Promienie słoneczne sprzyjają niezbędnej dla organizmu syntezie witaminy D, mają działanie antydepresyjne. Jednak słońce może też wywołać nieodwracalne uszkodzenia skóry i przyspieszyć proces starzenia.

Znajdź placówki:
Poradnia onkologiczna na NFZ
Poradnia dermatologiczna na NFZ

Opalenizna nie bez powodu uważana jest za symbol zdrowia. Słońce poprawia nastrój, działa antydepresyjnie. Przynosi ulgę w bólach mięśni i stawów. Niewielka dawka słońca m.in. poprawia stan skóry z łuszczycą, ale zbyt intensywne opalanie wysuszy skórę i w efekcie choroba może się nasilić.

Nie jest jednak konieczne leżenie plackiem na plaży. Wystarczy ekspozycja 20 proc. skóry na światło przez ok. 30 minut dziennie.

– Słońce jest naszym przyjacielem, tylko trzeba je odpowiednio dawkować i pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad - mówi dr nauk med. Marek Antiszko.

Jak zdrowo się opalać

Opalanie jest bezpieczne, gdy chronimy skórę odpowiednimi filtrami, nie narażamy jej na zbyt długie i intensywne działanie słońca, a przede wszystkim dostosowujemy program opalania do rodzaju cery. Lekarze zalecają, by osoby ze znamionami, bardzo jasną karnacją, skórą pokrytą piegami unikały słońca lub stosowały wysokie filtry przeciwsłoneczne.

Dobry filtr chroni przed pełnym spektrum promieni UV (UVA i UVB) i jest fotostabilny, czyli nie ulega rozkładowi pod wpływem słońca.

Jeżeli opalamy się zbyt intensywnie, szkodliwe efekty opalania mogą się ujawnić nawet po kilkunastu latach.

– Badania wskazują, że kilkukrotne oparzenie słoneczne w dzieciństwie, w wieku dorosłym znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka – jednego z najgroźniejszych nowotworów złośliwych – mówi dr Antiszko.

Dlatego nie można dopuścić do pojawienia się oparzeń słonecznych, charakteryzujących się zaczerwienieniem i miejscowo wyższą temperaturą skóry.

Słońce a wiek

Promieniowanie ultrafioletowe jest przyczyną fotostarzenia. Ma ono niewiele wspólnego z naturalnym procesem starzenia skóry, który według badań bez oddziaływania promieni UV byłby widoczny dopiero ok. 60. roku życia.

To, jak długo możemy się opalać, zależy od naszego wieku.

– Najbardziej wrażliwe na promienie słoneczne są dzieci. Do 6 miesiąca życia nie powinno się ich w ogóle wystawiać na bezpośrednie działanie słońca – zaznacza dermatolog.

Tolerancja słońca zmniejsza się z wiekiem. - Zmniejsza się odporność, naturalne mechanizmy naprawcze są osłabione. To może mieć wpływ na regenerację, powstawanie mutacji czy zmian w chromosomach, a to z kolei zwiększa ryzyko powstawania stanów przednowotworowych czy czerniaka – mówi.

Zasady bezpiecznego opalania

  • Zaczynać opalanie od kremów z wysokim filtrem – 30, czy 50 - i w miarę uzyskiwania naturalnej opalenizny, zmniejszać ich wysokość;
  • Krem z filtrem należy nakładać na skórę 30 minut przed wyjściem na słońce;
  • W czasie przebywania na słońcu skórę należy smarować kremem z filtrem co dwie godziny i po każdym wyjściu z wody (nawet, jeśli używamy wodoodpornego kremu);
  • Nie przebywać na słońcu między godz. 11 a 15, wówczas promienie słoneczne padają pod największym kątem, a ich działanie jest najsilniejsze;
  • Należy nosić okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy;
  • Nigdy nie wolno spać na słońcu;
  • W trakcie przebywania na słońcu należy pić dużo wody;
  • Najlepiej opalać się w ruchu – łatwiej uniknąć oparzeń słonecznych.
  • Jeśli zażywamy leki powinnyśmy przeczytać ulotkę lub zapytać lekarza, czy stosując dany preparat można się opalać. Niektóre leki antydepresyjne, antykoncepcyjne czy przeciwcukrzycowe uwrażliwiają na działanie promieni słonecznych. Podobnie jak niektóre zioła, np. dziurawiec.
  • Nie zapominajmy, że chmury przepuszczają do 80 proc. promieni UV, a woda, odbijając promienie słoneczne, wzmaga ich działanie.
Możesz ocenić ten artykuł: