Wybierając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, wybieramy też pielęgniarkę i położną środowiskową. Wielu z nas nie wie jednak, kiedy i w jakich sytuacjach można korzystać z ich pomocy.
Robi zastrzyki, zmienia opatrunki, pokazuje, jak zajmować się noworodkiem – pielęgniarka lub położna środowiskowa w razie potrzeby przyjdzie do domu pacjenta.
Przy wyborze pielęgniarki i położnej środowiskowej obowiązują takie same zasady jak w przypadku lekarza POZ - pacjentka wypełnia deklarację wyboru; podobnie jest w przypadku rezygnacji z objęcia opieką.
Kiedy potrzebna opieka pielęgniarki i położnej
Pielęgniarka środowiskowa pomaga w terapii prowadzonej przez lekarza. Aplikuje zastrzyki, zmienia opatrunki, pomaga w podstawowych ćwiczeniach rehabilitacyjnych, wykonuje podstawowe zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze (np. w stomiach, przetokach i trudno gojących się ranach). Ocenia także na bieżąco stan chorego.
Z kolei położna środowiskowa opiekuje się kobietą od 26 tygodnia ciąży, prowadząc edukację przygotowującą do porodu. Zajmuje się też pacjentką po porodzie, obejmuje opieką noworodki i niemowlęta do ukończenia 2 miesiąca życia. Położna odwiedza młode matki po tym, jak wrócą z dzieckiem ze szpitala. Pokazuje, jak prawidłowo pielęgnować noworodka, sprawdza, czy dziecko ma odpowiednie warunki.
Obowiązki pielęgniarki
Pielęgniarka środowiskowa musi mieć ukończony kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego, w zakresie pielęgnacji przewlekle chorych i niepełnosprawnych, opieki długoterminowej oraz pielęgniarstwa zachowawczego.
Jedna pielęgniarka nie może obejmować pielęgniarską opieką równocześnie więcej niż ośmiu podopiecznych. Liczba pacjentów zależna jest od ich stanu.
Gdy pielęgniarka środowiskowa stwierdzi u chorego zmiany świadczące o zaostrzeniu choroby lub wystąpieniu powikłań, musi niezwłocznie skonsultować się z lekarzem poz, który opiekuje się chorym, a w razie konieczności - wezwać pogotowie.
Jak skorzystać z pomocy pielęgniarki
Z pomocy pielęgniarki lub położnej można skorzystać po umówieniu się. Można to zrobić od poniedziałku do piątku, w godz. 8-18. Poza tymi godzinami oraz w soboty, niedziele, święta, pomoc świadczona jest w zakresie zapewniającym kontynuację niezbędnych zabiegów; musi być uzasadniona stanem zdrowia pacjentów.
Do pielęgniarskiej opieki środowiskowej pacjent może zgłosić się osobiście lub być zgłoszony np. przez lekarza, pielęgniarkę, rodzinę, opiekunów lub instytucję.
Pielęgniarka powinna udać się do pacjenta w ciągu 72 godzin od otrzymania zgłoszenia.
Pielęgniarka środowiskowa czy opieka długoterminowa?
Jeśli jednak pacjent jest obłożnie chory, a nie wymaga pobytu w szpitalu lecz potrzebuje systematycznej opieki pielęgniarskiej, może zostać zakwalifikowany do pielęgniarskiej opieki długoterminowej.
Ta forma pomocy chorym, którzy przez ponad 2 tygodnie wymagają takich świadczeń jak kroplówka, zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze w stomii, przetoce, odleżynach, owrzodzeniach podudzii trudno gojących się ranach, karmienie przez zgłębnik i przez przetokę, płukanie pęcherza moczowego, pielęgnacja związana z rurką tracheotomijną, zakładanie i usuwanie cewnika.
W uzyskaniu takiej opieki pomoże opiekująca się chorym pielęgniarka środowiskowa, potrzebne będzie również skierowanie wystawione przez lekarza.
Jedna pielęgniarka nie może obejmować pielęgniarską opieką równocześnie więcej niż ośmiu podopiecznych. Liczba pacjentów zależna jest od ich stanu." ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Jak mozna byc tak bezczelnym i wykorzystywac
ludzi chorych i niesamodzielnych
Obecnie matka 96l. leżąca zupełnie i wymagająca stałej opieki,pieluchy, i cały ten cud razem - NIGDY lekarka prowadząca NIE ZLECIŁA Pielegniarce środowiskowej przyjścia i zajęcia się pacjentka, zrobić badana krwi,mocz itp...Teraz mają jeszcze lepszą wymówek-koronawirus . Więc po co ta sciema o pomocy ?
Artykuł byłby cokolwiek warty, gdyby w treści był podany jakikolwiek numer telefonu, pod który można zadzwonić i zamówić pielęgniarkę do zdjęcia szwów po operacji. Sprawa dotyczy osoby starszej niechodzącej (złamana noga), która ma szwy również na głowie, ale przebywa u rodziny w Warszawie. Przychodnie rodzinne, Luxmed, Medicover itp. nie świadczą takich usług, a do szpitali nie można się dodzwonić. To co robić? Precież nie będę dzwonił na 112.
musi być mocz wystarczy krew) to jak to ma wyglądać mama zywiona jest przez pega dojelitowo
musi być mocz wystarczy krew) to jak to ma wyglądać mama zywiona jest przez pega dojelitowo i tak nie przyjechała bo nie ma czasu. Na wsi nie ma możliwość na zmianę pielegniarki dlatego są zle opinie ogólnie o wszystkich😚 pozdrawiam
Potrzeba jest taka aby zatrudniać więcej wykwalifikowanego personelu a nie opędzać wszystko jedna pielęgniarką do której pacjenci maja pretensję, że się nie wyrabia. Proponuję zostać pielęgniarką w POZ tak z miesiąc - doświadczenie koszmarne. Pacjenci są jak rozjuszone hieny chcą wszystko i natychmiast. Uciekłam stamtąd bardzo szybko. Kochani pacjenci jeśli będziecie tak wymagający i roszczeniowi to w ośrodkach wkrótce zostaną tylko emerytki w grubych okularach i nie wiem w czym one wam pomogą.
!!!!
pielęgniarkę srodowiskową, ktora codziennie przychodzi i zapisuje jej poziom cukru
bo sama nie chce tego robić. Dziwię się ze pielegniarka nie zorientowała się o co chodzi
i traci cenny czas na dojście do tego mieszkania. Uwazam ze jest tylu innych naprawdę
chorych pacjentow ktorzy nie otrzymują tej pomocy bo cwaniacy tworzą wokoł siebie
atmosferę wyjatkowej potrzeby pomocy.
Jeszcze nie zauważyli, że pielęgniarek jest zwyczajnie za mało w stosunku do oczekiwań?
Gdzie te czasy, kiedy ludzie w rodzinach sobie pomagali? Teraz zastępowac ich ma pielęgniarka środowiskowa. Gdyby nie była wołana bez potrzeby do rzeczy banalnych, miałaby czas na szwy , opatrunki i PEGa. .