Alpaki (zwierzęta wielbłądowate) są inteligentne, interesują się tym, co dzieje się wokół, szybko uczą się nowych rzeczy. Coraz częściej wykorzystuje się je do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, zwłaszcza u dzieci autystycznych, z porażeniem mózgowym, problemami emocjonalnymi i ruchowymi.

W Polsce alpakoterapię prowadzi Centrum Zooterapii przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uczelnia, jako jedyna w Polsce, prowadzi też hodowlę tych zwierząt. Zwierzęta sprowadzono w 2013 roku z Chile; obecnie hodowla liczy 35 samic i cztery samce. W wakacje 2014 r. powiększyła się o dwie młode alpaki, urodzone już w Polsce.

Alpakoterapia - dziedzina zooterapii

Alpakoterapia jest bardzo popularna na zachodzie Europy. Wspomaga rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych. Opiera się na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką. Takie działania terapeutyczne służą poprawie samopoczucia w sferach: społecznej, emocjonalnej, poznawczej i fizycznej.

Sympatię wzbudza sam ich wygląd - przypominają żywe maskotki. Są inteligentne, interesują się tym, co dzieje się w ich otoczeniu. Szybko nabywają nowe umiejętności, np. jedzą z ręki, chodzą na smyczy.

Zwierzęta te są niezwykle łagodne, nieco płochliwe. Ich jedynym sposobem obrony jest ucieczka. Nie lubią być same, najszczęśliwsze są w stadzie. Zwykle nie lubią być dotykane, dlatego do zooterapii wykorzystuje się specjalnie wyselekcjonowane zwierzęta, które chętnie obcują z człowiekiem. Przygotowanie ich do terapii wymaga odpowiedniego treningu, dobrej znajomości ich zachowania i cierpliwości.

Efekty terapii

Alpaki zaprzyjaźniają się nie tylko ze sobą, ale i z innymi zwierzętami, a te odpowiednio przygotowane - także z człowiekiem. Szczególnie pozytywnie reagują na dzieci. Dają się głaskać i przytulać.

Poprzez zabawy ze zwierzętami, przytulanie, głaskanie, dzieci rozluźniają się, otwierają, są radosne, uśmiechnięte, precyzyjnie wykonują ćwiczenia. Zajęcia z udziałem zwierząt powodują, że dzieci są odważniejsze, oswajają się z tym, co miękkie, twarde, mokre, suche; uczą się panowania nad ciałem. Bardzo istotnym elementem zajęć jest ruch - znacznie poprawiają motorykę.

W alpakoterapii uczestniczyć mogą pacjenci z: nerwicą, depresją i zaburzeniami lękowymi, chorobami psychicznymi, ADHD, autyzmem dziecięcym, mózgowym porażeniem dziecięcym, niepełnosprawnością intelektualną.

Alpaki - zwierzęta wielbłądowate

Alpaki dają jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien (nazywane także alpaką), które nie wywołuje swędzenia, jest hipoalergiczne, kilkakrotnie cieplejsze i lżejsze od wełny owczej.

Zwierzęta te występują w 22 naturalnych kolorach, z których każdy może być w kilku odcieniach. W hodowli prowadzonej przez rzeszowską uczelnię występują alpaki w kilkunastu kolorach, m.in. białym, szampańskim (beżowy z odcieniem różu), brązowym, czarnym, srebrnym, rose-gray (brązowy z odcieniem fioletu) i kasztanowym.

Podstawą pożywienia alpak jest siano i trawa lub lucerna. Zimą dodatkowo otrzymują odpowiednio przygotowane ziarno, np. kukurydzy. Niewłaściwy pokarm może spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć zwierząt.

Możesz ocenić ten artykuł: