Wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, a nawet HIV – to najpoważniejsze choroby, którymi można zarazić się u fryzjera lub kosmetyczki. Do zakażeń dochodzi podczas zabiegów, podczas których używa się ostrych narzędzi. Ich przyczyną jest niesterylizowanie przyrządów do pielęgnacji lub robienie tego nieprawidłowo.

Znajdź placówki:
Poradnia chirurgii klatki piersiowej na NFZ
Poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej na NFZ
Poradnia kardiochirurgiczna na NFZ

W trakcie m.in. manicure, pedicure, strzyżenia czy golenia możemy zarazić się także - mniej groźnymi, ale trudnymi w leczeniu, często nawracającymi - chorobami bakteryjnymi czy grzybiczymi. Jak wskazuje sanepid, w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych można zarazić się np. grzybicą skóry, gronkowcem, paciorkowcem, łupieżem, wszawicą, czy wirusami np. grypy lub opryszczki. Nieczyszczone po każdym kliencie przybory mogą być także przyczyną zarażenia chorobami przenoszonymi przez krew, jak wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) i typu C (WZW C) oraz wirusem HIV.

Wyniki kontroli sanepidu

Dlatego niezwykle ważna jest sterylizacja przyrządów do pielęgnacji ciała i włosów, gdyż kosmetyczka czy fryzjerka wykonują zabiegi, podczas których może dojść do skaleczenia. Gabinety fryzjerskie czy kosmetyczne powinny być więc traktowane tak samo jak sala operacyjna, a przyrządy kosmetyczne - np. nożyczki czy grzebień - sterylizowane, podobnie jak narzędzia chirurgiczne.

Tymczasem z danych sanepidu wynika, że w niektórych tego typu gabinetach w ogóle nie sterylizuje się narzędzi, w innych - brakuje środków do dezynfekcji. Często też używane do tego celu środki są przeterminowane.

Niejednokrotnie, mimo iż w gabinecie fryzjerskim czy kosmetycznym są odpowiednie przyrządy i środki do sterylizacji, pracownicy z nich nie korzystają - manicurzystki, fryzjerki, kosmetyczki z beztroską obsługują kolejne klientki tymi samymi, niewysterylizowanymi cążkami, pilnikami, szczotkami, nożyczkami.

Obowiązkowa sterylizacja narzędzi

Zapobiec rozprzestrzenianiu się tych chorób chce Ministerstwo Zdrowia. W resorcie przygotowano projekt rozporządzenia, zgodnie z którym każdy salon kosmetyczny, zakład fryzjerski, salon tatuażu, czy odnowy biologicznej obowiązkowo będzie musiał mieć urządzenia do sterylizacji narzędzi. Będą je mogli obsługiwać wyłącznie przeszkoleni pracownicy.

Zgodnie z dokumentem przedsiębiorcy, którzy do tych wymogów się nie zastosują, będą karani mandatem; inspekcja sanitarna będzie mogła nawet zamknąć taki zakład.

Aktualnie projekt rozporządzenia jest w konsultacjach.

Sprawdź sam

Warto także samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej odwiedzać tylko sprawdzone, polecone przez kogoś gabinety. Jeśli jesteśmy po raz pierwszy u kosmetyczki lub fryzjera, zwróćmy uwagę, czy m.in. pracują w jednorazowych rękawiczkach, używają jednorazowych ręczniczków, prześcieradeł, szpatułek plastikowych.

Sprawdzajmy, czy dezynfekują przybory, których używają, jak często myją ręce. Ważna jest również ogólna czystość panująca w salonie. Jeśli te warunki są spełnione - nie należy się obawiać.

Warto także pamiętać o tym, by samemu, gdy jesteśmy chorzy (nawet, gdy mamy np. "tylko" opryszczkę), nie chodzić do kosmetyczki.

Możesz ocenić ten artykuł: