Implanty zębowe - to rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się pacjenci, którzy mają ubytki we własnym uzębieniu. Nadal jest to rozwiązanie dość kosztowne, jednak służy przez długie lata, często do końca życia, a implanty wyglądają i funkcjonują jak zęby naturalne.
Implant to wykonany z tytanu odpowiednik korzenia zęba, osadzony w kości żuchwy lub szczęki jako filar dla odbudowy protetycznej takiej jak korona, most czy proteza. To rodzaj tytanowej śruby, którą osadza się w kości, zastępując korzeń zęba. Do śruby przytwierdzana jest porcelanowa nadbudowa, która uzupełnia utracony ząb.
Implant nie jest refundowany
Wprowadzenie implantu wiąże się z nawierceniem w kości niewielkiego otworu, w który wkręca się tytanowy implant. Zabieg wprowadzenia implantu trwa kilkadziesiąt minut, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Po pewnym czasie tytan trwale łączy się z kością, tworząc fundament dla korony sztucznego zęba. Trwa to do pół roku. Następnie ząb odbudowywany jest na implancie za pomocą porcelanowej korony lub mostu.
Implanty można wykorzystać zarówno do odbudowy pojedynczego zęba, jak też przy braku wszystkich zębów - po wszczepieniu kilku implantów - osadzić na nich most. Implanty zębowe mogą być użyte do umocowania protez częściowych lub całkowitych.
Zabiegi implantacji są wykonywane przez specjalistów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Koszt pojedynczego implantu to kilka tysięcy zł. Implanty nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Obecnie jest kilkaset różnych systemów implantacyjnych, które są stale doskonalone.
Zalety implantów stomatologicznych
Po usunięciu zęba w jego miejscu stopniowo dochodzi do zaniku kości. Zęby sąsiadujące z ubytkiem mogą zacząć przesuwać się i pochylać, a kształt szczęki zmienia się i przedwcześnie może powodować starczy wygląd. Implanty minimalizują zanik kości.
Ponadto implanty wyglądają i zachowują się jak naturalne zęby; ponieważ są trwale połączone z kością, nie przesuwają się jak niektóre protezy zębowe. Wpływa to na estetykę, ale też poczucie bezpieczeństwa pacjenta.
Implanty nie wymagają też krępującego dla niektórych wyjmowania protez i używania klejów protetycznych. Protezy ruchome mogą też powodować trudności z mówieniem oraz gryzieniem, czego dzięki implantom unikniemy.
Służą też temu, aby osadzone na nich protezy dobrze się trzymały, nie przesuwały się i nie wypadały. Implanty wyglądają jak naturalne zęby, co nie jest oczywiste w przypadku niektórych mostów i protez, przy których trzeba stosować nieestetyczne metalowe klamry.
Kolejna zaleta: nie niszczymy swoich zębów
Jedną z głównych zalet implantów jest to, że sąsiadujące z ubytkiem zęby pozostają nienaruszone, bo - jak podkreśla specjalista stomatolog dr n. med. Jarosław Cynkier - uzupełnienie brakującego zęba mostami wymaga oszlifowania, czyli uszkodzenia, sąsiadujących zdrowych własnych zębów.
Według niego jest to najtrwalsze rozwiązanie dla pacjenta, zapewniające wygodę użytkowania i lepszą jakość życia.
Według specjalisty implanty nie wymagają też dodatkowych zabiegów higienicznych. Należy utrzymywać wysoką higienę jamy ustnej tak, jak przy zębach własnych.
– Na niektóre osoby działa to mobilizująco i zaczynają bardziej dbać o higienę jamy ustnej, co pomaga utrzymać w jak najlepszym stanie pozostałe zęby własne - dodał.
Według dra Cynkiera, zaledwie w ok. 2 proc. przypadków dochodzi do powikłań jak odrzucenie implantu, czyli niezintegrowania się go z kością.
Komentarze (0)