Cholesterol to organiczny związek chemiczny, który potocznie dzielimy na dwie kategorie: "dobry" (HDL) i "zły" (LDL). Choć oba są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest jednak pewno "ale". Zbyt wysoki poziom cholesterolu niskiej gęstości, czyli LDL, może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Co obniża cholesterol, a co go podwyższa? Jak powinna wyglądać dieta niskocholesterolowa? Podpowiadamy, jakich produktów spożywczych nie może zabraknąć w codziennym menu, a jakich lepiej unikać.
Jak sprawdzić poziom cholesterolu?
Wystarczy wykonać profilaktyczne badanie krwi np. w przychodni POZ (pamiętaj, że do gabinetu zabiegowego należy przyjść na czczo!). Lipidogram pozwoli określić stężenie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL oraz trójglicerydów. Jeżeli wynik budzi Twój niepokój, warto skonsultować go z lekarzem, aby podjąć odpowiednie kroki mające na celu obniżenie "złego" cholesterolu i zapobiegnięcie rozwojowi takich chorób jak miażdżyca, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu czy ostre zapalenie trzustki. Pamiętaj, że zbyt wysoki poziom LDL we krwi przez długi czas nie daje żadnych objawów! Z tego względu wielu pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno. Dlatego osoby z grup ryzyka powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, zmagające się z nadwagą lub otyłością, palące nałogowo papierosy i chorujące na cukrzycę. Profilaktyczne badanie cholesterolu zaleca się także wykonywać wszystkim mężczyznom po 40. i kobietom po 50. roku życia.
Co obniża cholesterol? 10 produktów, których nie może zabraknąć w codziennej diecie
W przypadku zbyt wysokiego stężenia LDL, czyli "złego" cholesterolu, konieczna może być zmiana nawyków żywieniowych. Jakie artykuły spożywcze powinniśmy włączyć do codziennej diety?
- 1. Ryby morskie
- 2. Orzechy i migdały
- 3. Awokado
- 4. Marchew
- 5. Jabłka (koniecznie ze skórką, która zawiera błonnik)
- 6. Cytrusy
- 7. Cynamon
- 8. Siemię lniane
- 9. Oliwę z oliwek lub olej rzepakowy (tłoczone na zimno)
- 10. Rośliny strączkowe (np. fasolę, groch, ciecierzycę, soczewicę)
Co podwyższa poziom "złego" cholesterolu?
Dieta niskocholesterolowa to także unikanie produktów podwyższających stężenie LDL. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (m.in. czerwonego mięsa, masła, śmietany czy smalcu), które nie zawierają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Warto zrezygnować ze słodyczy (które mogą zawierać tłuszcze utwardzone), fast foodów i wyrobów cukierniczych.
O czym jeszcze warto pamiętać, aby uniknąć zbyt wysokiego poziomu "złego" cholesterolu?
Zmiana diety to nie wszystko! Aby skutecznie obniżyć poziom "złego" cholesterolu, konieczna jest regularna aktywność fizyczna dopasowana do wieku, stanu zdrowia i kondycji. Nordic walking, jogging, rower, gimnastyka, pływanie – wybierz aktywność, która sprawia Ci najwięcej przyjemności. Istotną rolę w obniżeniu LDL odgrywa porzucenie nałogów, przede wszystkim palenia papierosów. W niektórych przypadkach konieczne może być uregulowanie poziomu "złego" cholesterolu za pomocą leków dostępnych na receptę lub bez recepty (jednak ich przyjmowanie również warto skonsultować ze specjalistą po wykonaniu niezbędnych badań).
Komentarze (0)