Stomatolog

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 18-06-2024 w Polsce są 5 994 placówki udzielające na NFZ świadczenia stomatolog. Średni czas oczekiwania to 34 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 14 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 71 dni.

Stomatolog na NFZ - co musisz wiedzieć?

Lekarz stomatolog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń i leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej. W obszarze jego działań, znajduje się również profilaktyka. Wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku. chorób jamy ustnej, aby pacjenci nie musieli zmagać się ze schorzeniami zębów i przyzębia np. próchnicą. W kwestii profilaktyki, lekarz specjalista uczy przede wszystkim zasad prawidłowej higieny jamy ustnej zarówno młodszych, jak i starszych pacjentów. Wizyta u stomatologia polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz specjalista sprawdza stan uzębienia i błon śluzowych jamy ustnej. W niektórych przypadkach wymagane jest wykonanie RTG pojedynczego zęba lub pantomogramu, który da obraz wszystkich zębów. Za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, stomatolog może ocenić i wykryć ewentualne zmiany chorobowe.

Stomatologia obejmuje kilka specjalizacji, w tym: stomatologię zachowawczą z endodoncją, chirurgię stomatologiczną, chirurgię szczękowo-twarzową, ortodoncję, periodontologię, protetykę oraz pedodoncję (stomatologię dziecięcą).

Do stomatologa nie wymaga się skierowania. Pacjent może skorzystać z wizyty w gabinecie stomatologicznych w ramach narodowego Funduszu zdrowia lub odpłatnie, w prywatnym gabinecie. Należy pamiętać, że niektóre świadczenia stomatologiczne nie są finansowane przez NFZ i w całości finansuje je pacjent.

W serwisie znajdziesz również stomatologa przyjmującego prywatnie.