i wykryć ewentualne zmiany chorobowe.
Stomatologia obejmuje kilka specjalizacji, w tym: stomatologię zachowawczą z endodoncją, chirurgię stomatologiczną, chirurgię szczękowo-twarzową, ortodoncję, periodontologię, protetykę oraz pedodoncję (stomatologię dziecięcą).
Do stomatologa nie wymaga się skierowania. Pacjent może skorzystać z wizyty w gabinecie stomatologicznych w ramach narodowego Funduszu zdrowia lub odpłatnie, w prywatnym gabinecie. Należy pamiętać, że niektóre świadczenia stomatologiczne nie są finansowane przez NFZ i w całości finansuje je pacjent.