Pulmonolog

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 05-07-2025 w Polsce działa 745 placówek udzielających na NFZ świadczenia pulmonolog. Średni czas oczekiwania to 129 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 51 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 387 dni.

Pulmonolog na NFZ - co musisz wiedzieć?

Pulmonolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozą, leczeniem i profilaktyką schorzeń układu oddechowego. Wśród nich wyróżnia się m.in. astmę oskrzelową, gruźlicę, mukowiscydozę, odmę płucną, raka płuc, a także zapalenie płuc i oskrzeli. Pulmonolog rozpoznaje chorobę, a następnie ustala dalsze leczenie. Do jego kompetencji należy również informowanie pacjentów o tym, jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układy oddechowego.
Lekarz stawia diagnozę na podstawie dogłębnego wywiadu z pacjentem oraz na podstawie interpretacji wyników badań. Może skierować chorego na zabieg chirurgiczny. Pulmonolog ma kompetencje do usuwania ciał obcych z płuc i oskrzeli, a także wydanie pacjentowi skierowania do sanatorium. Chorobami układu oddechowego u dzieci zajmuje się pulmonolog dziecięcy. Pulmonolog dziecięcy zajmuje się noworodkami, u których stwierdzono schorzenie genetyczne lub wadę wrodzoną układu oddechowego, gdy w drogach oddechowych znalazło się ciało obce, a także w sytuacji, gdy dziecko ma alergię, która objawia się w układzie oddechowym. Aby skorzystać z porady pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Lekarz specjalista przyjmuje również odpłatnie w gabinecie prywatnym. W takiej sytuacji skierowanie nie jest wymagane.

Pulmonolog na NFZ - dostępność w Polsce

Pulmonolodzy na NFZ dostępność w PolsceWykres "Pulmonolodzy na NFZ dostępność w Polsce" liniowo-słupkowy przedstawia medianę czasu oczekiwania oraz liczbę świadczeniodawców.GRUSTYLUTMARKWIMAJCZELIPSIEWRZPAŹLISGRUSTYLUTMARKWIMAJ2023202420250200400600800020406080100120Czas oczekiwania (mediana)Liczba świadczeniodawcówMediana czasu oczekiwania (dni)Liczba świadczeniodawców