Pulmonolog

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 17-06-2024 w Polsce jest 749 placówek udzielających na NFZ świadczenia pulmonolog. Średni czas oczekiwania to 133 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 43 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 284 dni.

Pulmonolog na NFZ - co musisz wiedzieć?

Pulmonolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozą, leczeniem i profilaktyką schorzeń układu oddechowego. Wśród nich wyróżnia się m.in. astmę oskrzelową, gruźlicę, mukowiscydozę, odmę płucną, raka płuc, a także zapalenie płuc i oskrzeli. Pulmonolog rozpoznaje chorobę, a następnie ustala dalsze leczenie. Do jego kompetencji należy również informowanie pacjentów o tym, jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układy oddechowego.

Lekarz stawia diagnozę na podstawie dogłębnego wywiadu z pacjentem oraz na podstawie interpretacji wyników badań. Może skierować chorego na zabieg chirurgiczny. Pulmonolog ma kompetencje do usuwania ciał obcych z płuc i oskrzeli, a także wydanie pacjentowi skierowania do sanatorium.

Chorobami układu oddechowego u dzieci zajmuje się pulmonolog dziecięcy. Pulmonolog dziecięcy zajmuje się noworodkami, u których stwierdzono schorzenie genetyczne lub wadę wrodzoną układu oddechowego, gdy w drogach oddechowych znalazło się ciało obce, a także w sytuacji, gdy dziecko ma alergię, która objawia się w układzie oddechowym.

Aby skorzystać z porady pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Lekarz specjalista przyjmuje również odpłatnie w gabinecie prywatnym. W takiej sytuacji skierowanie nie jest wymagane.

W serwisie znajdziesz również pulmonologa przyjmującego prywatnie.