Odczuwasz przeszywający ból biegnący od kręgosłupa, przez pośladek, tył uda, podudzia, czasem aż do stopy? Ból jest tak silny, że niemal uniemożliwia ruch? Prawdopodobnie to atak rwy kulszowej.

To dolegliwość, która towarzyszy nam, gdy zostaje uciśnięty nerw kulszowy. Najczęściej do podrażnienia nerwu dochodzi w wyniku dyskopatii, nadmiernie napiętych mięśni lub stanu zapalnego. Ich źródłem są z kolei: niewłaściwa pozycja podczas pracy lub odpoczynku, brak aktywności fizycznej, zły sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów czy schylania się. Rwa kulszowa atakuje także kobiety w zaawansowanej ciąży, u których dochodzi do przesunięcia środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

infografika - rwa kulszowa

Leki przeciwbólowe i rehabilitacja

– Rwa kulszowa zazwyczaj atakuje nagle przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów czy nagłym ruchu, np. szarpnięciu - tłumaczy fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana Krzysztof Adamuszewski. - Dolegliwości mogą nasilić się w takich sytuacjach, jak kaszel, kichnięcie, napięcie mięśni brzucha, uniesienie wyprostowanej nogi - wylicza.

Czas utrzymywania się bólu zależy od jego przyczyny. Zazwyczaj mija po 2-3 tygodniach, ale zdarza się, że trwa znacznie dłużej. Z tego powodu ważne jest, by lekarz określił przyczynę ataku rwy kulszowej.

Gdy zaatakuje nas silny ból, powinniśmy zażyć lek przeciwbólowy i, jeśli trzeba, przeciwzapalny. W czasie ataku rwy kulszowej ulgę przynosi tzw. pozycja embrionalna (na boku z ugiętymi nogami) lub pozycja krzesełkowa (z nogami pod kątem prostym, np. na kilku poduszkach).

W leczeniu rwy kulszowej ważna jest rehabilitacja. Zaleca się zabiegi fizykoterapii, jak laser, krioterapia czy elektroterapia (prądy interferencyjne, TENS, jonoforeza). Ważne jest także wzmocnienie i rozciągnięcie odpowiednich mięśni pod okiem fizjoterapeuty. Można również zastosować masaż.

Jak zapobiegać bólowi?

– Rwie kulszowej można zapobiec wprowadzając zdrowe nawyki. Przede wszystkim wskazane są ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu, podjęcie aktywności fizycznej, np. nordic walking, pływanie grzbietem czy kraulem - wylicza Adamuszewski.

Nie należy też podnosić ciężkich przedmiotów ze zgiętym kręgosłupem. Nie wolno się garbić. Należy unikać długiego siedzenia, a siedząc, zachować właściwą postawę. Oparcie krzesła powinno podpierać lędźwiowy odcinek kręgosłupa, łokcie należy oprzeć na biurku. Pracując przy komputerze, pulpit i monitor ustawić tak, by nie pochylać głowy do przodu.

Warto również zadbać o kręgosłup w nocy: łóżko nie może być zbyt twarde ani zbyt miękkie, ważna jest także odpowiednia poduszka, dzięki której kręgosłup szyjny będzie miał zapewnione odpowiednie ułożenie.

Błędy popełniane przez pacjentów

To od nas zależy, czy ból powróci. - Jeżeli przyczyną rwy nie były poważne zmiany w kręgosłupie i pacjent dostosował się do zaleceń, to na pewno rwa nie da o sobie znać na dłużej. Jeżeli natomiast pacjent po wyleczeniu nadal będzie prowadził nieostrożny tryb życia, to niestety, ale wtedy musi być przygotowany na nawroty rwy. Wszystko więc zależy od nas - podkreśla fizjoterapeuta.

Jak dodaje, najczęściej popełnianym przez pacjentów błędem jest zaniechanie ćwiczeń, gdy ustąpi ból, brak aktywności fizycznej po rehabilitacji lub powrót do złych nawyków.

Możesz ocenić ten artykuł: