Onkolog

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 28-05-2022 w Polsce są 423 placówki udzielające na NFZ świadczenia onkolog. Średni czas oczekiwania to 50 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 19 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 135 dni.
Onkolog to lekarz specjalista, który zajmuje się schorzeniami nowotworowymi. Diagnozuje i leczy choroby nowotworowe, wśród których znajdują się m.in.: nowotwory jajników, piersi, szyjki macicy prostaty, skóry, jelita grubego, wątroby, żołądka. Do jego obszaru pracy należy ustalenie przebiegu leczenia, które zależy od schorzenia. Onkolog kwalifikuje pacjentów do zabiegów operacyjnych, wdrożenie farmakoterapii, radioterapii i chemioterapii, sprawując cały czas nadzór nad pacjentem. Do jego kompetencji należy opieka nad pacjentami z powikłaniami po chorobach nowotworowych. Onkolog pobiera wycinki ze schorowanej okolicy w celu analizy i oceny. Ma również uprawienia do wykonywania drobnych zabiegów chirurgicznych.

Na wizytę do onkologa należy przygotować listę przyjmowanych leków, objawów oraz historię choroby i odpowiednią dokumentację. Onkolog przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentem. W razie konieczności zleca badania m.in. RTG, USG konkretnych narządów, tomografię komputerową, mammografię, endoskopię oraz rezonans magnetyczny.

Lekarz onkolog przyjmuje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowotnego oraz prywatnie. Do Poradni Onkologicznej nie jest potrzebne skierowanie.