Jazda na rowerze to nie tylko doskonały sposób spędzania wolnego czasu. Ten rodzaj ruchu wpływa też na dobre samopoczucie i wygląd. To także inwestycja w zdrowie.
Jeździć na rowerze może niemalże każdy, trzeba jedynie dostosować intensywność do możliwości i ograniczeń zdrowotnych. Przeciwwskazaniem mogą być poważne schorzenia układu krążenia lub stawów i kręgosłupa.
Korzyści z jazdy
– Wysiłek fizyczny, jakiego dostarcza jazda na rowerze, podnosi wydolność organizmu – mówi dr Józef Czopik z CM Damiana. Podkreśla, że jazdę na rowerze należy traktować jako trening zdrowotny, którego celem jest osiągnięcie i utrzymanie określonego poziomu wydolności, a nie – jak w przypadku sportów wyczynowych - uzyskanie wysokiej sprawności fizycznej.
Jak każdy sport na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, sprzyja ponadto zwiększeniu odporności na infekcje. Przynosi też pozytywne efekty dla psychiki - możliwość przebywania na łonie natury wpływa odstresowująco i pomaga się zrelaksować.
Aktywność i ruch sprawiają też, że czujemy się pełni energii.
Jazda dla serca
Jazda na rowerze to rodzaj aktywności aerobowej, czyli tlenowej, która wpływa na poprawę funkcjonalności układu oddechowego i układu krążenia. Jednostajny, równy wysiłek prowadzi do wzrostu ogólnej wydajności organizmu.
Taka aktywność dobrze wpływa na pracę serca, a poprawiając wydolność układu krążeniowego, obniża ryzyko choroby wieńcowej. Ponadto pozwala na obniżenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia, żylaków czy astmy (zobacz jakie inne sporty można uprawiać mając astmę).
Regularna jazda na rowerze, kilka razy w tygodniu, prowadzi do obniżenia poziomu złego cholesterolu, a więc zapewnia ochronę przed miażdżycą.
Wysiłek na świeżym powietrzu powoduje, że organizm jest dotleniony; wpływa również na zwiększenie pojemności płuc i lepszą pracę serca.
Mięśnie, stawy i sylwetka
Jazda wpływa pozytywnie także na ogólną wytrzymałość i siłę mięśni, w szczególności mięśni nóg, ale także wzmocnienie kręgosłupa oraz brzucha.
Rytmiczny ruch - jak podkreśla dr Czopik - powoduje "zwiększenie ilości płynu stawowego, lepsze odżywienie chrząstek stawowych, dzięki czemu zmiany zwyrodnieniowe stawu zostają opóźnione". Nie są też one nadmiernie przeciążone ciężarem ciała.
Dla niektórych regularna jazda na rowerze to także sposób na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Jeżeli to jest naszym celem, przejażdżka powinna trwać dłużej niż pół godziny. W zależności od tempa jazdy w godzinę można spalić kilkaset kilokalorii. Jednak na niewiele to się zda, jeśli nie zrezygnujemy ze śmieciowego jedzenia.
Warto pamiętać, że dłuższe i mniej intensywne przejażdżki pozwolą wysmuklić sylwetkę, zaś krótsze i intensywne - wpłyną na rozbudowę mięśni.
Komentarze (0)